Geopolityka

Ponad 60 ofiar zamachu w Kabulu

Fot. Scott Clarkson/Wikimedia/CC BY-SA 3.0
Fot. Scott Clarkson/Wikimedia/CC BY-SA 3.0

W samobójczym zamachu bombowym, dokonanym w sobotę w Kabulu na szyicką mniejszość Hazarów, zginęło co najmniej 61 osób, a ponad 200 zostało rannych - poinformował resort zdrowia Afganistanu. Odpowiedzialność za zamach wzięła na siebie organizacja terrorystyczna Daesh (tzw. Państwo Islamskie). 

"Dwóch bojowników Państwa Islamskiego zdetonowało w Kabulu ładunki wybuchowe w miejscu, w którym zgromadzili się szyici" - napisała związana z dżihadystami agencja Amaq w krótkim komunikacie zamieszczonym w internecie.

Wcześniej afgańscy talibowie zaprzeczyli, jakoby mieli cokolwiek wspólnego z zamachem.

Do zamachu doszło, kiedy kilka tysięcy osób demonstrowało, domagając się zmiany trasy planowanej linii energetycznej między Turkmenistanem a Kabulem, tak by przebiegała ona przez dwie prowincje, w których mieszka szczególnie wielu Hazarów. Rząd twierdzi, że byłoby to zbyt kosztowne i że za bardzo opóźniłoby realizację całego projektu.

Hazarowie to lud pochodzenia mongolskiego - są szyitami. Ta mniejszość stanowi, według rożnych źródeł, od 9 do 15 proc. 30-milionowej populacji Afganistanu i uważana jest za najbiedniejszą grupę etniczną w kraju. Hazarowie regularnie skarżą się na dyskryminację.

W listopadzie ub.r. tysiące Hazarów protestowało w Kabulu przeciwko bierności władz wobec powtarzających się ataków na członków tej mniejszości.

PAP - mini

 

Komentarze