Reklama

Geopolityka

Polscy żołnierze lecą do Kuwejtu. Macierewicz: Misja solidarności, wsparcia

Fot. MON/Twitter
Fot. MON/Twitter

Na lotnisku 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim odbyło się pożegnanie żołnierzy Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Kuwejcie. Polski kontyngent będzie wykonywał działania rozpoznawcze nad Irakiem, jest wyposażony w myśliwce F-16. 

Podczas uroczystości nastąpiło przekazanie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w operacji Inherent Resolve przez Dowódcę Generalnego RSZ w operacyjne podporządkowanie Dowódcy Operacyjnemu RSZ. W wydarzeniu uczestniczył minister obrony narodowej Antoni Macierewicz oraz Dowódca Generalny RSZ gen. broni dr Mirosław Różański. 

Jak zaznaczył szef resortu obrony, "misja naszych żołnierzy ma szczególne znaczenie". Minister podkreślił, że ich zadaniem będzie ochrona i udzielenie wsparcia ludności wystawionej na "okrucieństwo". "Jesteście częścią tej wielkiej zmiany. W Polsce będą stacjonowali nasi sojusznicy, będą nas wspierali" - powiedział Macierewicz. 

Czytaj więcej: "Oczy" polskich F-16 nad Irakiem

Minister obrony przypomniał również o zbliżającym się szczycie NATO w Warszawie. Podkreślił, że jest to historyczne wydarzenie, na którym "podjęte zostaną ważne decyzje". Samo wysłanie sił polskich do Kuwejtu uznał za część tej zmiany. Poinformował również, że baza w Mińsku Mazowieckim została wybrana na miejsce pożegnania żołnierzy właśnie ze względu na odbywający się w Warszawie spotkanie przywódców państw Sojuszu. 

Polacy na Bliskim Wschodzie

Polski Kontyngent Wojskowy w Kuwejcie zostanie użyty na mocy podpisanego w dniu 17 czerwca 2016 r. przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę postanowienia o użyciu dwóch Polskich Kontyngentów Wojskowych w operacji Inherent Resolve.

Główne siły kontyngentu w Państwie Kuwejt będzie tworzył komponent powietrzny – cztery samoloty F-16 wyposażone w zasobniki rozpoznawcze DB 110 – realizujący zadania lotnicze w zakresie rozpoznania na potrzeby wsparcia operacji Inherent Resolve. Polscy żołnierze będą wspierać działania Globalnej Koalicji do walki z tzw. państwem islamskim. Działania będą prowadzone nad Irakiem. W tym kraju będzie też rozlokowany zespół szkoleniowy liczący do 60 żołnierzy i pracowników wojska wydzielony przez Wojska Specjalne, zajmujący się szkoleniem milicji chrześcijańskiej.

Reklama

Komentarze (2)

 1. piotr34

  To blad.Jesli juz w ogole wysylac kontyngent to oglosic to we wrzesniu a nie teraz sie podkladac przed dwiema duzymi imprezami masowymi ktore sa idealnym celem dla terrorystow.Ja rozumiem zobowiazania polityczne ale tu zwyczajnie oleju w glowie zabraklo.

 2. ferg

  Czy ktoś wykonał choćby prowizoryczny kosztorys tej awantury? Godzina lotu F16 to kilkanaście tysięcy baksów. Modernizacja armii widać może poczekać

  1. kobuz#

   Modernizacja armii widać może poczekać Dlaczego?. Co ma jedno z drugim wspólnego?. To, czy polscy piloci szkolą się w Polsce, czy na Bliskim Wschodzie powinno być obojętne. Z pewnością wielu z nich może sobie przypomnieć szkolenie w suchej pustyni texanskiej w Tucson. Gdzie leży problem?.

  2. Horben

   No pewnie, niech nie latają, będzie taniej. Jak tak czasem słucham ludzi, to się zastanawiam czy potrafią oszacować choćby koszt zdobycia doświadczenia bojowego?

Reklama