Geopolityka

Putin: Użycie siły wobec Iranu byłoby "katastrofą co najmniej dla regionu"

Fot. U.S. Air Force
Fot. U.S. Air Force

Użycie przez USA siły militarnej wobec Iranu byłoby katastrofą co najmniej dla krajów regionu i miałoby skutki trudne do oszacowania - powiedział w czwartek prezydent Rosji Władimir Putin podczas dorocznej telekonferencji z obywatelami.

Putin powiedział również, że sankcje wobec Iranu są bezpodstawne i że Teheran wypełnia porozumienie nuklearne podpisane ze światowymi mocarstwami.

Dziś rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził natomiast, że sytuacja w Zatoce Perskiej, gdzie siły irańskie zestrzeliły amerykański dron zwiadowczy, jest "nadzwyczaj napięta", co wywołuje wielkie zaniepokojenie. Rosja wzywa do powściągliwości - mówił Pieskow.

Sytuacja w Zatoce Perskiej jest nadzwyczaj napięta; wywołuje to wielkie zaniepokojenie. Śledzimy jak najuważniej tę sytuację i wzywamy wszystkie kraje, mające z tym związek, do powściągliwości

Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow

Wiceszef MSZ Rosji Siergiej Riabkow ostrzegł w piątek, że sytuacja jest "nadzwyczaj niebezpieczna" i określił ją jako "balansowanie na granicy wojny". Ocenił, że fakt, iż kwestia użycia siły militarnej znalazła się obecnie "na poziomie podejmowania decyzji", świadczy o tym, iż "USA prowokują sytuację".

Riabkow skomentował w ten sposób doniesienia dziennika "New York Times", który powołując się na źródła w administracji USA, podał, iż prezydent Donald Trump zatwierdził przeprowadzenie ataków na cele irańskie w odwecie za zestrzelenie drona. Dziennik napisał, że nie jest jasne, czy Trump odwołał ataki, bo zwyczajnie zmienił zdanie, czy też na decyzji zaważyły względy logistyczne lub strategiczne. Dodał, że nie wiadomo też, czy ataki ostatecznie zostaną przeprowadzone.

Źródło:
PAP

Komentarze (3)

 1. asd

  Zapomniał dodać, że byłoby to błogosławieństwo dla bankrutującej uzależnionej od ropy gospodarki i budżetu Rosji. Dlatego tak symbolicznie "wspiera" ten pokój, próbując postraszyć rynek możliwością wojny. Gdyby chodziło o jakiś kraj graniczący z Rosją, który można szybko anektować, to "bratnia pomoc" szybko by się tam znalazła przy byle pretekście. Warto porówna rosyjską reakcję na atak na tankowce i zestrzelenie drona nad wodami międzynarodowymi(gdzie staje w obronie agresora), z niedawnymi zamieszkami w Gruzji sprowokowanymi przez ruskiego deputowanego(komentarze propagandy Rosji są o wiele ostrzejsze, niejako próbują usprawiedliwić ewentualną interwencję i aneksję kolejnych terenów zrzucając obłudnie winę na Gruzję). Skąd my to znamy...

  1. Mniej niż 10 sekund

   No właśnie odwrotnie...(co do pierwszego zdania). Taka "wielka draka w irańskiej dzielnicy" to cios dla Rosji, baardzo duży. Ceny ropy są dla nich drugorzędne w porównaniu ze stratami, jakie by ponieśli geopolitycznie.

 2. Cykor

  To tylko 182 mln straty.Mozna przeżyć. Na 14 stacji radiolokacyjych i baterii opl Iranu porzeba +140 pocisków Tomahwak 1mln sztuka

  1. Davien

   Cykor, a po co uzywać BGM-109 jak mozna bez problemu załatwic to AARGM?

 3. Andrettoni

  Miałoby to negatywne skutki dla regionu, trudne do oszacowania. No to jest odkrycie. W wiecie, że Ziemia krąży dookoła Słońca. Moim zdaniem ma to skutki trudne do oszacowania.