Geopolityka

Prokuratura umorzyła śledztwo ws. Gawrona

Prokuratura Wojskowa w Poznaniu umorzyła śledztwo w sprawie – fot. M.Dura
Prokuratura Wojskowa w Poznaniu umorzyła śledztwo w sprawie – fot. M.Dura

Śledztwo w sprawie budowy korwety Gawron prowadzone przez Wojskową Prokuraturę Okręgową w Poznaniu zostało umorzone. Mówiąc nieprawniczym językiem – nie znaleziono nikogo, komu by można postawić w tej sprawie konkretne zarzuty.

Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Poznaniu umorzyła śledztwo nie mogąc się doszukać winnych rozpoczęcia w 2001 r. i sposobu prowadzenia programu budowy 7 korwet wielozadaniowych Gawron. W efekcie częściowo wyposażony kadłub pierwszej jednostki postanowiono po 12 latach dokończyć jako niedozbrojoną korwetę – okręt patrolowy.

Zrezygnowano z wcześniej planowanego rakietowego uzbrojenia przeciwokrętowego i przeciwlotniczego, a także systemu zwalczania okrętów podwodnych (z sonarami i wyrzutniami torped). Szacuje się, że do dzisiaj wydano na ten okręt ponad 400 mln zł. By go ukończyć w wersji patrolowej potrzeba jeszcze ponad 1,1 mld zł.

Prokuratora Wojskowa rozpoczynając postępowanie nie miała wielkich szans na powodzenie z trzech powodów. Po pierwsze musiała działać w środowisku gdzie z założenia panuje zmowa milczenia i nikt nikogo imiennie o nic nie obwinia. Po drugie wojskowi do perfekcji opanowali umiejętność gmatwania dokumentów. Z tego wynika też najważniejszy powód, dla którego szukanie winnych za fiasko programu Gawron było niecelowe - w Polsce, a szczególnie w wojsku za głupotę się jeszcze nie karze.

A szkoda.

Komentarze (20)

 1. wolf

  Następnym razem jak ktoś będzie chciał propagować samodzielną budowę okrętów wojennych przez RP niech sobie parę razy przeczyta ten artykuł. Za to pośmiewisko w doku mielibyśmy nowoczesną, w pełni wyposażoną i uzbrojoną korwetę lub 2 okręty rakietowe o wyporności 500 - 600 ton. Tam przepier........o nasze pieniądze. I przy następnych projektach też tak będzie.

 2. ryszard56

  I oto macie Państwo odpowiedz ,czy stać Nas na budowę takich okrętów,i gdzie idą pieniądze,jak są rozliczane,jak się wszystko gmatwa,i jak nikt nie odpowiada,za zmarnowanie tyle pieniędzy Polskich podatników,a swoją droga myślę że KOMUŚ bardzo zależy żeby Polska była słaba,skłócona i bardzo biedna,pozdrawiam

 3. korba

  W naszym pięknym kraju finansowanie czegokolwiek woła o pomstę do nieba. Kupuje się zdawkowe ilości produktu w danym roku. W tym 2szt. w następnym zamówi się 3szt. w kolejnym roku zamówi się 1szt. itd. I po 10-latach w końcu wyjdzie te dwadzieścia kilka sztuk. A powinno się zamówić dwadzieścia kilka sztuk z realizacją na 10 lat. Teoretycznie to samo ale jak zamówi się na raz to cena jednostkowa jest niższa. MON i ekonomia nigdy w parze nie szły a szkoda, bo w końcu pieniądze przechodzą przez MF a tam ponoć trochę ekonomów jest....

 4. king

  szukali winnych wśród wojska, kpina - kto finansował budowę korwety - wojsko czy rząd.

 5. ito

  Ale dlaczego zajmowała się tym wojskowa prokuratura? Przecież winnych należy szukać wśród obecnych i byłych rezydentów kompleksu w Alei Szucha- a to zdajsie rejon prokuratury Warszawa Śródmieście?

 6. SLAW69

  Głównym problemem tego kraju jest powszechny brak odpowiedzialności. Ktoś tu może zwróci uwagę na korupcję, ale popatrzcie na Turcję (korupcja jest i rozwój jest). Wiadomo było czego dokaże prokuratura. Rączka rączkę myje.

  1. Zgryźliwy

   Do braku odpowiedzialności dodaj jeszcze brak wstydu. Całość to się chyba brakiem przyzwoitości nazywa?

  2. g77

   Był taki rząd, co próbował z korupcją walczyć...Ale jak na niego się rzuciły polskojęzyczne media ze słynnym "wyciąganiem z łóżek o 6 rano!" szybko wszystko wróciło do "normalności". Do tego dochodzi podejrzenie że nasz rząd jest tylko w teorii nasz, a w praktyce dba o zupełnie inne interesy niż interesy Polski. W najlepszym wariancie tylko o swoje własne, w najgorszym...

 7. alibaba

  Wojskowa Temida ślepa jak zawsze, na dodatek zgubiła wagę a miecz jej ukradli jak uzbrojenie Gawrona. Powinni podać wizerunki i nazwiska tych " ślepych i głuchych" prokuratorów i rzucić ich na pożarcie przez media i ludzi prawdziwie zaangażowanych w obronność naszego kraju.

  1. MarcinK

   tak prawdziwie zaangazowanych jak ty? umiesz tylko gadac na forum albo pisac komentarze . ups przepraszam o 12 kazdy normalnie pracujacy polak jest w pracy i niema jak pisac komentarzy . chyba ze nic sie nie robi i wtedy ma sie czas na gadanie glupot. prokuratura prokuratura .Oni niemieli szans na wykrycie chociaz cienia szans na okreslenie winnych w swietle prawa. gawron w załozeniu mogl byc swietnym okretem a kto wie moze i cała seria okretów . niestety rzeczywistosc nas dopadla . stac nas na patrolowiec typu slazak z trzema armatami . moze za 10 - 15 lat doczekamy sie ciekawych okretow w naszej marynarce. puki co wleczemy sie za w ogonie reszt swiat . a ta reszta swiata wprowadza na uzbrojenie albo bedzie wprowadzac nowoczesne okrety albo samoloty jak f-35 albo su-30.

 8. Artwi

  Prokuratura wojskowa to tylko potrafi oskarżyć jakiegoś sierżanta, który za drobne "wziątka" pozwalał skakać cywilom z wojskowego "Antka" na krakowskim Pasterniku. Jak afery są grubsze np. bakszyszowa, części zamienne dla marynarki, nie mówiąc o miliardowych (afera paliwowa), to oczywiście żadnych winnych nie wykrywa. Po prostu krasnoludki pozwalały tankowcom rosyjskiej floty przybijać do terminali paliwowych polskiej marynarki, krasnoludki rozwoziły to po bazach wojskowych, gdzie służby celne, policja, nie wspominając o cywilnej skarbówce nie miały wstępu...

  1. szyper

   Swieta prawda. Sam uczestniczylem przez wieksza czesc lat 90-tych w tym zlodziejskim procederze jak dowodca holownika dyzurnego (na rozkaz przelozonych) wprowadzajac i cumujac te tankowce w PW Gdynia. Ciekawi mnie czy ktos kiedys zdola rozliczyc uwczesnych "bonzow" MW i wyzej z tych paliwowych przewalow. Gawron - to samo, ci sami ludzie.

 9. mik

  no niestety... armia to kompletne rozmycie odpowiedzialności, a tu widać to aż za wyraźnie...

 10. pacodegen

  Po pierwsze musiała działać w środowisku gdzie z założenia panuje zmowa milczenia i nikt nikogo imiennie o nic nie obwinia. Po drugie wojskowi do perfekcji opanowali umiejętność gmatwania dokumentów. Z tego wynika też najważniejszy powód, dla którego szukanie winnych za fiasko programu Gawron było niecelowe - w Polsce, a szczególnie w wojsku za głupotę się jeszcze nie karze. - to nie taaak! Szkoda, że autor wszystko zwala na wojska=o i tak źle o nim pisze, szkoda. Chyba nie za bardzo się orientuje, wiec lepiej niech nie pisze!!! Tu jest ewidentna wina polityków! To oni popdejmowali decyzje o budowie, finansowaniu, wstrzymywaniu finansowania itd! Ale im nikt sie nie dobierze do 4 liter! Więc lepiej zwalić na wojsko. Proste i takie łatwe! Po drugie prokuratura jest ewidentnie stronnicza, nieobiektywna, a poza tym niekumata w przepisach gospodarczych, o czym sie tak wielu wojskowych przekonało! Po trzecie jest upolityczniona aż za mocno, o czym sie przekonaliśmy niedawno, gdy wycofała się z poważnej sprawy Macierewicza! O czym my mówimy!

 11. tomkun

  Równie dobrze może być uzbrojony w piki i dzidy- taka sama siła ognia i taki sam czas życia w przypadku konfliktu (czyli czas jaki potrzebuje rakieta wroga żeby go zatopić).

 12. NAVY

  ...Ale odwalili numer i takie numery w tym kraju odwala się wszędzie..:"Nie ma winnych wszyscy święci " ... Jedynym rozwiązaniem jest budowa okrętów za granicą ! Tylko,że ....raczej się tego możemy nie doczekać ....

 13. zawiedziony

  piękny.......... szkoda, ze zrobili z niego prawie bezbronną motorówkę:( Błagam wstawcie do niej jakieś wyrzutnie torped i rakiety woda-woda!!!!!!!!!!!!

  1. kiNon

   Nie zdziwię się, jak już parę lat po wprowadzeniu go do linii MW będzie zabiegać o zintegrowanie go z NSM bądź RBS 15 Mk III.

 14. XYZ

  Otóż to! I dlatego to śledztwo można było sobie darować...

 15. And

  Brak winnych ? Wszyscy byli ministrowie obrony od roku 2001 do 2012.Decyzja o braku finansowania budowy nie powstała sama z siebie

 16. łysy40

  Oczywiście winnych nie ma i nie będzie-teraz to widać jak na dłoni jak funkcjonuje państwo polskie.....

 17. Ariel

  Skoro zrezygnowano ze wszystkich typów uzbrojenia na tej korwecie to trzeba było zainstalować harpuny do zwalczania wielorybów.

 18. kris

  Republika bananowa :)

 19. Pan Piotrek

  Senator Klich czysty jak łza pewnie...

 20. jaan

  A my planujemy wielomiliardowe inwestycje w sprzęt. Masakra