Reklama

Geopolityka

Prezydent Andrzej Duda podsumował szczyt NATO w Warszawie

  • Fot. Jakob Wells/Gameshogun/CC 4.0
    Fot. Jakob Wells/Gameshogun/CC 4.0

Andrzej Duda podsumował odbywający się w Warszawie Szczyt NATO. Prezydent podkreślił, że szczyt zakończył się podjęciem bardzo ważnych decyzji, które - jak dodał - przez niektórych uważane są za historyczne. 

Andrzej Duda zaznaczył, że szczyt NATO w Warszawie miał charakter wszechstronny i omówiono na nim wszystkie kwestie związane z zapewnieniem bezpieczeństwa państwom Sojuszu oraz społeczeństwom je zamieszkującym. 

Czytaj więcej: Szczyt NATO w Warszawie [RELACJA].

Spotkanie przywódców krajów NATO w Warszawie w sposób jednoznaczny pokazało jedność, solidarność i zrozumienie wszystkich członków - podkreślił prezydent Polski. Andrzej Duda jasno stwierdził, że NATO i Polska na szczycie w Warszawie odniosły sukces. Według prezydenta udało się zrealizować zamierzenia, które sam Andrzej Duda oraz jego współpracownicy mieli od samego początku.

Szczyt NATO w Warszawie był realną odpowiedzią na środowisko bezpieczeństwa w Europie.

Prezydent Andrzej Duda

NATO dostosowało się do zachodzących w tym środowisku zmian - dodał Andrzej Duda. Oznacza to wzmocnioną obecność sił Sojuszu m.in. na terytorium Polski. Na terenie naszego kraju będzie więc znajdowała się "realna siła sojusznicza", która razem z polskimi żołnierzami będzie ćwiczyła, doskonaliła kooperację i będzie "gotowa do ochrony Polski" w razie wystąpienia jakiegokolwiek zagrożenia. "Z punktu widzenia Polski to jest realny zysk" - podkreślił Duda.   

Prezydent przypomniał, że deklaracje o obecności wojsk w Polsce padły już ze strony m.in. Wielkiej Brytanii (150 żołnierzy). Jak podkreślił, oddziały te formują się i w przyszłym roku podjęte podczas szczytu decyzje o wsparciu wschodniej flanki będą mogły zostać zrealizowane. 

Podczas szczytu rozmawiano również o współpracy wojskowej w południowej części Sojuszu oraz w jego południowym sąsiedztwie, co ma zapewnić NATO spokój i bezpieczeństwo. Podjęto również temat wsparcia dla Ukrainy.    

Andrzej Duda na koniec swojego wystąpienia podziękował organizatorom szczytu oraz przekazał podziękowania od przybyłych do Warszawy delegacji.  

W jego ocenie Polska zaprezentowała się godnie, jako państwo, które potrafi zapewnić bezpieczeństwo i sprawną komunikację podczas tak dużego wydarzenia.  

__________________________________

Czytaj więcej: Szatkowski: Newport pokazało, że można tchnąć nowe życie w NATO. Następny krok - w Warszawie.

Czytaj więcej: Niemiecki ekspert o działaniach NATO. "Putin na pewno jest zaskoczony".

Czytaj więcej: Ekspert dla Defence24.pl: Niemcy pokazują minimum solidarności sojuszniczej.

Czytaj więcej: Brytyjski ekspert o szczycie NATO: "Pomoże uleczyć część ran, które powstały po Brexit",

Reklama

Komentarze

    Reklama