Reklama

Geopolityka

Prezydent zatwierdził ćwiczenie systemu obrony państwa

Fot. www.prezydent.pl
Fot. www.prezydent.pl

Prezydent RP Bronisław Komorowski zaakceptował koncepcję ćwiczenia systemu obronnego Kraj-15/16, w którym sprawdzone zostanie współdziałanie organów administracji publicznej oraz dowództw i sztabów na wszystkich szczeblach kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP.

Dokumenty związane z ćwiczeniem Kraj-15/16 zostały zaakceptowane przez prezydenta Komorowskiego 3 sierpnia br. Przewidują one przeprowadzenie serii przedsięwzięć, w skład których wejdą: ćwiczenie dowódczo-sztabowe „Jesień-15” (na przełomie września i października br.), ćwiczenie z wojskami „Dragon-15” (w październiku br.), strategiczna gra obronna „Kierownictwo-16” (prowadzona wspólnie przez prezydenta i premiera) oraz gra wojenna „Stolica-16” (sprawdzenie całego systemu kierowania obrona państwa).

Wnioski, jakie zostaną wtedy wypracowane, mają zweryfikować rozwiązania wprowadzone do systemu obronnego państwa przez znowelizowanie Polityczno-Strategicznej Dyrektywy Obronnej, reformę systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP i jakie zaproponowano na szczycie NATO w Newport w 2014 r.

Ćwiczenie Kraj-15/16 zakończy cykl planowania bezpieczeństwa państwa, który objął przeprowadzenie Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego RP, zatwierdzenie przez Prezydenta RP Strategii Bezpieczeństwa Narodowego RP oraz wydanie na jej podstawie nowej Polityczno-Strategicznej Dyrektywy Obronnej.

W oficjalnym komunikacie Biura Bezpieczeństwa Narodowego zaznaczono, że Prezydent RP Bronisław Komorowski zatwierdził plan ćwiczeń zgodnie z art. 4a ust. 1 pkt 3 ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej – „Prezydent RP zatwierdza, na wniosek Rady Ministrów, plany krajowych ćwiczeń systemu obronnego i kieruje ich przebiegiem”.

Reklama

Komentarze (2)

 1. Kilo

  Typuję wyniki ćwiczeń: - ćwiczenie dowódczo-sztabowe „Jesień-15” (na przełomie września i października br.), wygramy 2:0 bo to na papierze; - ćwiczenie z wojskami „Dragon-15” (w październiku br.), 1:0 Wybory parlamentarne 25 pazdziernika. "Zobaczcie, nasi wygrywali". - strategiczna gra obronna „Kierownictwo-16” (prowadzona wspólnie przez prezydenta i premiera) - zaleznie od terminu i wyniku wyborow, ale obstawialbym przegrana i pokazanie niekompetencji (jeszcze zostana oceniajacy z poprzedniego rozdania a cwiczyc juz beda nowi) - gra wojenna „Stolica-16” (sprawdzenie całego systemu kierowania obrona państwa). Jak wyzej. Choc pewnie juz do tego czasu wywala sedziow - kaloszy i znowu wygramy.

 2. Patriota

  Kogo to obchodzi co ten analfabeta podpisuje? Te wszystkie jego POdpisy sa nic nie warte, wszystko do kosza! Nikt tak nie zaszkodzil Polsce i nam Polakom jak tusk z komorowskim i ferajna PO! I na koniec, komorowski to nie zaden prezydent RP to uzurpator i kacapski konfident!

  1. Bobo

   Tak masz racje,obronią nas już wkrótce jezuici i inkwizycja...

  2. jk

   to nie to forum, patrioto od 7 bolesci

Reklama