Reklama

Geopolityka

Premier Estonii: Rosja zapłaci wysoką cenę za podjęcie kroków przeciw Ukrainie

Fot. 16 Dywizja Zmechanizowana/Twitter
Fot. 16 Dywizja Zmechanizowana/Twitter

Premier Estonii Kaja Kallas powiedziała w środę agencji Reutera, że UE musi dać Rosji do zrozumienia, że zapłaci wysoką cenę za podjęcie kroków przeciw Ukrainie. Unia powinna też uzgodnić szybko, w jaki sposób powstrzymać Moskwę i nałożyć obiecane sankcje na białoruskie linie lotnicze.

Kallas, która rozmawiała z Reuterem w Paryżu po spotkaniu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, wyjaśniła, że niezapowiedziane manewry wojskowe, jakie przeprowadziła Estonia i zainstalowanie ogrodzenia na granicy z Rosją mają charakter prewencyjny.

Premier powiedziała też, że Unia powinna zrealizować swoją obietnicę i nałożyć obiecane sankcje na białoruskie linie lotnicze Belavia, mimo iż pewne kraje UE wyraziły wątpliwości co do celowości takiego postępowania.

Kallas ostrzegła, że wycofanie się z decyzji o tych sankcjach byłoby postrzegane przez reżim Alaksandra Łukaszenki jako wyraz słabości Wspólnoty.

Wcześniej w środę prezydent Francji potwierdził solidarność z Polską i Estonią po spotkaniach z premierem Mateuszem Morawieckim i Kają Kallas.

Przypomniał o gotowości Francji do udzielenia wsparcia na granicy polsko-białoruskiej, a także o pilnej potrzebie dopuszczenia do granicy Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców.

Macron rano przyjął w Pałacu Elizejskim Morawieckiego, a po południu – Kallas.

Premier Estonii powiedziała wtedy: "Musimy kontynuować naciski dyplomatyczne na kraje pochodzenia migrantów przybywających do Mińska. Musimy zadbać o to, aby nie było nowych możliwość ich i sprowadzania”.

image
Reklama
Źródło:PAP

Komentarze (5)

 1. Fanklub Daviena i GB

  Jeszcze dedykuję Estonii cytat z Margaret Thatcher: "Nie ma nic żałośniejszego od słabeusza miotającego straszliwe groźby, o których wszyscy wiedzą, że są nierealne". Estonia, w przeciwieństwie do Rosji, nie jest mocarstwem... :D

  1. Davien

   Mocarstwem to był ZSRS, Rosja to jedynie kraj III Świata z bronia jądrową, ale żadne mocarsktwo:)

  2. Olo

   Mosze, i właśnie te głowice wraz ze środkami przenoszenia czynią z nich mocarstwo.

  3. reht

   To Pakistan i Korea Płn to też "mocarstwa" wg twojej logiki?

 2. Hanys

  Estonia, Litwa, Łotwa i Ukraina to tylko państwa tymczasowe i będą niedługo częścią Rosji. Zostały wymyślone jeszcze przez Niemców pod koniec I wojny światowej i muszą zniknąć, to tylko kwestia czasu.

  1. Tymczasowa jest Federacja Rosyjska , niedlugo republiki wchodzace w jej sklad uzyskają niepodległość ,tak samo jak w latach 90 zrobily to Ukraina ,Litwa ,Łotwa ,Estonia i inne i wtedy zniknie zbrodniczy ruski mir . To tyko kwestia czasu

  2. ppp

   Kim ty jesteś i czy znasz historię? Litwa kiedyś była najpotężniejszym krajem w naszej części europy.

  3. BUBA

   I kiedys pierwsi albo drudzy tlukli sie z Krzyzakami ...

 3. Fanklub Daviena i GB

  Tak, wiemy, wiemy... Jak to fanboje kałbojów pisali w 2014? "Po miażdżących sankcjach Zachodu przeciw Rosji już na wiosnę Putin w zębach odniesie Krym Ukrainie albo spotka go los Ceausescu"? Mamy koniec 2021, Ukraina może o Krymie zapomnieć a Putin się ma nieporównanie lepiej od prezydenta USA (nawet Asad ma się od prezydenta USA lepiej)... :D

  1. Buczacza

   Tym bardziej że również sukcesy ekonomiczne za tym stoją. A średnia pensja tudzież ceny biją rekordy. A mln uchodźców koczują na granicach. Błagając o prawo pobytu w rosji. Podobno mln mieszkańców polinu prosi o pomoc w zamieszkaniu w matuszce. Bo jakość życia perspektywy rozwoju nie mają analoga we wszechświecie. Tylko nikt nie wie czemu mieszkańcy rosiji nazywają współczesne czasy beznadzieją... To pewnie propaganda NATO...

  2. Valdore

   No popatrz kałboju, Rosjanie na Krymie wysychaja z braku wody, Rosja piszczy pod sankcjami a Putin zastanawia sie jak jeszcze zrobic dobrze Xi Jinpingowi:)

  3. Fanklub Daviena i GB

   Czy jest w G20 jakiś kraj, gdzie od początku wieku płace realne spadły? Tak! To USA! :D

 4. wifi

  Sankcję na NS2, w przypadku inwazji odłączenie do SWIFT, oraz Nato nuclear sharing dla Polski

  1. klos

   To dobre propozycje. Odcięcie od SWIFT i dziura w nordstreamie.

 5. Olo

  Niech nie krzyczy zbyt głośno, bo Estonię też mogą zająć jak się zdenerwują.