Reklama

Geopolityka

Pompeo: Chiny wbijają klin między USA i Europę sianiem dezinformacji

Fot. Ron Przysucha/Departament of State/flickr
Fot. Ron Przysucha/Departament of State/flickr

W dwa dni po spotkaniu się z delegacją chińską na Hawajach sekretarz stanu USA Mike Pompeo oskarżył w piątek Pekin o „prowadzenie dezinformacyjnych kampanii”, które „wbijają klin między Stany Zjednoczone i Europę”.

W trakcie wideokonferencji na Copenhagen Democracy Summit Pompeo ocenił też, że celem Komunistycznej Partii Chin jest to, by "unieważniono postęp, jakiego dokonaliśmy w wolnym świecie dzięki NATO oraz innym instytucjom". Zdaniem Pompeo strona chińska chce, by "przyjęto nowy zestaw zasad i norm, które byłyby napisane pod Pekin".

"Każda inwestycja chińskiej firmy państwowej powinna być uznawana za podejrzaną" - stwierdził szef amerykańskiej dyplomacji. W atmosferze narastających napięć na linii Waszyngton-Pekin Pompeo spotkał w środę na Hawajach się z dyrektorem komisji spraw zagranicznych Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin (KPCh) Yangiem Jiechi.

Podczas spotkania przedstawili oni stanowiska swych rządów w spornych kwestiach, w tym pandemii Covid-19, Hongkongu, Tajwanu i sytuacji Ujgurów w prowincji Sinciang. Chińska agencja Xinhua oceniła w czwartek, że nawiązano "konstruktywny dialog".

Pompeo poruszył w rozmowach z Yangiem kwestię pełnej przejrzystości i dzielenia się informacjami w walce z koronawirusem, co jest konieczne dla uniknięcia przyszłych kryzysów – przekazała rzeczniczka amerykańskiego Departamentu Stanu Morgan Ortagus. Na spotkaniu rozmawiano również o Hongkongu, któremu Pekin planuje narzucić kontrowersyjne przepisy o bezpieczeństwie państwowym.

Szefowie dyplomacji państw grupy G7, w tym Pompeo, wezwali w środę chińskie władze, by zrezygnowały z tego prawa, ponieważ zagraża ono autonomii Hongkongu nieodzownej dla jego dalszego rozwoju.

Yang wyraził "stanowczy sprzeciw" wobec komunikatu ministrów grupy G7 i zażądał, aby USA uszanowały suwerenność Chin i "zaprzestały wszelkich ingerencji w wewnętrzne sprawy Hongkongu" – poinformowało chińskie MSZ.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (14)

 1. Davien

  Mobilku po pierwsze w Libii i w Jemenie USa nei działa, z Iraku juz wychodzą, Hawaje same chciały byc stanem USA wiec daruj sobie żałosne płacze ruskich trolli.

 2. Tomek

  To Trump i jego ekipa są winni tego klina między USA a Europą. Tylko razem USA i Europa mogą zapewnić bezpieczeństwo przed wschodnimi despotiami jak Rosja i Chiny... ale Trump zamiast trzymać z Europą zaczął się ze wszystkimi dookoła kłócić... teraz przyszło otrzeźwienie? Dość późno...

  1. wert

   geopolityki za bardzo nie jarzysz. Trump porzucił całkowicie nieskuteczne metody łobamy

  2. gargamel

   klinem jest tu niemiecka strefa interesow. Nasz drogi sasiad przeniosl do chin bardzo zaawansowana infrastruktore przemyslowa i technologie. Teraz chinczycy copy cat technologi militarnych nie musza sie uczyc wystarczy ze te dane zainstaluja np w lini bmv i juz mozna skladac ichnie czolgi . Zreszta robia to ze wszystkim .

 3. easyrider

  Ale pan sekretarz to żali się czy chwali swoją wiedzą? Chiny działają na swoją korzyść a Ameryka spętana swoimi prawami nie może odbić komisariatu policji w Seattle z rąk anarchistycznej tłuszczy. Takim gadaniem Chińczyków się nie przestraszy.

 4. MobilnyPL

  Ale po co ten głupi sarkazm? Ślepy czy nie kumaty? Amid prawdę pisze.....

 5. KrzysiekS

  Natomiast my zawsze pamiętamy o Jałcie Panie Mike Pompeo. USA wiedziało o wszystkim co działo się na terenach Polski ale interesy mocarstw zawsze są ważniejsze.

 6. dim

  Widziałem filmik, jak to w Hongkongu gęsto napchana ludźmi demonstracja sprawnie rozstępuje się, momentalnie przepuszczając karetkę pogotowia. Może by tak porównać to do zachowań amerykańskich demonstrantów ? Gdyż mówi to wiele o obu społeczeństwach i systemach szkolnych.

  1. Nnkt

   Chętnie bym poczytał coś o zachowaniach demonstrantów w ChRL. Tych co ich ewentualnie czołgi nie rozjechały.

 7. Szept

  W tej amerykańskiej administracji Pompeo to gość od wygłaszania totalnych bzdur. Najpierw myślałem że to jefna czy druga wpadka a wygląda że Trump wyznaczył mu funkcję Naczelnego Bajarza Ameryki. No może ustepuje trochę Davienowi ale na bank jest Drugim Naczelnym Bajarzem Ameryki.

  1. ed

   ...no bo jedynie słuszne jest co je nasze, a nie słuszne co ich!

 8. jowisz

  Ameryka ma pełne prawo żądać ,pouczać i nakazywać. Tylko dzięki nim nie doszło do 3 Wojny światowej i ludzie nawzajem się nie pozabijali. Ludzkość potrzebuje takiej busoli która wskazuje właściwy kierunek.

  1. orel

   Dlaczego sa tacy co ich mózg nie potrafi spojrzeć realnie na swiat, ameryka jako busola, widać gdzie wyprowadziła swiat, w wojny, morderstwa i okupacje. Dno.

  2. Roman

   Czy Kol. Orel nie widzi iż Kol. Jowisz czyni przysłowiowe "jaja" z tego co wypisuje? Poza tym na tym forum jest coraz więcej tego typu "komentarzy" co dobrze świadczy o poczuciu humoru piszących, a niestety też o braku takowego u wielu odpowiadających na takie wpisy. Toutes proportions gardees, Messieurs!

  3. Riddler

   Problem z forum D24 jest taki, ze tutaj są tacy, co by coś takiego napisali bez sarkazmu i na trzeźwo.

 9. michalspajder

  Chyba sie nie doadali na tym spotkaniu.Cud,ze Chinczycy nie podniesli na tym spotkaniu kwestii nierownosci rasowych,ze wzgledow propagandowych oczywiscie.Bo ich samych takowe nie obchodza (Xinjiang,Tybet).

  1. Karkoszka

   Musieli by się zniżyć do dyskusji z Pompeo, którego nikt nie podejrzewa o nadmiar inteligencji.

 10. Freedom

  Wolny HongKong! jak by chcieli należeć do Chin to by się przyłączyli. Niech Chiny się wyniosą z Tybetu.

  1. plusik

   A USA z Iraku!!!!!!!!!!!

  2. wert

   a może zacznijmy od Iranu?. Mają tylko przez granicę. Gdyby nie mącili z Iraku dawno byłaby Japonia lub Korea. Południowa

  3. Z hawaii, teksasu ...

 11. Transformers

  Co ten facet bredzi? Po pierwsze Jaki wolny świat? Po drugie Kto pierwszy zaczął szpiegowanie i inwigilacje? Kto wydaje najwiecej na świecie na zbrojenia? Kto prowadzi nieustanne wojny począwszy od 1942 roku? Kto i z jakiego ppwodu rozpoczął agresywna politykę wobec Chin? Kto grozi samkcjami wszystkim "opornym" Kto pacyfikuje manifestacje swoich obywateli osiągając poziom Moskwy i Pekinu? Panie pompeło jesteście niewiarygodni a to czym jest demokracja to nie masz pan za grosz pojęcia. Państwa mają prawo do samostanowienia.

  1. Marek

   Facet wie co mówi i dobrze mówi.

  2. mobilnyPL

   ....no właśnie nie mówi dobrze a każda amerykańska firma jest podejrzana a dlaczego? Bo świat nie ma alternatyw a to dlatego że 90% oprogramowania jest amerykańskie więc nie wiem kto jest największym "szpiegiem" tego świata> NSA/ Snowden i tak oto Inwigilacja obywateli ujrzała światło dzienne.....USA to również największy producent broni na świecie który nie przerwanie od czasów II wojny światowej toczy jakieś wojny a amerykańską demokrację to ja widzę w TV choć ostatnio chyba jest zakaz pokazywania to co w stanach się dzieje.... Jadę dalej panie Marek....Hongong należy do Chin a nie USA a Tajwan to zbuntowana prowincja Chin i takie są fakty ale już w ogóle nie rozumiem i tu cyt. ".... i dzielenia się informacjami w walce z koronawirusem..." to czego USA nie wiedzą bo już zgłupiałem! non top bzdury słyszę z ust przedstawicieli amerykańskiej administracji (pierwszy raz podczas wizyty Trumka w PL i jego sławetne przemówienie) Jadę dalej i tu cyt "Zdaniem Pompeo strona chińska chce, by "przyjęto nowy zestaw zasad i norm, które byłyby napisane pod Pekin". NO serio panie pompeło? Toć idealnie pan żeś opisał wszystko to co wy robicie od dawna! Wy możecie inni już nie? I czy w trosce o rozwój swego państwa, w imię dbania o dobro swych obywateli i obronę ich miejsc pracy przenieśliście produkcję do Chin? Serio? Nie panie Marek Pompeło nie wie co mowi....

  3. wert

   To dlaczego tak wielu zwących się Polakami na uszach staje żeby nieba przychylić berlinowi moskwie brukseli? Reszty nie ma co komentować

 12. Ukkm

  Problem z Trumpem jest taki ze przez swoj charakter i arogancje narobil sobie wszedzie wrogow. Jak usa chca sie mierzyc z chinami to muszs byc zjednoczone. A w praktyce sa rozdarte konfliktem wewnetrznym na szczeblu wladzi spolecznym.

 13. Supeeeeeeer

  Hahahahahahah jaki świat WOLNY JAKI STWORZYLIŚMY

  1. Tylko po co?

   Porównaj sobie życie obywatela z zachodu w lat 80 do życia obywatela ze wschodu a zrozumiesz.

  2. Erwin

   Wiem, że w Rosji nam tego zazdrościcie, że możemy wziąć naszą zarobioną kasę, wydać na nowy samochód z dowolnej części świata, a u Was na używanego passata z 2000 roku musi pracować pół gminy przez wiele lat

  3. Z.Miennik

   Tylko że potem w USA edukacja gleba, średnia klasa gleba, narkotyki Mexico a w Europie kolorowi książęta nieroby i propozycje dalszych importów. Czas leci. Czas nie stoi czas ucieka...

 14. BUBA

  Klin jest poto zeby go wbijac

Reklama