Geopolityka

Prezydent Biden: W Kabulu zabity został przywódca Al-Kaidy

Ajman al- Zawahiri w towarzystwie Osamy ibn Ladena
Fot. wikipedia.com. CC BY-SA 3.0

Prezydent USA Joe Biden poinformował, że w nocy z soboty na niedzielę zabity został w stolicy Afganistanu Kabulu przywódca Al-Kaidy Ajman al-Zawahiri, jeden ze współorganizatorów ataku na World Trade Center 11 września 2001 roku.

"W sobotę na mój rozkaz Stany Zjednoczone przeprowadziły nalot w Kabulu w Afganistanie, w którym zginął lider Al-Kaidy Ajman al-Zawahiri - powiedział Biden w poniedziałek wieczorem czasu lokalnego w specjalnym wystąpieniu. "Sprawiedliwości stało się zadość. Tego przywódcy terrorystów już nie ma" - dodał

"Dziś wieczorem powtarzam stanowczo, że bez względu na to, jak długo to potrwa, bez względu na to, gdzie się ukrywasz, jeśli stanowisz zagrożenie dla naszej populacji, Stany Zjednoczone cię odnajdą i wyeliminują" - powiedział Biden. Zapewnił przy tym, że w ataku na Zawahirego nikt inny nie doznał żadnych obrażeń.

Czytaj też

Jak pisze agencja Reuters, urzędnicy Białego Domu, wypowiadający się pod warunkiem zachowania anonimowości, powiedzieli, że USA przeprowadziły ata za pomocą dronów w afgańskiej stolicy w niedzielę rano o 6:18 czasu lokalnego. Zanim o ataku Biden poinformował oficjalnie, anonimowe źródła donosiły, a atak w Kabulu przeprowadziła CIA.

Według Reutersa wysoki rangą urzędnik USA powiedział, że znalezienie Zawahirego było wynikiem uporczywej pracy antyterrorystycznej. Wywiad USA odkrył na początku tego roku, że żona terrorysty, córka i jej dzieci przeniosły się do "bezpiecznego" domu w Kabulu, a następnie zlokalizował tam samego przywódcę Al-Kaidy.

W ciągu ostatnich kilku tygodni Biden wraz z doradcami weryfikował informacje wywiadowcze i był sukcesywnie informowany przez cały maj i czerwiec, a 1 lipca został powiadomiony przez szefów wywiadu o proponowanej operacji. 25 lipca otrzymał zaktualizowany raport i wydał zezwolenie na przeprowadzenie akcji.

71-letni Zawahiri, egipski chirurg, za którego głowę wyznaczona była nagroda w wysokości 25 milionów dolarów, brał udział w koordynacji ataków z 11 września 2001 roku na World Trace Center. Jego miejsce pobytu przez ostatnie lata nie było znane, według różnych pogłosek przebywał w Pakistanie lub w Afganistanie.

Uważa się, że wraz z innymi wyższymi rangą członkami Al-Kaidy Zawahiri planował atak z 12 października 2000 r. na okręt USS Cole w Jemenie, w którym zginęło 17 amerykańskich marynarzy, a rannych zostało ponad 30. W USA został także oskarżony o udział w zamachach bombowych na ambasady USA w Kenii i Tanzanii, w których 7 sierpnia 1998 r. zginęły 224 osoby, a rannych zostało ponad 5000 osób.

W ostatnich latach niejednokrotnie krążyły pogłoski o śmierci Zawahirego, pojawiały się także niezweryfikowane informacjeo jego złym stanie zdrowia. Jak pisze agencja Reuters, jego śmierć rodzi obecnie pytania o to, czy przywódca Al-Kaidy otrzymał schronienie od talibów po przejęciu przez nich Kabulu w sierpniu 2021 roku.

Spekulacje o śmierci Zawahirego zostały ucięte w kwietniu tego roku, gdy opublikował nagranie, w którym wychwalał hinduską muzułmankę za jej słowa potępienia wobec złamania zakazu noszenia islamskiej chusty.

W swoim przemówieniu Biden zapewnił, że Afganistan nigdy nie stanie się bezpiecznym schronieniem dla żadnego z terrorystów. Zdaniem amerykańskiego prezydenta obecność Zawahirego była złamaniem umowy, którą USA zawarły z talibami po wycofaniu się amerykańskich wojsk z Afganistanu.

Al-Kaida wcześniej straciła już swój numer dwa, Abdullaha Ahmeda Abdullaha, zabitego w sierpniu 2020 r. na ulicach Teheranu przez izraelskich agentów podczas tajnej misji sponsorowanej przez Waszyngton. Natomiast 3 lutego br. Biden ogłosił śmierć przywódcy ugrupowania Państwa Islamskiego (IS) Abu Ibrahima al-Hachimi al-Kuracziego podczas amerykańskiej operacji w północnej Syrii.

Czytaj też

Źródło:
PAP

Komentarze (3)

 1. easyrider

  Obama sprzątnął Osamę, Biden Al Zawahirego. I co to zmieni? Al Kaida się rozpadnie? Salafici i wahabici polubią nas? Islam przestanie płynąć do Europy? Działamy w sposób niespójny. Jak dzieci we mgle. Brak stabilnych źródeł energii i brak technologii żeby odnawialne uczynić w pełni wydajnymi i w pakiecie do tego utopijna walka o klimat. Przyjmowanie kolejnych fal islamu do Europy i jednoczesne buszowanie naszych wojsk po ich krajach. Te zindoktrynowane dzieci, którym powierzyliśmy władzę, prowadzą nas do zguby.

 2. Chyżwar

  Bingo! I pomyśleć, że kiedyś miałem całkiem inne zdanie o Bidenie.

  1. szczebelek

   @Chyżwar Obstawiam, że wielu Polaków jest pozytywnie zaskoczonych Bidenem i negatywnie Trumpem, bo pewnie wiesz co ostatnio powiedział o Krymie.

 3. Wania

  To jest różnica między USA a Rosją. Gdyby Rosja miała zlikwidować przeciwnika ostrzelałaby rakietami miasto i wszystkie inne w okolicy albo zorganizowaliby dyskretny nalot dywanowy. Zginęłoby tysiące niewinnych cywili, a poszukiwany cieszyłby się nadal dobrym zdrowiem.

  1. Ajot

   Konkretnie: Dudajewa zabili precyzyjną rakietą namierzaną na telefon, sporo osób zabili też można powiedzieć nad wyraz precyzyjnie nowiczukiem i polonem.