Geopolityka

Prezydent Ukrainy: mamy informacje, że przygotowywany jest zamach stanu

Fot. www.president.gov.ua
Fot. www.president.gov.ua

Jesteśmy gotowi na wszelką eskalację - oświadczył w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, pytany o możliwość pełnowymiarowej wojny z Rosją. Zaznaczył też, że posiada informacje o tym, że przygotowywany jest zamach stanu, zaplanowany na początek grudnia.

Ukraina "jest w stanie wojny od ośmiu lat" - oświadczył Zełenski podczas piątkowego spotkania z dziennikarzami. "Jeśli chodzi o wtargnięcie na szeroką skalę bądź kontynuację eskalacji ze strony Rosji czy wspieranych przez nią bojowników, to uważam, że taka możliwość może być każdego dnia" - dodał.

Ocenił, że różne media obecnie "straszą, że jutro będzie wojna". Zapewnił, że Ukraina "w pełni kontroluje swoje granice i jest gotowa na wszelką eskalację". Stwierdził przy tym, że Ukraina powinna liczyć przede wszystkim na siebie, na swoją armię. Poinformował również, że w najbliższym czasie szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak będzie kontaktować się z administracją rosyjskiego prezydenta Władimira Putina.

Wskazał, że w ostatnim czasie "codziennie" rozmawia z "różnymi liderami". Wymienił wśród nich przewodniczącego Rady Europejskiej Charles'a Michela i kanclerz Niemiec Angelę Merkel. "Bardzo chcą, byśmy zaczęli razem z nimi rozmawiać z Rosją, będzie na pewno (taka rozmowa) telefoniczna" - oznajmił. "Chcą kontaktu naszej administracji z administracją Rosji. Myślę, że w najbliższym czasie Jermak będzie się z nimi kontaktować. Absolutnie nie jesteśmy przeciwko" - wskazał.

Zełenski oświadczył również, że istnieją "wielkie wyzwania wewnątrz kraju". Oznajmił, że posiada informacje, z których wynika, że w jego kraju w dniach 1-2 grudnia przygotowywany jest zamach stanu, próba zmiany na stanowisku szefa państwa. "Otrzymuję informacje, że 1-2 grudnia w naszym państwie będzie zamach stanu" - powiedział. Posiadamy nagrania, na których "z przedstawicielami z Rosji" omawiany jest "udział Rinata Achmetowa w zamachu stanu na Ukrainie" - dodał. Achmetow to ukraiński oligarcha.

"Wciągają go w wojnę przeciwko państwu ukraińskiemu" - podkreślił Zełenski. Ocenił, że Achmetowa "wciąga w to" jego otoczenie i nie wykluczył, że sam biznesmen może nie być tego świadomy. Achmetow nie skomentował dotąd tych oskarżeń. "Nie wierzę w zamachy stanu" - zaznaczył Zełenski i zapowiedział, że nie zamierza uciekać z kraju.

image
Reklama
Źródło:
PAP

Komentarze (16)

 1. Trzcinq

  To najprawdopodnie 346 inwazja wojsk FR na Ukrainę oraz 124 zamach stanu. Czekamy na dalsze inwazjo-zamachy P. S. A tak swoją drogą wóz albo przewóz Gratuluję dalszej uległej polityki wobec Moskwy USA i UE oraz dalsze płaszczenie się przed USA władz Polskich oraz boksowanie się z resztą Europy.

  1. Otvarty

   Izrael zablokował sprzedaż Pegasusa do Polski a jako przyczynę podał brak praworządności w kraju nad Wisłą. Przypominam ze jest to program szpiegowski do śledzenia użytkowników smartfonów A chodzi mi o to że przyjaciół to my nie mamy nigdzie a ogrom hipokryzji przybrał spore rozmiary.

  2. Big Jim

   Mylisz się, nie zablokował, bo Pegasusa nam już sprzedali. Zablokowali jego wsparcie.

  3. Davien

   Zablokowali wsparcie i dalszą sprzedaż.

 2. baba

  Nie wiem czy to błąd tłumaczenia, ale jak można brać na poważanie wypowiedź faceta, który w jednym zdaniu mówi: mamy wojnę od ośmiu lat, w pełni kontrolujemy granice. Z tego co wiem wojna jest ponieważ Ukraina nie zgadza się na oderwanie Krymu i Donbasu, wciąż uważa je za swoje terytorium. Jest też oczywiste, że nie kontroluje tych terenów w ogóle. Taki "uspokajający'" bełkot w ogóle redukuje wypowiedź do bzdury, nieważne jest zatem czy pan prezydent miał coś wartościowego do powiedzenia w dalszej części.

 3. Klaudi69

  Czy Polacy mogą skutecznie wesprzeć wysiłki Ukrainy przed sowietami ? choćby ochotniczą służbą na walkę z bronią w ręku ??? ..

  1. rusofobia to stan umysłu

   Zgłoś się na ochotnika - to się dowiesz - a jak chcesz to może wyślij im pieniądze - na pewno przyjmą je z wielką chęcią

 4. Juras

  Ukraincy ( kozacy ) , a szczegolnie ci zaporozscy, wykazuja symptomy choroby Chmielnickiego i utopia Ukraine w morzu krwi, nieosiagajac niczego a jedynie wejscie i podleglosc rosji i , co akurat jest plusem, Polski…

  1. Hellsing

   Ale Kozacy zostali przeniesieni nad Don, Kubań, Terek, Ural, Dunaj itd. a Ukraińcy Naddnieprzańscy to potomkowie chłopów sprowadzonych tam przez rosyjskich i polskich panów

  2. Władek

   Ale wspomnij, że to zbrodniczą Rosja chce na nich napaść pelnoskalowo. To Rosja morduje już od lat ich obywateli twierdząc, że to nie oni. To Rosja na nich już napadła i okupuje Krym. Więc pisząc o krwi pisz o zbrodniach Kremla.

  3. Dropik

   Sam to wymysliles

 5. Ech

  Gral w filmie prezydenta, i zodbyl taka poplarnosc ze zostal prezdentem. Ale jesli dobrze pamietam NIXON tez byl aktorem wczesiej?

  1. Nordfjordeid

   Ronald Reagan był aktorem

  2. HeHe

   Reagan.

  3. Ech

   Sory moj blad. Zreszta papiez (Jak Pawel 2) tez byl aktorem chwilke. Mozliwe ze Regan tez wykzrstwal umiejtenosci by przekonac do czegos pubicznosc (emocje itp)

 6. Stary Grzyb

  Informacja o zamachu stanu wydawała się tak sobie do deklaracji, że "nie zamierzam uciekać z kraju". Jak każde dementi, zasadniczo uwiarygodniła ona (w języku dyplomatycznym należy ją czytać co najmniej jako "być może będę musiał uciekać z kraju") samą informację o szykowanym zamachu.

  1. Autor Widmo

   Upublicznienie informacji to przekaz dla Kremla mniej więcej tej treści " wiemy o waszych zamierzeniach, jesteśmy na nie przygotowani i zareagujemy na nie ".

 7. gosc

  i jeszcze nikogo nie aresztowali ,dziwne,bardzo dziwne.

  1. Tomek

   A kogo chciałbyś w Moskwie aresztować ?

  2. złośliwy

   Toż zamachowcy sa na Ukrainie.Inspirowani z Moskwy.Tekst o ataku na Ukrainę, zamachu i wisienka na torciku ,lament w temacie NS2. Tandetne

 8. PabloFZG

  Trzymać się tam Ukraińcy i nie wpuszczać nawet na metr ruskich. Musicie dać radę.

  1. ppp

   Jakby to nie byli ruscy ?

  2. ???

   A Ukraińcy to nie Ruscy?

 9. Naiwny

  Dla czego wsród wymienionych wspierających werbalnie Zeleńskiego nie ma nikogo z Polski? A ten zamach to podobno szykuje jego kumpel Avakow a nie Putin. no i to wysokie poparcie społeczne aktora Zeleńskiego - będzie tak ze 3% - optymistycznie.

 10. USA

  Rosji nie stać na wojnę .Rubel spada ostatnio bardziej niż od paru lat PKB wielkości Itali i Chiny za miedzą

  1. :)

   Ameryka. Jest taka wieś. Gdzieś w Polsce.

  2. USA największy światowy bankrut

   W marcu 2020 r. dolar kosztował 80 rubli, teraz 75 więc zaklinanie rzeczywistości przez trolle jakoś słabo wychodzi. Ale nikt nie przebije największego światowego bankruta jadącego po równi pochyłej z 28,5 bilionami USD długu.

  3. sic

   Niedaleko Olsztyna :)

 11. rusofobia to stan umysłu

  Całkiem możliwy scenariusz wbrew temu co twierdzi większość użytkowników tego forum, że przecież 100% mieszkańców Ukrainy poprze ten kraj w konflikcie z Rosją. Tak jakby Rosja nie miała na Ukrainie swoich zwolenników i agentury ...

  1. Daleki

   Jednak czasem coś do was dociera, że rosja to stan umysłu

 12. mc.

  Po co w pobliżu granic Ukrainy zgromadzono 100 tys żołnierzy ? 1/ Żeby cały czas "trząść" Ukrainą. 2/ Żeby w razie sposobności... 3/ Żeby wycofać te wojska (najlepiej ich nie wycofując) uzyskując w ten sposób zgodę Europy na NS2

 13. Rysio

  To się może zdecydujcie ... Napadają na was czy robia przewrót bo dwie takie akcje naraz to nawet jak na r..skich trochę bez sensu ...

  1. bleblanie

   Może szanowny autor poświęci kilka zdań sytuacji politycznej na Ukrainie,poda jakim poparciem cieszy się obecny prezydent .Nie trochę rozświetli ukraińska scenę polityczna.

 14. obserwator

  Niedawno pisałem o największej strategicznosci terenów Ukrainy dla Rosji i NATO , ale admin nie opublikował posta , który to potwierdza moją teorię. Szkoda byłaby dyskusja .

  1. Yoyo

   Wklej jwszcz raz

  2. GB

   Co znaczy sformuowanie o njawiękdzej strategiczności terenów Ukrainy dla Rosji i NATO? Można w języku polskim?

  3. andys

   Jaka dyskusja , o czym?

 15. zibi

  Dobra szkoła rosji -wyprzedzaj przeciwnika i podawaj sprzeczne informacje .Co ukraina to właśnie robi .

 16. Pjoter

  Jak wiadomo kto spiskuje i są dowody to do paki przed sąd zarekwirowac majatek i po bólu