Reklama

Geopolityka

Projekt polityki przemysłowej Polski w kwietniu?

Fot: Siemens
Fot: Siemens

Chcemy pod koniec kwietnia mieć bardzo konkretny draft polityki przemysłowej Polski - mówił we wtorek wiceminister rozwoju, pracy i technologii Robert Tomanek podczas 13. Forum Gospodarczego TIME.

Jak zaznaczył Tomanek podczas odbywającego się w internecie 13 Forum Gospodarczego TIME, w nowej polityce przemysłowej nacisk zostanie położony "na to, co jest związane z innowacjami - a mianowicie Zielony Ład".

Zwrócił uwagę, że to jest trend ogólnoeuropejski. "Powinniśmy wykorzystać tę tendencję, żeby włączyć się w sieci wartości zielonych gospodarek" - wskazał. Podkreślił, że nie możemy sobie pozwolić, żeby Polska była importerem technologii, urządzeń związanych z ochroną klimatu, energią odnawialną, czy obiegiem zamkniętym. "To tu muszą powstawać elementy w łańcuchach wartości" - stwierdził.

Według Tomanka musimy w Polsce stworzyć warunki do produkowania np. elementów do: elektrolizerów, sieci przesyłu wodoru, wiatraków na farmach offshore'owych. "Chcemy również w polityce przemysłowej zwrócić szczególną uwagę na cyfryzację, dygitalizację" - dodał. Podkreślił, że ci, którzy technologie cyfrowe opanują najlepiej, zyskają przewagę konkurencyjną. "Ta cyfryzacja powinna dotyczyć wszystkich sektorów, a także administracji" - mówił.

"Chcemy pod koniec kwietnia mieć bardzo konkretny draft polityki przemysłowej Polski" - zapowiedział wiceszef MRPiT.

Przypomniał, że zręby nowej polityki przemysłowej powstają w ścisłym dialogu z przedsiębiorcami i ekspertami. Wyjaśnił, że działania oparte są na 5 osiach. Oprócz cyfryzacji i zielonego ładu są to bezpieczeństwo lokalizacji produkcji, bezpieczeństwo społeczne oraz nowoczesne społeczeństwo. "Bez kapitału społecznego, bez kapitału ludzkiego nie osiągniemy przewagi konkurencyjnej" - podkreślił.

Tomanek wyraził nadzieję, że przedsiębiorcy włączą się, tak jak robili to dotąd, "w proces koordynacji, zmian i modyfikacji tego ekosystemu wspierania innowacji". "Innowacje pozwalają nam wierzyć w to, że Polska może przyspieszyć swój rozwój i wyjść z epidemii wzmocniona" - podsumował Tomanek.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama