Geopolityka

Pierwsze ćwiczenia japońskiej piechoty morskiej; Libijska Armia Narodowa odbije Darnę?

Fot. U.S. Army/Wikimedia Commons
Fot. U.S. Army/Wikimedia Commons

Geopolityczne podsumowanie dnia we wtorek.

Pierwsze ćwiczenia japońskiej piechoty morskiej

Utworzona w marcu jednostka piechoty morskiej Japonii, rozpoczęła we wtorek wspólne manewry z marynarką wojenną, m.in. aby przećwiczyć desant na brzeg opanowany przez wroga. Formacja jest pierwszą tego typu powstałą w japońskim wojsku od zakończenia II wojny światowej. Głównym zadaniem liczącej 2,1 tys. żołnierzy brygady jest obrona odległych wysp archipelagu w obliczu coraz bardziej asertywnej postawy marynarki Chin.

W ćwiczeniach, które potrwają do 24 maja, weźmie udział około 450 żołnierzy brygady desantowej i innych jednostek, a także amfibijne pojazdy bojowe oraz należące do Morskich Sił Samoobrony Japonii śmigłowcowiec i okręt transportowy – podały wojskowe źródła.


Libijska Armia Narodowa odbije Darnę z rąk Mudżahedinów?

Dowódca samozwańczej Libijskiej Armii Narodowej (ANL), generał Chalifa Haftar ogłosił w poniedziałek podczas parady wojskowej w Bengazi początek operacji wojskowej mającej na celu oswobodzenie Darny położonej nad Morzem Śródziemnym we wschodniej Libii. Darna jest jedynym większym miastem we wschodniej części kraju, które nie jest kontrolowane przez siły Haftara. Znajduje się w rękach oddziałów związanych z Koraniczną Radą Mudżahedinów Darny.

Haftar, który nie wyklucza swego uczestnictwa w libijskich wyborach zaplanowanych na koniec roku 2018, zbudował swą reputację na zapewnianiu stabilności w Bengazi i we wschodniej Libii, czynnie sprzeciwiając się anarchii, która zapanowała w Libii po obaleniu w roku 2011 dyktatora Muammara Kadafiego. Libijski generał nie zgodził się na włączenie swych oddziałów do zjednoczonych sił zbrojnych pozostających pod kontrolą rządu porozumienia narodowego działającego w zachodniej części kraju. 

PAP/PM

Komentarze