Reklama

Geopolityka

Polski miliarder-"dyplomata" aresztowany za handel bronią

Fot. www.policia.es
Fot. www.policia.es

Hiszpańska policja poinformowała o aresztowaniu na Ibizie polskiego miliardera. Zarzuca mu się nielegalny handel bronią. Zatrzymania dokonano pomimo tego, że Polak tłumaczył się, że jest dyplomatą z Gwinea Bissau. Wiadomo jednak, że dokumenty którymi się legitymował były nieważne.

Policja na Ibizie rozbiła gang przemytników broni, którym przewodził polski miliarder, były wojskowy. Miał on właśnie realizować nielegalną sprzedaż 200 tysięcy karabinów AK, wyrzutni rakietowych i czołgów. Cała akcja była zorganizowana przy pomocy Europolu i przebiegała również w Niemczech i Szwajcarii.

Według zachodnich mediów na rezydencji miliardera na Ibizie była tabliczka sugerująca, że w tym miejscu mieszka dyplomata. Polak korzystał dodatkowo z szerokiej sieci kontaktów wśród dyplomatów i handlowców. Przykładowo, do przewozu broni do Południowego Sudanu używany był samolot prezydenta Gambii. Współpracowano również z gangami odbierającymi długi – w tym przede wszystkim w Holandii. Luksusowa rezydencja na Ibizie była chroniona przez najnowocześniejsze systemy elektroniczne i silną grupę ochroniarzy.

Reklama

Komentarze (16)

 1. Olek

  Czytaj - najwięksi nielegalni i legalni sprzedawcy broni na świecie usunęli sobie niewygodną konkurencję Polaka... Kurcze jak to jest, że jak Niemcy i Austriacy sprzedają 1000 karabinów snajperskich o zasęgu paru kilometrów kal. 50 HS50 dla obłożonego sankcjami Iranu i tłumaczą że było to legalne bo "karabiny trafiły do Gwardii i Straży Granicznej, zwalczających nielegalnych przemytników" i na to przymyka się oczy... Fascynujące... jak Polak spróbuje NIET - trzeba wyciąć konkurenta, bo może zaniża ceny ;)

  1. Vvv

   Jest prawo międzynarodowe.

 2. bez

  A za chwile dowiemy się że broń i tak sprzeda już kto inny, ale już tzw. legalnie (Np. do walki o demokracje itd. itp.). Prawa piszą i ustalają silni tego Świata.

 3. Poldek

  To był oficer WSI. WSI w latach swojej świetności specjalizowała się m.in w handlu bronią . Macierewicz powinien otrzymać najwyższe państwowe odznaczenie z rozbicie tej przestępczej organizacji .

  1. grundy

   Dodatkowy smaczek jest taki, że jak podają niektórzy dziennikarze zatrzymano też tam (byłego?) członka BOR, który niegdyś stanowił stałą ochronę byłego ministra MSZ.

  2. Antek

   A skąd te info, bo nie z raportu p. Macierewicza

 4. dekomunizacja

  I znowu WSI...

 5. Dan

  było już o nim w ostatnich latach przy okazji jakiejś afery krajowej. "zdolny biznesmen? przez takich coraz mniej chce się prowadzić biznes

 6. Hieronim Kur de Balans

  Nieźle. 200 tys. kbkAK, to chyba cały aktualny zapas WP.

 7. Dana

  A co to za wujcio "były wojskowy i miliarder" i to z kraju nad Wisłą? Proszę nie trzymać nas w niewiedzy i skrobnąć coś więcej o tym cudzie przyrody...

  1. autor komentarza

   jak podaje Piotr Nisztor chodzi o Pierre Dadak, obywatela francuskiego (najwyraźniej między innymi francuskiego)

 8. Marekcukerberek

  Kolega Ze studiów aktualnego ministra. Państwo doskonale wiecie o kim mówię. Ów biznesmen byl od wielu lat znany służbom i doskonale znamy jego powiazania z osobami o okreslonych pogladach politycznych.

  1. myślimy o tym samym panu?

   Jest 2009 r. Pod lupę kontrwywiadu ABW trafia 33-letni P.D., syn polskiego inżyniera, który w latach 70. wyjechał z Polski na Zachód, biznesmen zajmujący się handlem bronią, działający także w branży hazardowej. D. rozpoczął wówczas współpracę z zarejestrowaną w Warszawie, a kontrolowaną przez Amerykanów firmą zbrojeniową Metalexport-S. Kilka miesięcy później D. podpisał drugą umowę, tym razem z państwowym gigantem zbrojeniowym Bumarem (obecnie Polski Holding Obronny). Miał mu pomóc sprzedawać polskie uzbrojenie do Afryki oraz krajów Ameryki Południowej i Środkowej. Amerykanie, Bumar, ochroniarze min. Sikorskiego tylko WSI brakuje do kompletu

 9. wilczyszaniec

  Miał rozmach. Respect

 10. kola

  chcieliście to macie, sprzedawca siedzi, T-72 zostają w WP :P

 11. Kiks

  A co to to, a kto to to.. Ściśle tajne? ;)

 12. Realista

  no to ISIS na 2 miechy ma po dupie ...

 13. Piotr

  Polak potrafi :D

 14. Psy 2

  Całkiem jak u Pasikowskiego, sprzęt przeznaczony do złomowania jest dalej w obiegu. Brawa dla organów ścigania za tą akcję.

 15. zbylut

  pewnie jest ze "zbioru zastrzeżonego" i ciemny lud ma to kupić

 16. :)

  Czyli mamy jednak zdolnych biznesmenów :)

Reklama