Reklama

Geopolityka

Przerzut 1,5 tys. amerykańskich żołnierzy do Polski

Fot. US Army
Fot. US Army

Około 1500 żołnierzy amerykańskich z Fort Bliss w Teksasie ćwiczy obecnie szybki przerzut alarmowy do Polski. Na poligonie w Drawsku Pomorskim wykorzystają oni ponad 700 jednostek sprzętu bojowego przetransportowanego w tym celu z magazynów Army Prepositioned Stock w holenderskim Eygelshoven. Jest to test zdolności dynamicznego reagowania wojsk, będącego elementem polityki wzmocnienia wschodniej flanki NATO.

Jak czytamy w komunikacie US Army, żołnierze spośród których pierwsza 350 osobowa grupa przyleciała 19 marca do Berlina z Fort Bliss w Teksasie, należą do 2 Zmechanizowanej Brygadowej Grupy Bojowej, 1 Dywizji Zmechanizowanej US Army. W ramach ćwiczeń zarządzonych przez Sekretarza Obrony USA Patricka Shanahana zostali oni w trybie alarmowym powołani do realizacji działań na wschodniej flance NATO. Podkreśla się, że jest to ćwiczenie mające na celu sprawdzenie i doskonalenie określonych zdolności, i "nie stanowi odpowiedzi" na żadne wydarzenie na świecie.

image
Żołnierze 2nd ABCT, 1st AD przed wylotem z Fort Bliss w Teksasie. Fot. US Army

W bieżącym tygodniu do Polski z Teksasu dotrze łącznie 1500 żołnierzy w ramach koncepcji Dynamic Force Employment, której celem jest zwiększenie możliwości sił zbrojnych USA do dynamicznej i trudnej do przewidzenia przez przeciwnika reakcji na zmiany sytuacji. Działania tego typu wymagają dobrego przygotowania, koordynacji i współpracy z sojusznikami na lokalnym teatrze działań.

Równocześnie z przerzutem półtora tysiąca żołnierzy bezpośrednio z USA drogą powietrzną, poprzez kilka punktów w Europie, z magazynów Army Prepositioned Stock przetransportowano sprzęt i zapasy niezbędne do działania elementów brygadowej grupy bojowej – od paliwa i amunicji, po działa samobieżne, czołgi i bojowe wozy piechoty. Łącznie jest to 700 pojazdów i innych rodzajów sprzętu ciężkiego. W tym konkretnym przypadku pochodzi on z magazynów Eygelshoven w Holandii, ale równie dobrze mogłyby trafić do Polski z Niemiec, gdzie magazynowane są np. wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet czy Norwegii, gdzie swoje wyposażenie ma US Marine Corps. Przerzut sprzętu ma odbywać się transportem drogowym i kolejowym.

Na poligonie w Drawsku żołnierze z 2nd ABCT, 1st AD będą trenować wspólnie z polskimi żołnierzami przez kilka tygodni. Kulminację ćwiczeń mają stanowić ostre strzelania poligonowe. Po zakończeniu działań żołnierze wrócą do Fort Bliss w Teksasie a sprzęt do magazynów w Eygelshoven. Liczba żołnierzy podana przez Amerykanów w komunikacie sugeruje, że ćwiczony jest przerzut więcej niż jednego batalionu, ale nie pełnej brygady liczącej ok. 3-4 tys. żołnierzy.

Wspomniane ćwiczenie ma za zadanie przetestować możliwość względnie szybkiego wzmocnienia pododdziałów pancernych i zmechanizowanych US Army w rejonie flanki wschodniej w sytuacji zagrożenia. Dzięki temu takie jednostki mogłyby wesprzeć "rotacyjną" brygadę pancerną dowodzoną z Żagania, czy inne oddziały polskie lub sojusznicze. Obecnie tą rolę "rotacyjnej" brygady pancernej pełni 1 brygada 1 Dywizji Piechoty, w Polsce więc będą niedługo ćwiczyć elementy dwóch brygad "Wielkiej Czerwonej Jedynki".

Reklama

Komentarze (11)

 1. Troll i to wredny

  Tu nie chodzi o ochronę Polski przed Rosją. Po pierwsze - Rosjanie przećwiczyli przerzuty całych armii na tysiące kilometrów. Po drugie - nikt nie rozpęta III Światowej z powodu jakiejś tam Polski, której przeciętny Amerykanin nie jest w stanie nawet w przybliżeniu wskazać na mapie... Po ostatnie - nikt nie wygrywa wojny z mocarstwem jednym wzmocnionym batalionem lądowym. To sygnał wspierający amerykańską agenturę wpływu i hamujący tych myślących ciut inaczej....Ciekawe co nam zademonstrują jak już będą mieli eksterytorialne bazy w naszym Kraju (Gdańsk 1308 ???).

  1. Over here

   I właśnie dlatego, że nikt nie rozpęta dla nas III wojny światowej konieczne są jak najliczniejsze stałe bazy, żeby ruskiej sfoloczy nawet nie przyszło do głowy zaatakować. Ale przynajmniej nick napisałeś prawdziwy hehe

  2. ProPolski Troll

   Możemy to zrobić bez obecności obcych sił zbrojnych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej kolego. Wystarczą inwestycje w Polską Armię z udziałem jak największym Polskiego przemysłu zbrojeniowego. To wystarczy mr. Over here

  3. Falcon

   rozumiem, że wystarczy żeby wygrać z mocarstwem, jak sam nazwałeś Rosję?

 2. werte

  Pamiętajmy, że szybkie przerzuty można robić w dwie strony. Tymczasem ćwiczą w jedną...

  1. Davien

   Werte, a po co mają ćwiczyc szybki przerzut z Polski do USA??

  2. Synek

   W sumie racja, wiz jeszcze nie znieśli.... ;p, ha, ha

  3. Palmel

   w historii już uciekali spod spod Moskwy dwaj kaprale Napoleon i Hitler i my też w 1612 roku a historia lubi się powtarzać, Bismarck kiedyś powiedział "Rosja nigdy nie jest tak słaba a ni tak silna na jaką wygląda", jeden z naszych ekonomistów po zajęciu Krymu powiedział że Rosjanie to szachiści i oni na długo wcześniej planują swoje ruchy i skutki tych ruchów

 3. Kazos

  Wszystkim wierzącym w to, że Anglosasi lub ktokolwiek inny poza nami samymi nas obroni, polecam dokładniej przestudiować historię. Kraje suwerenne i poważne nie potrzebują żadnych obcych wojsk na swoim terytorium. Błagalny niemal ton niektórych polityków o zwiększenie amerykańskiej obecności urąga godności Polski jako niepodległego kraju. Jak nas traktują Jankesi można było się przekonać podczas niesławnej pamięci "konferencji" bliskowschodniej. Dobrze by było gdybyśmy uświadomili sobie, że możemy liczyć tylko na siebie. Dla innych jesteśmy tylko pionkiem w grze, i bez wahania nas poświęcą jeśli uznają to za właściwe (patrz historia: 2ga wojna św.). Tak, że Panowie nie podniecajcie się Amerykanami, bo z tego nic.

  1. Bibi

   A słyszałeś o kraju takim jak Niemcy?

  2. CdM

   Obejrzyj sobie mapę amerykańskich baz w Europie. Jak rozumiem, wszystkie kraje, w których te bazy się znajdują, nie spełniają twojej definicji "suwerenności i powagi". No i zgadnij, gdzie wolałbym mieszkać: w jednym z tych niepoważnym i niesuwerennych krajów, czy w Polsce, która dumnie wyprosi wszelkich sojuszników i będzie "liczyć tylko na siebie".

  3. Box123

   Polska armia nie jest i w żadnej przewidywalnej przyszłości nie będzie w stanie zatrzymać ataku Rosji, a jedynym gwarantem życia ludzi w Polsce są wojska Stanów Zjednoczonych i twoje życzenia co do tego jak powinno być niewiele tu zmienia. Jak się przez ostatnie 250 lat, 200 nie miało niepodleglosci bo się chciało ciągle obniżać podatki i ograniczać władze centralna (czyli wypisz wymaluj dzisiejsze postulaty środowisk narodowcowo wolnościowych) to teraz trzeba się prosić innych o pomoc i jest się na ich łasce. W zmocnianiu naszej armii chodzi przede wszystkim o zwiększenie prawdopodobieństwa udzielania nam pomocy (im sielniejsza tym większe, także dlatego ze nie będzie opłacało się stracić naszego potencjału) oraz o oddziaływanie w regionie (czyli polska, stanami Zjednoczonymi dla regionu co pozwoli bardziej scementowac w okol nas międzymorze ale także przyniesie korzyści gospodarcze, a to trzeba zrobić przed upadkiem zachodniej Europy lub sytuacja gdy będziemy musieli opuścić UE na skutek procesów które w niej znajdą i trzeba do tego podchodzić tak, że mamy na to max 15-20 lat). Natomiast czynnik jakim jest stała obecność wojsk USA w Polsce jest jednym z kluczowych dla naszego bezpieczeństwa, a co za tym idzie rozwoju gospodarczego czyli także wzmocnienia naszej armii i przybliżenia nas do stanu kiedy będziemy mogli być może obronić się samodzielnie jeśli w ogóle możliwe żeby kiedykolwiek tak bylo. Atakowanie obecności wojsk amerykańskich w Polsce pokazuje zupełne niezrozumienie sytuacji i pozbawia nas szansy by kiedykolwiek taki stan osiągnąć

 4. gosc

  to przygotowania do agresji.

  1. CdM

   Na Polskę? Połową dywizji? No nie wiem, nie wiem, może by dali radę...?

 5. viking

  us army cwiczylo przerzut z holandii ale rownie dobrze moglo pobrac sprzet z norwegii od us marine corps - niezle poplyneliscie, pomijajac juz mieszanie oddzielnych formacji nie do konca uzywajacych komplementarnego sprzetu, spojrzeliscie na mape? wiecie gdzie jest Trodnheim? przerzut z tych okolich bo tam sa sklady do polski to jak przerzut drugiej rosyjskiej eskadry pacyfiku z baltyku na poczatku XXw.

 6. Dzwonnik Inaczej

  Rosjanie już ćwiczą atak na amerykańskie samoloty z ich wojskiem nad atlantykiem. Nic nie doleci do Europy z Ameryki.

  1. Davien

   A niby czym maja zaatakować nad Atlantykiem te amerykańskie transporty?? Wysla swoje mysliwce jako ruchome cele?? A proszę bardzo, bedzie sezon na kaczki z suczkami i MiG-ami w roli kaczek:)

  2. iras

   Amerykanie chyba przylecieli zwykłymi osobówkami (ostatnie zdjęcie). Ruski już mają doświadczenie w strącaniu tych maszyn, a Pan oczywiście zna zawartość każdego kontenera na Atlantyku.

  3. Davien

   Panie iras uzycie rakiet plot z kontenera?? No zycze powodzenia przy fakcie że sa to pociski półaktywne a wyrzutni VLS nie wcisniesz do kontenera. Oczywiscie wiesz że to oznacza po pierwszej próbie masakrę wszystkiego co pływa pod rosyjska flaga jako piratów bez patrzenia chy to cywil czy nie.. Istotnie "opłacalny "pomysł:)

 7. virt radar

  a nad Żaganiem krąży aktualnie B-52

  1. tomek

   Ćwiczy przed weekendem kiedy to też łącznie z F-16 będzie przelatywać w ramach 75 rocznicy ucieczki z obozu.

 8. oczywistość

  Rosja napadnie na nas szybko i niespodziewanie, po to żeby Amerykanie nie zdążyli przerzucić czołgów. Bez stałej bazy leżymy w każdej sytuacji.

  1. niki

   A po co Rosja miałaby napadać na Polskę która jej kompletnie nie zagraża? Taki napad mógłby oznaczać wojnę z NATO, zniszczenie WSZYSTKICH rosyjskich gazociągów i ropociągów co przyniosłoby katastrofę finansową. Polska to nie Litwa czy Gruzja i taka wojna by kosztowała Rosję ogromne kwotę pieniędzy oraz pewnie tysiące trupów. Chiny by się porządnie wkurzyły bo chcą mieć w Europie spokój, zbyt i konsumpcję ich towarów. Wystarczy że Pekin przerzuciłby nad rosyjską granicę kilka-kilkanaście swoich dywizji i Moskwa jest posrana. Chcesz jeszcze innych argumentów?

  2. Heyeb66

   W jakim celu napadnie? Gdzie będą inwestować dolary, gdzie będą mieszkać i uczyć sie dzieci rosyjskich elit?

  3. Davien

   A poconapadła na Ukrainę, po co w 1939r zaatakowała Finlandię, po co napadła na Litwę, łotwe i Estonię, w końcu po co 25czerwca 1941r zaatakowali neutralna Finlandie ponownie, po co 17 wrzesnia 1939r napadli na Polske, rozymiem że te wszystkie państwa stanowiły śmiertelne zagrożenie dla Rosji/ZSRS???

 9. As

  Myśle że o niebo więcej niż Amerykanów stacjonuje obecnie w Polsce żołnierzy rosyjskich, przerzuconych do Polski z Ukrainy jako imigranci zarobkowi, a ponieważ są meldowani po 700 w jednym pokoju przez agencje pracy nikt nawet nie wie jakie są miejsca dyslokacji jednostek Rosyjskich

 10. fc

  1AD to nie 1ID minimum znajomości skrótów przydałoby się

 11. Rzyt

  Hmm może to poklosie obiado kolacji 14 lutego w Polsce. Niech wyślą gratis 3 himars y z 30 atacms jako prezencik za dobrą randkę

Reklama