Reklama

Geopolityka

Polska, Francja i Niemcy zwiększają współpracę ws. obronności

Autor. Ministerstwo Obrony Narodowej/X

W Paryżu odbył się szczyt Trójkąta Weimarskiego. Udział w nim biorą ministrowie obrony narodowej Polski, Francji i Niemiec.

W Paryżu rozpoczęło się spotkanie ministrów obrony państw Trójkąta Weimarskiego. Podczas spotkania ministrowie obrony Władysław Kosiniak-Kamysz, Sébastien Lecornu i Boris Pistorius omówili m. in. sytuację bezpieczeństwa w Europie po ponad 2 latach od napaści rosyjskiej na Ukrainę oraz związane z tym zagrożenie dla pozostałych państw Europy, współdziałanie w ramach międzynarodowych organizacji Sojuszu Północnoatlantyckiego i Trójkąta Weimarskiego.

Polski wicepremier powiedział, że „jesteśmy zwolennikami zwiększenia pomocy dla Ukrainy. Chodzi m. in. o szkolenie żołnierzy ukraińskich na terytorium naszych państw. Konsekwentnie wspieramy Ukrainę militarnie i humanitarnie i to się nie zmieni, ale cały czas działamy po to, żeby zmieniła się efektywność tych działań.”

Czytaj też

Tuż po rozmowach Ministerstwo Obrony Narodowej podało główne założenia na najbliższe miesiące:

  • zorganizowanie w Polsce wspólnych ćwiczeń Trójkąta Weimarskiego w 2025 roku;
  • rozszerzenie inicjatywy mobilności o Francję;
  • dalsze wsparcie dla Ukrainy.
Reklama
Reklama

Komentarze (2)

  1. krajan

    Super WKK Należy pamiętać ze w 1039 r, też mieliśmy trójstronny pakt o obronie, a wyszło jak historia zapisała

  2. Granat

    Już się pogubiłem tyle tych traktatów, dokumentów i podpisów, niedługo to papieru braknie. Grecja się zbroi w Bradleye, a my co? Czekamy aż wszystkie zostaną rozchwytane? Marzy się Korea i kontrakty pisane na kolanie?

Reklama