Geopolityka

Prezydent zwołuje Radę Gabinetową ws. eskalacji napięcia na Bliskim Wschodzie

Andrzej Duda, prezydent RP / Fot. Igor Smirnow / KPRP
Andrzej Duda, prezydent RP / Fot. Igor Smirnow / KPRP

Mamy do czynienia z eskalacją napięcia na Bliskim Wschodzie, stąd m.in. decyzja prezydenta o zwołaniu Rady Gabinetowej - powiedział we wtorek wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. Dodał, że w tej sprawie polskie władze muszą postępować rozważnie, w porozumieniu z partnerami zagranicznymi.

We wtorek o godz. 14 w Pałacu Prezydenckim zbierze się Rada Gabinetowa, czyli spotkanie prezydenta RP i całego rządu. Prezydent Andrzej Duda poinformował w niedzielę, że spotkanie będzie dotyczyć dwóch kwestii. "Z jednej strony tego, co będzie się działo w najbliższym czasie również i w Izraelu w związku z obchodami 75. rocznicy wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, ale z drugiej strony, także i sytuacji na Bliskim Wschodzie, bo - jak doskonale wiemy - Bliski Wschód to także Izrael" - podkreślił.

Wiceszef MSZ podkreślił we wtorek w Polskim Radiu24, że posiedzenie ma dotyczyć sytuacji na Bliskim Wschodzie; mowa będzie też o ostatnim "propagandowym ataku narracyjnym Federacji Rosyjskiej na Polskę". Jak podkreślił Szynkowski vel Sęk, Rada Gabinetowa to formuła pozwalająca na konsultacje prezydenta z rządem w sytuacji, kiedy te dwa tematy międzynarodowe są nie tylko ważne, ale też działanie polskich władz musi być skoordynowane.

W kontekście przygotowań do obchodów rocznicy wyzwolenia Auschwitz zasadne jest, żeby nasze działania były w sposób maksymalny skoordynowane, nasze, czyli: prezydenta, premiera, rządu, ministra spraw zagranicznych (...)Mamy do czynienia z eskalacją napięcia, stąd m.in. decyzja prezydenta, by zwołać Radę Gabinetową. Natomiast tutaj trzeba postępować bardzo rozważnie, nie podejmować żadnych raptownych ruchów

Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceszef MSZ

Dodał, że opozycja czasami apeluje, żeby natychmiast zabierać głos i zajmować stanowisko, tymczasem reakcja musi być rozważna, następować etapami. „Musi być poprzedzona analizą, koordynacją działań. Nie może być oczywiście spóźniona, ale nie może też być raptowna, bo to nie byłoby odpowiedzialne" - zaznaczył.

My przyglądamy się tej sytuacji przede wszystkim mając na względzie interes i bezpieczeństwo polskich obywateli, zarówno tych w kraju, jak i tych, którzy są na miejscu w Iraku. I ten interes będzie podstawą, w porozumieniu z naszymi partnerami zagranicznymi, do podejmowania ewentualnych działań. Natomiast oczywiście mamy nadzieję, że w koordynacji z partnerami będziemy w stanie doprowadzić do deeskalacji tego napięcia, ponieważ dzisiaj ta sytuacja napawa nas niepokojem

Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceszef MSZ

Do gwałtownego wzrostu napięcia na Bliskim Wschodzie doszło po amerykańskim ostrzale międzynarodowego lotniska w Bagdadzie, przeprowadzonym w nocy z czwartku na piątek, podczas którego zginął irański generał Kasem Sulejmani, dowódca elitarnej irańskiej jednostki Al-Kuds oraz jeden z dowódców proirańskiej milicji w Iraku Abu Mahdi al-Muhandis.

Iran zapowiedział odwet za zabójstwo Sulejmaniego. Parlament Iraku na nadzwyczajnej sesji w niedzielę uchwalił rezolucję, wzywającą rząd do podjęcia działań zmierzających do zakończenia obecności w tym kraju wszystkich zagranicznych żołnierzy, w tym oddziałów amerykańskich.

Źródło:
PAP

Komentarze (6)

 1. ubawiony

  biedaczysko, aż z nart musiał chwilowo wrócić

  1. ultraubawiony

   lepsze narty jak ustawiane polowania tak jak u poprzednika.

  2. Sobiepan

   W czym problem, urlop przysługuje. Do roboty, a nie tu gardłować. Czasy szlachty na sejmikach już dawno minione.

 2. Saracen

  Z tego co można poczytać na temat posiedzenia Rady Gabinetowej to Andrzej Duda i Mateusz Morawiecki zgodnie zapowiadali potrzebę wypracowania taktyki wobec sytuacji na Bliskim Wschodzie. Zgodnie zapowiadali potrzebę ... Może ja jestem jakiś inny, może jestem z innej epoki ale wydaje mi się, że podczas takiego posiedzenia powinny być omawiane projekty takiej taktyki. Gotowe projekty, wypracowane przez doradców, zespoły eksperckie, polityczne think tanki. Bo potrzeba ich wypracowania jest oczywista. Nie trzeba się spotykać w takim gronie aby sobie tę potrzebę uświadomić. Więc albo to spotkanie to jedynie pokazówka dla elektoratu albo zaplecze eksperckie rządu PiS jest tak słabe, że nie ma pojęcia co w obecnej sytuacji robić. A i jeszcze jedno. Andrzej Duda właśnie ogłosił, że nie poleci na obchody 75 rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz. Bo nie pozwolą mu zabrać głosu. Już sam fakt, że główne obchody 75 rocznicy wyzwolenia Auschwitz odbędą się w Izraelu, jest czymś absolutnie nowym. I powiedziałbym szokującym, biorąc pod uwagę, że Auschwitz leży na terytorium Polski. A jeśli do tego dodamy fakt, że prezydent kraju, na terenie którego położony jest Auschwitz, nie zostanie dopuszczony do mikrofonu, to mamy pełen obraz upadku prestiżu Państwa Polskiego pod rządami PiS. Totalna katastrofa. To już jest taka sytuacja, że w najczarniejszych snach nie wyobrażałem sobie, że może do czegoś takiego dojść. Najgorsze jest to, że jeśli uświadamiasz sobie, że politycy PiS osiągnęli w jakiejś dziedzinie dno, to oni zawsze są w stanie Cię zaskoczyć. Tym że kopią dalej...

  1. Wizjoner

   "A jeśli do tego dodamy fakt, że prezydent kraju, na terenie którego położony jest Auschwitz, nie zostanie dopuszczony do mikrofonu, to mamy pełen obraz upadku prestiżu Państwa Polskiego pod rządami PiS. " Raczej Polityki lekceważenia przez rząd Izraela kraju, który tenże rząd chce okupować/ drenować (ustawa 447) Tak marnie Polska skończy przez ustępstwa i podlizywania się Izraelowi.

  2. michalspajder

   I z powyzszych powodow slusznie prezydent RP olal te obchody. Malo tego, powinno sie urzadzic nasze, polskie, skromne, ale z udzialem mediow, na terenie obozow w Oswiecimiu i Brzezince. I wyslac jeszcze zaproszenia dla oficjeli zagranicznych. Ale tak daleko juz zapewne nasz rzad i prezydent sie nie posuna, a szkoda.

  3. Marek

   Jak dokładnie sprawdzisz w czym rzecz, to ci wyjdzie, że uroczystości organizuje rosyjski oligarcha Mosze Kantor. Kolega Putina. Ten sam, któremu swego czasu nie wyszło przejęcie Azotów. Poczytaj sobie także coś o Acron Group.

 3. ldldl

  Konfederacji nie zaprosili.

 4. Żołnierz

  Przywrócić służbę zasadniczą z zawodowych zrobić instruktorów a z OT zrobić zasadnicza. 2 wcielenia na 4 miesiące. W godzinach zajęć zabrać telefony kontakt jedynie przez dyżurnego za zgodą przełożonych. W skrócie NSR przenieść do WOT

 5. Fanklub Daviena

  Słowacja i Niemcy wycofują żołnierzy z Iraku. Duda powiedział, że wycofa jak nam Żydzi pozwolą. :)

 6. Prawy Człek

  No jak na Gospodarza Konferencji Bliskowschodniej i znaczącego gracza międzynarodowego