Politechnika Świętokrzyska rozpocznie badania nad wojskowymi samolotami

25 maja 2021, 11:54
Su-22 Remont WZL-4
Su-22 podczas remontu w WZL Nr 2. Fot. J.Sabak
Reklama

Politechnika Świętokrzyska będzie współpracować z Wojskowymi Zakładami Lotniczymi Nr 2 w zakresie badań nad wojskowymi samolotami. We wtorek władze uczelnie i przedstawiciele WZL-2 podpisały porozumienie w tej sprawie.

Rektor PŚk profesor Zbigniew Koruba zwracał uwagę, że uczelnia dysponuje nowoczesnymi laboratoriami wyposażonymi m.in. w tomograf do badania metali i tworzyw sztucznych.

"Nasze Centrum Naukowo-Wdrożeniowe Inteligentnych Specjalizacji tworzą laboratoria o renomie światowej. Będziemy realizować zlecenia badawcze głównie silników lotniczych. Dzięki temu nasi naukowcy będą zdobywać wiedzę w tym zakresie, a Politechnika środki finansowe na nowe projekty" – podkreślił rektor.

W przyszłości laboratoria kieleckiej uczelni będą badały strukturę materiałów, z których tworzone są samoloty. Jednym z pomysłów jest także opracowanie i wdrożenie sytemu koordynującego prace dronów z bezzałogowymi pojazdami lądowymi. Politechnika ma w planach budowę prototypu takiego pojazdu. "W najbliższym czasie będziemy prowadzić badania w tym zakresie" – zapowiedziała Koruba.

Reklama
Reklama

Leszek Walczak, prezes zarządu zakładów WZL-2 w Bydgoszczy zaznaczył, że spółka będzie chciała rozwijać współpracę m.in. w zakresie technologii laserowego usuwanie zanieczyszczeń i powłok ochronnych z samolotów. PŚk dysponuje sprzętem umożliwiającym wykonanie takich prac.

"Chcemy skorzystać nie tylko ze sprzętu, ale też wiedzy i doświadczenia naukowców, którzy tutaj pracują. Laboratoria, które zobaczyliśmy to rzeczywiście numer jeden na świecie" – mówił Walczak.

W ramach współpracy spółka będzie oferowała studentom PŚK praktyki i staże w swoich zakładach w Bydgoszczy i Warszawie. W ramach współpracy studenci będą realizować projekty inżynierskie a pracownicy doktoraty wdrożeniowe realizowane na uczelni.

Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 należą do koncernu Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Są jednym z największych zakładów lotniczych w Polsce i kluczowym zakładem serwisującym samoloty Sił Powietrznych. Spółka zajmuje się także projektowaniem i rozwijaniem własnych systemów bezzałogowych.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 21
Reklama
Jabadabadu
środa, 26 maja 2021, 11:56

O jeżu kolczasty i świętokrzysko-archeologiczy śródpolski! To teraz cały świat zarży ze śmiechu aż dudnić będzie w pustogłowiu łysicowatym. A poważnie: i śmieszno, i straszno zarazem. Popłynie (i wsiąknie bez śladu) kolejny strumień pieniędzy na nikomu do niczego niepotrzebne i nieprzydatne grantoloty wsparte mniemanologią bełkotliwą i stosowaną.

JSM
środa, 26 maja 2021, 10:46

Już myślałem, ze ktoś chce wskrzesić polski przemysł lotniczy. Człowiek to jednak głupie bydle.

Tytus
środa, 26 maja 2021, 08:31

Uczelnia zbuduje "wannolot" i razem z profesorem T'alentem będą badali jego właściwości lotne za grubą kasiorę.

kamyl
środa, 26 maja 2021, 00:07

Panowie nie rozumiem waszego poruszenia... przecież w tej umowie najprościej rzecz ujmując chodzi o to aby politechnika wdrożyła na WZL laserowe czyszczenie powierzchni - od teraz malowanie będzie przeniesione na wyższy poziom.

Chyżwar dawniej Marek
wtorek, 25 maja 2021, 22:54

A nie przyszło jednemu z drugim do głowy, że w szkolnictwie wyższym trzeba odbudować to, co zniszczył balceruch razem z kolegami?

sdfghjk
środa, 26 maja 2021, 10:50

Niby po co skoro kolejne rządy nie maja zamiaru niczego zamawiać w polskich firmach? Nawet stosunkowo proste drony kupili od Turków. Nie, żeby byly złe ale po pierwsze nie są wyprodukowane w Polsce a po drugie sa w 100% NIEKOMPATYBILNE z naszymi systemami. Wszystkimi systemami. Zarówno nawigacyjnymi jak i komunikacyjnymi że o uzbrojeniu nie wspomnę.

wert
środa, 26 maja 2021, 20:46

W 2019 zamówienia MON dla polskiego przemysłu wyniosły 6,8 mld zł. Niby stosunkowo prostszego sensownego Orlika nie potrafiło zrobić ani PGZ ani WB. Sprawdź parametry choćby głowic obserwacyjnych. Albo nie masz pojęcia o czym piszesz albo tendencyjnie bełkoczesz

Chyżwar dawniej Marek
środa, 26 maja 2021, 20:34

Wyobraź sobie, że też mi się ten zakup niespecjalnie podoba. Nie miałbym nic przeciwko niemu ze względu na Turcję, bo broń nie śmierdzi tak samo, jak nie śmierdzą pieniądze. Ale trzeba było kupić więcej, pod warunkiem, że robimy je u siebie z możliwością modyfikacji tego, co jest w środku. Wielokrotnie zresztą wyraźnie pisałem, że brytyjski dron tej samej klasy z elektroniką od WB byłby lepszym wyborem, ponieważ z innym posiadanym sprzętem tworzą spójny system.

hermanaryk
niedziela, 30 maja 2021, 23:18

Ten "brytyjski" dron jest dronem izraelskim dostosowanym do brytyjskich potrzeb. Poza tym nie mamy dziesięciu lat na zbyciu, żeby czekać, aż WB coś spłodzi.

Nie.
środa, 26 maja 2021, 09:31

Głęboka myśl, choć chybiona.

JPC
środa, 26 maja 2021, 09:24

Nie przyszło Panu do głowy że w Polsce mamy juz co najmniej 3 wyzsze uczelnie majace ambicję kształcic ludzi w zawodach zwiazanych z inzynieria lotnicza a to i tak przekracza o jakies 400% zapotrzebowanie rynku pracy? Oraz fakt ze wzrost ilości zawsze pociąga za sobą spadek jakości... I kto na tej politechnice ma się zająć "badaniami samolotów wojskowych" - profesor który spędził 25 lat badając nawierzchnie asfaltowe dróg czy asystent który usiłuje zrobic doktorat na wprowadzeniu nowatorskich metod obliczeń połączeń srubowych???

Marek1
wtorek, 25 maja 2021, 22:07

Nawet się NIE chce komentować. Zapytam tylko ILE lat musi trwać proces decyzyjny władz polskich uczelni i decydentów w zakładów zbrojeniowych, by doszło do najprostszych nawet wspólnych ustaleń ??

KUKUŁKA
wtorek, 25 maja 2021, 21:52

SPOKOJNIE...jak widać na załączonym wyżej obrazku powstaje rewitalizowany i modernizowany do opcji tzw polskiej samolot Su-22 w nomenklaturze polskiej będzie się nazywać Sęp nowy samolot będzie mieć podwieszany radar , system swój-obcy ,nowy kokpit z łączem link 16 , co prawda powstaje na zasadzie odwróconej technologii ale powstaje mamy zrewitalizować posiadanych 16sztuk do opcji Sęp i budowie od podstaw około. 16-24sztuk nasz system decyzyjny doszedł do słusznych wniosków że cały świat kopiuje to Polska też ,wybór był oczywisty ze względu na prostotę systemu zarówno kadłuba jak silnika który apropo chwalą go nasi mechanicy lotniczy za prostotę i łatwość naprawy nawet warunkach polowych za prosty w naprawie kadłub ,lotnicy za samolot łatwy i wdzięczny w prowadzeniu wybaczający poważne błędy w pilotażu ,samolot nie potrzebujący sterylnych lotnisk i posiadający mimo upływu lat świetne parametry techniczne ,lotne, potężny udźwig i co istotne mający możliwość przenoszenia bomby atomowej dla ubogich tj bomb termmobarycznych ( które Polska posiada )a które apropo mamy razem z Turkami udoskonalić do opcji tzw inteligentnej samonaprowadzających oraz pozyskać inne efektory tureckie a Politechnika Świętokrzyska i nie tylko bo inne ośrodki naukowe badawcze mają nam ułatwić w rewitalizacji i budowie tzw novum

Zibi
wtorek, 25 maja 2021, 20:51

Patrząc na zdjęcie tytułowe to chyba badania nad lotniczą archeologią rozpoczynają....

szelma
wtorek, 25 maja 2021, 19:40

niech sprawdzą czy cos co jest cięższe od powietrza może latać P

zorro
wtorek, 25 maja 2021, 16:27

Znowu wyważanie otwartych drzwi. Gdzie współpraca z Politechniką Rzeszowską, Politechniką Warszawską?

emeryt
wtorek, 25 maja 2021, 15:47

To już jest męczące i wręcz kompromitujące używanie przez polityków i "naukowców" stwierdzeń " będziemy, badamy, planujemy, kupimy , jesteśmy w fazie analitycznej , badamy rynek , będziemy uruchamiać proces badawczy " .To w ustach tych ludzi to zwykłe pustosłowie i obietnice bez pokrycia. Gadanie żeby "wyrwać grant z NCBiR i w miarę dostatnio bez odpowiedzialności dociągnąć do emerytury . Cóż ci profesorowie z uczelni technicznych opracowali co znalazło zastosowanie w MON ? - nie wiele albo NIC .Słyszę tylko deklaracje że dajcie furę pieniędzy a my wam opracujemy i wdrożymy do produkcji ... nową krzywiznę koła .Nie bez powodu przemysł zbrojeniowy jest tak kiepski w Polsce- mamy po prostu słabo wyuczonych inżynierów . To zjawisko niestety jest pochodną wiedzy naszych wykładowców , profesorów i ogólnie poziomu nauczania w uczelniach. Jak się daje pieniądze na programy badawcze to należy oczekiwać i egzekwować efekty pracy tych ludzi - niestety u nas tak nie jest dlatego dalej klepiemy rozwiązania z okresu wojny w Wietnamie.

Alfret
wtorek, 25 maja 2021, 20:05

Wiele lat temu spotkalem na wakacjach doktora chemii z Warszawy. Twierdzil, ze opracowuja za pieniadze badania naukowe dla Niemcow. Niemcy placili, zabierali wyniki badan i patentowali jako swoje-niemieckie! Nie wiem czy problemem polskich uczelni jest indolencja kadry i studentow, czy raczej chroniczna indolencja wladz, ktore narzucaja patologiczny system. Emeryt powinien to wiedziec na podstawie wlasnych doswiadczen.

Historyk
wtorek, 25 maja 2021, 14:29

Jeszcze niech podłączą polski program kosmiczny. Satelity itd.... Nadzór powinien sprawować Sasin albo Suski

Kazik
wtorek, 25 maja 2021, 18:47

O to to jest dobry pomysł.

Monkey
wtorek, 25 maja 2021, 23:32

@Kazik: Zły pomysł. Powinien nadzorować Macierewicz i jego eksperci.

Tweets Defence24