Reklama

Geopolityka

Prezydent Biden: Putin już zagroził Polsce, że jej zachodnie ziemie są "darem" od Rosji

Autor. The White House/ Facebook

Jeśli nie powstrzymamy Putina, nie zatrzyma się na Ukrainie. Już zagroził i „przypomniał” Polsce, że jej zachodnie ziemie są „darem” od Rosji - powiedział prezydent USA Joe Biden w orędziu do narodu na temat konieczności dalszej pomocy Ukrainie i Izraelowi. Zapowiedział, że w piątek zwróci się do Kongresu o znaczący pakiet środków dla obu państw.

Reklama

„Jeśli nie powstrzymamy apetytu Putina na władanie i kontrolowanie Ukrainą, nie zadowoli się tylko nią. On już zagroził, +przypominając+ - cytuję, +przypominając+ Polsce, że jej zachodnie ziemie są +darem+ od Rosji, a jeden z jego najbliższych doradców, były prezydent Rosji, nazwał Estonię, Łotwę i Litwę bałtyckimi prowincjami Rosji” - powiedział Biden w przemówieniu w Gabinecie Owalnym w Białym Domu. Odniósł się do słów Putina z lipca, kiedy rosyjski prezydent powiedział, że „przypomni” Polakom, że ich ziemie zachodnie są darem od Stalina.

Reklama

Prezydent USA uzasadniał w ten sposób w telewizyjnym orędziu wygłoszonym w czasie największej oglądalności, konieczność dalszej pomocy Ukrainie, wobec rosnącego oporu w Kongresie i słabnącego poparcia w społeczeństwie. Biden argumentował, że pomoc Ukrainie teraz, jest sposobem na uniknięcie konieczności zaangażowania wojsk USA i ponoszenia jeszcze większych kosztów w przyszłości. Zapewnił jednocześnie, że Ameryka będzie bronić każdego centymetra terytorium NATO.

„Zaledwie dwa tygodnie temu Putin mówił, że jeśli Stany Zjednoczone i ich sojusznicy wycofają swoją pomoc Ukrainie, zostanie jej tydzień życia. Ale jej nie wycofamy” - mówił przywódca.

Reklama

Biden zauważał też, że pozwolenie Rosji na zwycięstwo ośmieli inne państwa i będzie oznaczać rozprzestrzenienie się chaosu na Indo-Pacyfik i Bliski Wschód.

Zapowiedział, że w piątek zwróci się do Kongresu o pakiet pomocy dla Ukrainy i Izraela, który ma zapewnić „nieprzerwane” dostawy sprzętu na Ukrainę i „bezprecedensowe” wsparcie dla Izraela. Apelował też, by partyjne spory nie stały na przeszkodzie zadbania o żywotny interes Ameryki. Tłumaczył też, że pieniądze uchwalane przez Kongres są wydawane na uzupełnienie sprzętu darowanego Ukrainie i trafiają do przemysłu zbrojeniowego w USA.

Mówił też o tym, co łączy obie sprawy.

„Hamas i Rosja reprezentują różne zagrożenia. Ale mają to ze sobą wspólnego, że chcą kompletnie unicestwić sąsiednie demokracje” - powiedział prezydent. „Nie możemy i nie pozwolimy terrorystom jak Hamas i tyranom jak Putin wygrać. Nie pozwolę na to. W takich czasach musimy pamiętać kim jesteśmy - jesteśmy Stanami Zjednoczonymi Ameryki. I nie ma niczego, co byłoby ponad nasze możliwościami, jeśli będziemy razem” - apelował.

Według doniesień mediów, pakiet, o który w piątek ma zwrócić się Biały Dom do Kongresu, ma być znacznie większy od 24 mld, o które administracja wnioskowała latem i który miał wystarczyć na kwartał. Według Bloomberga kwota całego pakietu ma wynosić 100 mld, jednak zostaną w niego wliczone środki także na pomoc dla Izraela, Tajwanu oraz na zabezpieczenie granic USA. Według agencji Reutera, Biały Dom chce poprosić o 60 mld dol. na wsparcie dla Ukrainy i 14 mld dol. dla Izraela.

Los tych środków może w dużej mierze zależeć od wyboru nowego spikera Izby Reprezentantów. Prace Kongresu od dwóch tygodni są sparaliżowane po odwołaniu ze stanowiska dotychczasowego przewodniczącego Izby Kevina McCarthy«ego. Większości głosów nie jest w stanie uzyskać kandydat Republikanów Jim Jordan - który sprzeciwiał się dalszej pomocy Ukrainie - ale nie ma obecnie kandydata, który miałby szansę na wybór. Republikanie nie zdołali się też porozumieć, co do pomysłu nadania pełnych uprawnień tymczasowemu spikerowi Patrickowi McHenry«emu, by pozwolić na głosowanie ws. pomocy dla Ukrainy i Izraela.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (11)

 1. Andy61

  Prawda jest taka , ze w Jalcie gdzie ustalano min granice Polski byla JEDNOMYSLNOSC tzw Wielkiej Trojki co do granic wschodnich Polski opartych o linie Curzona (angielski min. spraw zagranicznych po I WS) Natomiast granice zachodnia na Odrze i Nysie , Pomorze oraz Warmie i Mazury WYMUSIL na pozostalych Stalin !!! Churchil byl zdecydowanie przeciwny ostro argumentujac , ze te zadbane gospodarczo ziemie Polacy zrujnuja. Stalin twardo upieral sie przy swoim i przekonal Roosevelta no i zapijaczony pikus z UK musial ulec ;)))

  1. rwd

   Granicę na Odrze i Nysie (Kłodzkiej lub Łużyckiej) zaproponował jako pierwszy Churchill w Teheranie w rozmowie ze Stalinem. Nowe granice zaznaczył na mapie Europy za pomocą 3 zapałek. W Poczdamie Churchill (zanim go nie odwołano) zabiegał, by granica była na Nysie Kłodzkiej i aby Szczecin należał do Niemiec. Stalin na to się nie zgodził i nikt nie wie dlaczego, bo nie miał zwyczaju się tłumaczyć.

  2. bezreklam

   Dokładnie. Skoro Stalin ustalił granicę zachodnie niech biden nie podważa historii. To już przesada

  3. andys

   "Granicę na Odrze i Nysie (Kłodzkiej lub Łużyckiej) zaproponował jako pierwszy Churchill w Teheranie w rozmowie ze Stalinem." Koncepcja Ziem Odzyskanych istniała w Polsce znacznie wcześniej. W jasnej i konkretnej formie była przedstawiona w 1943r (listopad) w deklaracji programowej Polskiej Partii Robotniczej O co walczymy?, Deklaracje pisał poczatkowo Finder, ale zakończyl, nowy własciwie tekst, Gomulka (jego mozna nazwać autorem). Teheran to październik (? nie chce mi sie sprawdzać) 1943r. Stalin znal te propozycje, gdyz dokument byl znany w Moskwie.

 2. Michu

  Ratuje nas tylko pobór i 3 miesięczna słuźba ale ta władza tego nie zrobi. Nie chodzi o wartość bojową takiego żołnierza, ale o nauczenie obywatela że ma nie tylko prawa ale i obowiązki wobec Ojczyzny. Po intensywnej 30 dniowej unitarce ludzie rozumieją, że są częścią czegoś większego.

  1. Tani2

   Chłopie dzisiaj sìę zgłoś do WKU. Ale innych nie zmuszaj. Bo z niewolnika nie ma pracownika.

 3. Tani2

  Goscie przestancie bać się Rosji. Nasz kraj jest nie do zjedzenia dla Rosji to już wiedział Car i wiedział Stalin. Przypomne kiedy polska komunistka Wanda Wasilewska zwróciła się do Stalina aby włączyć nasz kraj doZSRR. Stalin powiedział nie. Bo nie wpuszcza się lisa do kurnika. I przez cały okres PRLu byliśmy najweselszym barakiem w całym obozie. Dziadek szuka głupiego. A ja mam do Was pytanie ,co my jako kraj bedziemy z tego mieli? To jest wojna USA i niech szuka głupich gdzie indziej. To jest moje i tylko moje zdanie.

 4. rukmavimana

  Pięknie jesteśmy rozgrywani, nie ma co. Dziękujemy Wielki Bracie!

  1. bezreklam

   A pamieasz konferencje Blisko Wschdno w Warszawie? To samo

 5. bezreklam

  Co do ziem zachodnich to prawda że są darem od Rosji. Normalna rzecz z tym że zdobytym na Niemczech. Jeśli się obawiać że ktoś zarząda to Niemcy. Podobnie przemysł Ukraińcy. Szkoda se my nie mamy normalnie myślących polityków bez prania muzgu

  1. Rusmongol

   Hehe. Bo ty chłopie myślisz że Ukraińcy nic przy budowie nie robili tylko do nosili przemadrym Rosja nim kawę? Jak mądrzy są Rosjanie bez republik widać dziś. Projekt kosmiczny się wali, motoryzacja rosyjska leży, okręty budują co najwyżej fregaty, ZSRR był potęga której sama Rosja dziś jest cieniem. Przestań więc cisnąć te kiciory dla małych dzieci. A ZSRR (nie Rosja) nie dały nam żadnych ziem zachodnich tylko zwiększyły powierzchnię ZSRR kosztem Niemiec. My zostaliśmy tylko przesunięci na zachód i po 1945 jesteśmy mniejsi niz przed 1939. Skończ ta bezczelna propagandę.

  2. rukmavimana

   Polskiego się naucz, potem pisz.

  3. bezreklam

   Mowilem o PRZEMYSLE (Miasto) A nie przemysle - ( czesc gospodarki) A wiec O Ziemie Zachdnie maja protesjne partie Niemieckie (AFD) a o Przemysl (Miasto) niektre odlamy Ukraiskie (Np Prawy Sektor) Wiec jesli mowa o konfikt o Ziemie - to nie Rosja ma do nas pretensjie tylko czesc politkow Ukainskich czy Niemieckich. Puki co nie grozne - ale musimy miec politkow krzy mysla i analizyja w przod. A biden ma swoj biznes stad taka sciema. My mamy swoj.

 6. DBA

  "Dziadek Joe" postawił sprawę jasno, coś tak jak prezydent Polski w 2008 w Tbilisi. I dał jasny sygnał przyszłym polskim władzom - zagrożenie rosyjskie jest realne a pomysły ograniczania rozbudowy armii lądowej w Polsce jest niebezpieczny raczej nie spotka sie z uznaniem przez USA. Inaczej: sprawa postawiono jasno i szczerze - Amerykanie pomoga finansowo, sprzętowo, ale walczyć z agresorem muszą Polacy.

  1. Andy61

   Ale przynajmniej agresora nam wskarze Pan I Wladca MÓch ;))

  2. Rusmongol

   @andy61. W Europie od dekad jest tylko jeden agresor. Faszystowska dzicz z moskowi. Nic nie trzeba wskazywać.

 7. rwd

  Orędzie skierowane na użytek wewnętrzny, Bidenowi nawet do głowy nie przyszło by zajmować się Polską. Używał różnych argumentów, by Kongres zgodził się na wysłanie mld $ dla Ukrainy i Izraela. Oni dostaną pieniądze i sprzęt a my otrzymaliśmy kilka słów w przemówieniu.

  1. Rusmongol

   Ale to tylko twoje prywatne zdanie. Dość tendencyjne.

 8. KAR

  Regularnie napadali na te ziemie i mają czelność mówić, że to ich "dar". Co za bezczelność.

 9. szczebelek

  Bidena to nie Obama 😂🤣

 10. DDR

  Po co te nerwy unia nas obroni Jak będziemy ważnym krajem ue to nas Rosja nie będzie atakować według nowego rządu :))))))

 11. Buczacza

  Średnio co 3 dni moSSkowia grozi całemu światu w tym Polsce. Ciekawe, że całe zastępy mosskiewskich strużujacych i intelegentnych inaczej na tym forum. Nigdy do tego się nie odniosły?

Reklama