Reklama

Geopolityka

Polacy dowodzą ćwiczeniami "Steadfast Jazz '13 Land Livex"

Przegląd pododdziałów biorących udział w ćwiczeniach. Od lewej - gen. Tuz, gen. Domrose i ppłk. Skuz. - fot. 12bz.wp.mil.pl
Przegląd pododdziałów biorących udział w ćwiczeniach. Od lewej - gen. Tuz, gen. Domrose i ppłk. Skuz. - fot. 12bz.wp.mil.pl

W poniedziałek, na poligonie w Drawsku Pomorskim odbyła się uroczystość przekazania pododdziałów skierowanych do udziału w części lądowej ćwiczenia „Steadfast Jazz 2013” pod zwierzchnictwo generała brygady Andrzeja Tuza oraz dowódcy Wielonarodowego Batalionowego Zgrupowania Taktycznego podpułkownika Pawła Skuzy.

W uroczystości uczestniczył generał Hans–Lothar Domrose, dowódca Dowództwa Sił Połączonych w Brunnsum (JFC) będący jednocześnie kierownikiem całego ćwiczenia Steadfast Jazz 2013. Po złożeniu meldunku generałowi Domrose przez generała brygady Andrzeja Tuza i podniesieniu flagi NATO na maszt, dowódca JFC Brunnsum powitał uczestników ćwiczenia oraz przedstawił jego charakter i zadania, jakie mają do wykonania uczestniczący w nim żołnierze. 

Przekazanie pododdziałów w podporządkowanie kierownika ćwiczenia „Steadfast Jazz 2013 Land Livex” generała brygady Andrzeja Tuza oraz dowódcy Wielonarodowego Batalionowego Zgrupowania Taktycznego (WbZT) podpułkownika Pawła Skuzy, nastąpiło poprzez podpisanie dokumentów TOA (Transfer of Authority) z przedstawicielami armii państw biorących udział w ćwiczeniu. Dokument podpisali dowódcy pododdziałów ze Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Estonii, Węgier, Rumunii oraz Polski. 

Dowodzenie i kierowanie wielonarodowym batalionem jest dla nas, żołnierzy Błękitnej Brygady ogromnym wyróżnieniem ale i również olbrzymią odpowiedzialnością

gen. bryg. Andrzej Tuz

Przekazanie pododdziałów w podporzadkowanie dowódcy Błękitnej Brygady było pierwszym etapem zgrywania i szkolenia Wielonarodowego Batalionowego Zgrupowania Taktycznego w ramach osiągnięcia gotowości do prowadzenia operacji. Defilada wielonarodowych pododdziałów zakończyła poniedziałkową uroczystość na poligonie drawskim.

Głównym celem części Land Livex ćwiczenia „Steadfast Jazz 2013” będzie doskonalenie zdolności dowództwa, sztabu i pododdziałów WbZT do funkcjonowania w międzynarodowej strukturze. Sprawdzane będzie przygotowanie, m.in. do osiągnięcia gotowości do podjęcia działań po otrzymaniu zadania. Doskonalone będą również procedury po zdarzeniu IED, a także MEDEVAC i CASEVAC oraz CAS i CALL FOR FIRE.

Główna część Land Livex (od 4 do 7 listopada) realizowana będzie w 3 etapach: wejścia w rejon odpowiedzialności, obrony oraz natarcia. W zaplanowanej na 7 listopada części taktyczno-ogniowej pododdziały Wielonarodowego Batalionowego Zgrupowania Taktycznego wykonają ćwiczenia w kierowaniu ogniem w obronie (z użyciem środków bojowych) oraz w prowadzeniu natarcia (z użyciem środków pozoracji pola walki).

Źródło: MON

Reklama

Komentarze (1)

  1. ms

    Gdzie są Litwini, Czesi?

Reklama