Reklama

Geopolityka

Polski system przeciwlotniczy Grom znaleziony na wschodniej Ukrainie

 • <p><span>Fot. Mirosław Mróz</span></p>
  <p><span>Fot. Mirosław Mróz</span></p>

Ukraińscy żołnierze biorący udział w operacji antyterrorystycznej znaleźli polski przeciwlotniczy zestaw rakietowy Grom, przygotowywany do użycia przez prorosyjskich bojowników w okolicach Kramatorska.

Według komunikatu ukraińskiego ministerstwa obrony, w trakcie działań antyterrorystycznych znaleziono „zestaw przeciwlotniczy, który nie znajduje się na uzbrojeniu Sił Zbrojnych Ukrainy”. Z załączonych zdjęć wynika jednak, że jest to prawie na pewno przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Grom produkowany przez polskie zakłady ZM Mesko z siedzibą w Skarżysku – Kamiennej.

Zgodnie z informacją ministerstwa obrony Ukrainy, wraz z tzw. separatystami zatrzymano także grupę osób, podających się za dziennikarzy i obywateli Federacji Rosyjskiej. Znaleziony system przeciwlotniczy miał zapewne zostać wykorzystany przez tzw. separatystów do ataku na śmigłowce lub samoloty sił ukraińskich, operujące z lotniska w Kramatorsku.

Nie wiadomo, w jaki sposób zestaw przeciwlotniczy Grom dostał się w ręce tzw. separatystów. Można jednak przypuszczać, że pochodzi on z partii która została sprzedana do Gruzji, jeszcze przed wojną rosyjsko – gruzińską, w trakcie której siły rosyjskie zdobyły pewną ilość zestawów typu Grom. Najprawdopodobniej został on przekazany tzw. separatystom przez Rosjan, co mogłoby stanowić kolejny dowód na bezpośrednie działania rosyjskich służb na wschodzie Ukrainy.

Reklama

Komentarze (20)

 1. Mietek

  A mnie zastanawia PRODUCENT widocznego na zdjęciu buta. Tutaj widzę masakryczny podstęp!!!!!

  1. Inteligenciuch

   Podobne ale lepsze produkuje dla naszej armii Demar. Wz. 920PZ

 2. rabarbarus

  Moduł startowy jest od Igły. Moim zdaniem to dowód na dozbrajanie separatystów przez Rosjan. Oddali im polskie rakiety, przejęte w Gruzji. Ponieważ mechanizmów startowych mieli za mało, dostosowali te od Igły. Tylko naiwniak mógłby sądzić, że nowe Kałachy, granatniki i Fagoty separatyści kupili w lokalnym sklepie surwiwalowym, albo przejęli od lokalnej milicji. Milicję na Ukrainie zbrojono w sprzęt przeciwpancerny i przeciwlotniczy?

  1. Flanker

   Za granicą powszechnie uważa się Gromy za nielegalne klony Igły...

  2. Inteligenciuch

   Tyle że mogą być legalne. W latach 90-tych kupiliśmy od nich sporo tajnej technologii. Oczywiście ani my ani ruscy nie chwalimy się tym że takie transakcje miały miejsce, ale Rosja nigdy nie zgłosiła pretensji co do kradzieży technologii w przypadku Groma więc teoria o sprzedaży planów jest bardzo prawdopodobna.

 3. walerianda

  Terefere-kuku. Gruzini może przekazali co?

  1. gosc

   Jak bys byl madry i posiadal przynajmniej podstawy wiedzy, to bys wiedzial o krotkiej wojnie rosyjsko-gruzinskiej, gdzie wlasnie wtedy wpadly w ruskie rece te nasze gromy. Chcesz komentowac na tym wojskowym forum to sie doinformuj zanim znowu wypalisz glupote.

  2. Inteligenciuch

   Nie przekazali tylko byli na tyle głupi żeby nie zniszczyć sprzętu który dostali zanim go porzucili.

 4. qwerty

  Oto kontynuacja głupiej tradycji, bo przed rozpoczeciem II wojny światowej Polska też wyprzedawała uzbrojenie przeciwlotnicze mimo, że sama notowała niedobory takiego uzbrojenia.

  1. Inteligenciuch

   Ale te rakiety daliśmy w tym rejonie tylko Gruzji a ruscy zdobyli kilka sztuk. Na bank to są te a ruscy jak zwykle kłamią. Sami przywieźli ten sprzęt po to żeby zasugerować nasz udział w konflikcie.

 5. gigger

  Co to znaczy: "Prawdopodobieństwo zniszczenia celu (myśliwiec odrzutowy) pojedynczą rakietą z tylnej półsfery: bez zakłóceń >0,6 z zakłóceniami 0,4" To chodzi o procenty? czy o co?

  1. BM

   "1", to 100% pewność. 0,6. to ......

 6. abradab

  To jest pocisk GROM E2, czyli "gruziński". To na bank te, które Gruzini porzucili uciekając przed wojskami rosyjskimi, a które następnie rosjanie przechwicili i jak widać po raz kolejny nieudolnie próbują wykorzystywać przeciwko nam. Mechanizm nie jest oryginalny, to rosyjski odpowiednik, a co ciekawe nie ma możliwości aby współpracował z polskim wyrobem, bo choć podobnie wyglądają to jest to rakieta "w środku" zupełnie inna. Więc albo jest to ściema, założyli ruski moduł startowy i zrobili ustawkę. Druga wersja, to przerobili swój moduł startowy - ale wątpię, musieli by znać kody autoryzacji, tego nie da się złamać.

  1. arek

   tak to pewnie jest

 7. jfidjfkjfko

  " Międzymorze " się odbija czkawką po raz któryś .

  1. Darek

   Chyba tobie albo tobie podobnym....

 8. sorbi

  Teraz Putin - który z pewnością za tym stoi – może ogłosić światu, że zachód i Polska zbroi potajemnie Ukraińców, a te wyrzutnie przejęli separatyści podczas zasadzki na Uraińskie siły rządowe.Te wyrzutnie to kolejny dowód na zbrojenie „separatystów” przez Sowietów. Ale będą też mogli powiedzieć , że stoją za tym Gruzini i mieć kolejny pretekst do wszelkiej maści „interwencji” turystów Putina! Nie zdziwiłbym się, gdyby właśnie przy pomocy Gromów „separatyści” zestrzelili ukraińskie śmigłowce. Rosjanie mogą chcieć w ten sposób próbować skłócić Urainę i Polskę. Jeśli Ukraińcy przejęliby rosyjskie Igły u turustów Putina, numery seryjne stanowiłyby dowód, że nie pochodzą one z zapasów ukraińsiej armii. A tak mogą się nie tylko wyprzeć dozbrajania swoich turystów i sojuszników na Ukrainie, ale jeszcze wciśnąć światu, że to robimy my albo Gruzini za naszą zgodą, albo jest to wynik naszej skrajnej nieodpowiedzialności podczas dozbrajania „nieodpowiedzialnych”, czy „małowiarygodnych” partnerów. Kremlowsko-gebelsowska propaganda jest chyba światowym numerem jeden, kiedy mowa o praniu mózgów i manipulacji. Zapewne niedługo pokarze swoje oblicze komentując to wydarzenie w sowieckich mediach.

  1. Przemo

   Mało kto na świecie jest uwierzy rosyjskiej propagandzie. Myślę, że raczej jest to skierowane na rosyjskich obywateli, taka systematyczna propaganda skierowana przeciw Polsce, żeby kiedy się pojawi sposobność lub konieczność w rosyjskim mniemaniu do wysłania armii do Polski, rosyjska opinia publiczna była przychylna wojnie. Do tego, krótkoterminowe działania propagandowe tzn. że Rosjanie tworzą uzasadnienie dla wsparcia separatystów na Ukrainie, tzn. że jest "dowód" że Polska wspiera "pucz" na Ukrainie, to jest ok że Rosja wspiera separatystów na Ukrainie.

 9. b

  Wynik pochopnych działań ś.w. pamięci prezydenta Kaczyńskiego. Wbrew prawu sprzedał zestawy z rezerw strategicznych. Teraz Rosjanie będą twierdzili, że zestrzelenia i wszystkie mordy na ukraińcach to polskie prowokacje i że za tym wszystkim my stoimy. Putin nie wybaczył nam Majdanu.

  1. Dier

   Wbrew prawu? Gruzja nie była i nie jest objęta żadnym embargiem na export broni więc nie bredż. Jakie rezerwy strategine masz na myśli??

  2. ziom

   Taaak, a wszyscy którzy na świecie używają kałacha to Ruscy. Jeszcze coś mądrego do dodania.

 10. ja

  https://www.youtube.com/watch?v=PA34D9AVN30 bzdura , to są Igły:)

  1. sosen12

   Ukrainiec mówi, że to jest ta ich igła. Na pojemniku rakiety jest napis GROM.

  2. Dziadek

   To Grom z rosyjskim mechanizmem startowym.

 11. Przemo

  Ale naiwne wnioski w artykule. Zestaw grom nie miał zestrzelić ukraińskich śmigłowców. Ten zestaw miał być przejęty przez ukraińską armię, najlepiej w obecności obiektywów kamer i dziennikarzy, po to żeby wzbudzić brak zaufania między obywatelami oraz władzami Polski i Ukrainy. Rosja jak zwykle gra swoją starą grę: "DZIEL i RZĄDŹ".

  1. Miroo

   Zestaw grom miał oba cele: - zestrzelić, - wzbudzić brak zaufania... Jeśli faktycznie zestrzelił - to jeszcze bardziej wzbudzenie braku zaufania będzie skuteczniejsze..

 12. rabarbarus

  Moduł startowy jest od Igły. Moim zdaniem to dowód na dozbrajanie separatystów przez Rosjan. Oddali im polskie rakiety, przejęte w Gruzji. Ponieważ mechanizmów startowych mieli za mało, dostosowali te od Igły. Tylko naiwniak mógłby sądzić, że nowe Kałachy, granatniki i Fagoty separatyści kupili w lokalnym sklepie surwiwalowym, albo przejęli od lokalnej milicji. Milicję na Ukrainie zbrojono w sprzęt przeciwpancerny i przeciwlotniczy?

 13. Moc

  Zaraz Ławrow ogłosi że to Polska i UE wspiera separatystów.

  1. Polish

   a Nie ? 500 amerykanistykach najemników + Polscy i agentura niemiecka :)

 14. pedro

  Nie przeczytalem jeszcze nawet artykuly calego a juz bylem pewien, ze to Gromy przejete w Gruzji, podrzucone przez Rosjan w celu siania chaosu..

 15. abc

  Warto dodać, że była to przeróbka Groma z rosyjskim mechanizmem startowym, prawdopodobnie od Igły...Widać rosjanie już dobrze poznali naszą rakietę, stąd czas przyspieszyć prace nad Piorunem.

  1. Adam

   Cały Grom to przeróbka Igły.

 16. jang

  ten malunek to był wykonany w warsztacie lakierniczym dla samochodów.I to rosyjskim z uwagi na precyzję wykonania

 17. z prawej flanki

  widać mocodawcy "separatystów" chcieli upiec naraz dwie pieczenie nad tym ukraińskim ogniem.., pierwszy numer z Gromami w Czeczeni im nie wyszedl - to próbuja nadal.

 18. rolo

  ruskie zgłupieli do reszty, dali małpie brzytwę. ciekawe kogo potnie?

 19. Stivi

  i dla tego nikt nigdy nam nie sprzeda technologii budowy żadnych rakiet - mamy w kraju taki bajzel, że nagle patrioty, astery i inne rakiety bez żadnej kontroli rozlałyby się na cały świat a technologia ich produkcji ogólnie dostępna na stronie spryciarze.pl i do pobrania na chomiku.

 20. GM

  Jaka piękna wrzutka ;)

Reklama