Reklama

Geopolityka

Pozytywna ocena polskiego MSZ ws. traktatu Nowy START

Wyrzutnia Topol-M - fot. mil.ru
Wyrzutnia Topol-M - fot. mil.ru

Polski MSZ pozytywnie ocenił przedłużenie o kolejne pięć lat traktatu Nowy START między USA i Rosją ws. ograniczenia broni jądrowej. „Liczymy, że strony traktatu będą kontynuować dialog w celu zawarcia szerszego porozumienia obejmującego wszystkie rodzaje broni nuklearnej” - dodał resort.

Resort spraw zagranicznych w środę, na swojej stronie internetowej, opublikował oświadczenie ws. decyzji o przedłużeniu okresu obowiązywania traktatu Nowy START.

"W ocenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP przedłużenie okresu obowiązywania traktatu Nowy START o kolejne pięć lat jest pozytywnym krokiem, przyczyniającym się do utrzymania stabilności strategicznej między Stanami Zjednoczonymi i Federacją Rosyjską - państwami posiadającymi największe arsenały broni jądrowej" - oświadczył MSZ.

"Jednocześnie liczymy, że strony traktatu będą kontynuować dialog w celu zawarcia szerszego porozumienia obejmującego wszystkie rodzaje broni nuklearnej, w tym taktycznej broni jądrowej oraz nowych rodzajów uzbrojenia atomowego. Efektem dalszych rozmów powinno być także zwiększenie efektywności mechanizmów weryfikacji" - dodał resort spraw zagranicznych.

MSZ przypomina, że traktat Nowy START, który wszedł w życie 5 lutego 2011 r., został zawarty przez USA i Rosję na 10 lat, z możliwością przedłużenia o kolejne pięć lat.

Reklama
Reklama

Traktat ogranicza liczbę posiadanych przez strony strategicznych głowic nuklearnych dla rozmieszczonych pocisków ICBM (rakiety międzykontynentalne) i SLBM (rakiety wystrzeliwane z okrętów podwodnych) do łącznie 1550 sztuk, włączając w ten limit ciężkie samoloty bombowe zdolne do przenoszenia broni nuklearnej.

Nakłada również limit na rozmieszczone i nierozmieszczone wyrzutnie tych pocisków i bombowce strategiczne. Zawiera mechanizm weryfikacyjny oparty na systemie inspekcji i wymianie danych.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama