Reklama

Geopolityka

Putin apeluje do dialogu na Białorusi między władzami a opozycją

Fot. kremlin.ru
Fot. kremlin.ru

Rosja wzywa do dialogu pomiędzy władzami i opozycją na Białorusi - powiedział w czwartek prezydent Władimir Putin. Zastrzegł przy tym, że Moskwa ma zamiar nadal rozwijać integrację z sąsiednim krajem.

Wypowiadając się na posiedzeniu kolegium MSZ Rosji, Putin powiedział, że sytuacja wewnętrzna na Białorusi "uspokoiła się", ale "problemy pozostają". Dodał następnie: "Doskonale zdajemy sobie z tego sprawę. Wzywamy do dialogu między władzami i opozycją".

Zastrzegł, że Rosja "będzie kontynuować politykę umacniania więzi i pogłębiania procesów integracyjnych z Białorusią". Zapowiedział, że Moskwa będzie realizować przyjęte niedawno "mapy drogowe" dotyczące integracji w ramach Państwa Związkowego. Zamiarem Rosji jest przejście do prowadzenia przez dwa kraje uzgodnionej polityki makroekonomicznej, podatkowej i kredytowo-bankowej - wyjaśnił.

Rosyjski prezydent oskarżył kraje zachodnie, że "wykorzystują kryzys migracyjny na granicy białorusko-polskiej jako nowy pretekst do nacisków w zbliżonym do Rosji regionie i do presji na Mińsk".

Wcześniej w czwartek premier Rosji Michaił Miszustin powiedział, że Rosja już przystąpiła do realizacji decyzji podjętych na spotkaniu Putina i Alaksandra Łukaszenki 4 listopada. Przypomniał, że przywódcy zatwierdzili wówczas programy integracyjne.

Miszustin powiedział także, że Rosja "okazuje wsparcie Białorusi w przezwyciężeniu bezprawnych jednostronnych sankcji gospodarczych" nałożonych na Mińsk przez Zachód.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (15)

 1. wert

  lemingom się marzy wymiana kołchoźnika. Na kogo? Nowego człowieka który ew. będzie mógł zdobyć poparcie białorusinów i postawić się putinowi? Choćby w robieniu hybrydówki na granicach? putin idiotą? Tylko POliezny idiot tak pomyśli. Sorry, powie/napisze, oni nie myślą

 2. Jakub

  Hiszpanie, Francuzi, Włosi i Niemcy nie wiedzą, że wszystko co mówi to kłamstwo. Tylko Polacy maja zdrowy i rzeczywisty ogląd sytuacji, a wynika on z wielowiekowej tradycji dążenia Rosji do unicestwienia narodu polskiego. Problemem jest banda europejskich durniów, która nie chce nas w tej kwestii słuchać.

 3. obiektywny

  wow no to putlerek pojechal po bandzie ze swoiki poradami najpierw niech u siebie wypusci czlonkow opozycji ze swoich wiezien a dopiero potem udziela rad innym niezla beka

 4. Bumer

  Dobrze mu z gęby patrzy.Na pewno kocha białoruska opozycję tak jak swoją. Miłością na zabój-taką z tasiemców Brazylijskich.

  1. Autor Widmo

   Dawno temu, gdy w Polsce stacjonowały jeszcze Wojska Radzieckie, w obiegu było takie powiedzenie dotyczące miłości ZSRR do Polski. Oni nas kochali za żarcie, a my ich kochaliśmy za wzięcie. To była taka zażarta i zawzięta miłość jednych do drugich.

  2. Sęk w tym, że to ich wzięcei też było wbre

 5. obserwator

  Panie Putin zabierze Pan sobie tego głupka Łukaszenkę na Kreml , zabierze swoje wojska w całości terenu Białorusi i umieści je na terenie Rosji , zabierze Pan też na Kreml inne służby Bialoruskie odpowiedzialne za kryzys na Polsko Bialoruskiej granicy z zakazem wjazdu tych służb w przyszłości na teren Białorusi. Następnie podpisze Pan pakt o nieagresji z nowym rządem Białorusi, który to rząd Będzie się składał całkowicie z opozycji bisloruskiej . Będzie Pan współpracował z tym rządem nie prowadząc żadnej agresji ani destabilizacji na terenie nowej suwerennej Białorusi. USA , NATO i UE , w tym Polska zagwarantują nienaruszalność granic nowej Białorusi i Rosji . Państwa zachodu będą współpracowały gospodarczo , ekonomicznie, finansowo z Białorusią. Państwa Zachodu nie będą w żaden sposób współpracowały militarnie z nową Białorusią aby w ten sposób dokonywać rozbrojenia w Europie.

 6. tadek

  Putin odda Unii BIAŁORUŚ za KRYM . To tylko kwestia czasu . Będzie powtórka tego co było u Nas jak padła Komuna .

 7. Zbig

  Z naszą dogaduje się świetnie

 8. as

  No i po Łukaszence.

  1. Dropik

   Trochę tak to wygląda

  2. Monkey

   @as: Putin wzywający do dialogu z opozycją, hahahahaha. Ciekawe, kogo mianują razem z Łukaszenką do tego dialogu.

  3. Monkey

   @Dropik: Chyba niestety tylko wygląda. Na 100% coś kombinują.

 9. Ghu

  Nie wiem jak wy ale ja mu wierzę.

 10. Ech

  To chyba oznacza ze szykuja kogos na miejsce Lukaszenki. Ciekawe kogo.

 11. ubawiony

  wow odezwal sie ten ktory u siebie cala opozycje pozamykal w lagrach a bialoruskiej opozycji chce doradzac co ma robic ,no ale czego sie spodziewac po gangsterze ktory lamie wszelkie prawa i przepisy

 12. KrzysiekS

  Czyżby bał się rewolucji i utraty Białorusi?

 13. tut

  Białoruś została objęta atomowym parasolem ochronnym Rosji. A Polska? Gdzie są amerykańskie, europejskie gwarancje dla nas? Jakoś nie widzę proporcjonalnej odpowiedzi USA. To jaki to sojusz?

  1. Dropik

   Polska też jest objęta tym parasolem . Hahaha

  2. Autor Widmo

   Przypomnę Ci, że z definicji sojusznik to ten który Ciebie wspiera a nie chroni.

  3. G

   To jaki sojusz w zamian NATO proponujesz? Z Rosją?

 14. asf

  Czyli Rosja najpierw wykorzystała położenie Łukaszenki do podpisania dogodnych dla siebie umów, a teraz mogą rozważyć (ale nie za darmo) wymianę Łukaszenki na kogoś mniej znienawidzonego przez społeczeństwo...

  1. bc

   Najpierw to mu wystawiła kontrkandydatów w wyborach.

  2. realista

   Znienawidzony przez część społeczeństwa. Coś jak u nas Kaczyński, ma swoich zwolenników.Mniej więcej pół na pół.

  3. desant

   Nie da się tam zainstalować jakiegoś bialoruskiego Nawalnego?

 15. droma

  car rosji-kaput jak zwykle myśli że są głupsi od niego ,towariszcz niet takowych ,opozycja ma być oczywiście wybrana prze kgb,-ga,wno ...

  1. :)

   Jak zwykle,błyskotliwy. Do "bulu".

Reklama