Reklama

Geopolityka

Pierwsza interwencja Baltic Air Policing w 2018 roku

Rosyjski Su-34 przechwycony nad Bałtykiem. Fot. Siły Powietrzne Danii
Rosyjski Su-34 przechwycony nad Bałtykiem. Fot. Siły Powietrzne Danii

Myśliwce F-16 duńskich sił powietrznych z bazy Szawle na Litwie przechwyciły nad Bałtykiem rosyjski samolot bombowy Su-34 który miał wyłączony transponder i nie reagował na próby łączności radiowej. Była to pierwsza interwencja ramach misji NATO Baltic Air Policing w 2018 roku.

Incydent miał miejsce 25 stycznia i zakończył trwający od ostatnich dni grudnia zeszłego roku okres spokoju, podczas którego stacjonujące w krajach bałtyckich samoloty duńskie, włoskie i amerykańskie nie musiały startować w ramach Quick Reaction Alert.

Fot. Siły Powietrzne Danii
Fot. Siły Powietrzne Danii
Start duńskiego F-16 z bazy Szawle

Sprawcą zdarzenia był pojedynczy samolot lecący z wyłączonym transponderem i nie reagujący na próby nawiązania łączności ze strony cywilnej kontroli powietrznej. W tej sytuacji w powietrze poderwano dwa duńskie F-16 Fighting Falcon stacjonujące w litewskiej bazie lotniczej Szawle. Maszyny zidentyfikowały wzrokowo maszynę i powróciły do bazy.

Fot. Siły Powietrzne Danii
Fot. Siły Powietrzne Danii
Przechwycenie Su-34 przez duńskie F-16 nad Bałtykiem

Sprawcą zamieszania okazał się pojedynczy samolot bombowy Su-34 rosyjskich sił zbrojnych, lecący nad wodami Morza Bałtyckiego z terytorium Rosji do obwodu kaliningradzkiego. Jest to typowa sytuacja w tym rejonie, gdzie rosyjskie samoloty wojskowe regularnie latają bez zgłaszania planu lotów i z wyłączonymi transpoderami, generując zagrożenie dla ruchu powietrznego samolotów cywilnych.

Reklama

Komentarze (9)

 1. k2

  A w sąsiednim artykule, jak rosyjski Su-27 przechwycił szpiegowski samolot NATO koło Sewastopola, to już \"be\". O co w tym wszystkim chodzi?

  1. pio-2000

   ...Taaa...ale w przestrzeni międzynarodowej....Hi,hi,hi

 2. orca

  Putin lecial. Jemu wszystko wolno :).

  1. pix-2000

   ...Niekoniecznie, po to wymyślono transpondery....Jak wyłączony, to strącić, jak Turcy....I co wojny nie było ....Hę ?

 3. Pio_64

  ...A jak sobie myślę, by nie identyfikować wzrokowo maszyn z wyłączonym transponderem.Traktować je jak agresorów i strącić pierwszy...Bedzie szum i wrzawa, ale są pewne zasady latania....Tak jak zrobili to Turcy...I co wojny nie było?...Może to jedyna skuteczna metoda, bo lata tyle cywilnych maszyn...?

 4. Riddler

  Nie rozumiem. Samoloty wojskowe nie muszą latać z włączonymi transponderami oraz nie muszą nikomu zgłaszać planu lotu. Co tutaj dokładnie jest incydentem?

  1. rzetelności w tym nie ma za grosz

   To ze ruscy lata w taki sposób, jak NATO lata z wyłączonymi transponderami i rosyjskie myśliwce ich przechwytują to wtedy jest agresywna demonstracja. Jak ktoś chce przywalić psu to kij zawsze się znajdzie.

  2. Kiks

   Gdzie? Kiedy? Pisać to sobie każdy może. Lepiej lub gorzej.

  3. 55555

   Nato lata z włączonymi, kontakt radiowy też jest. Tu właśnie chodzi o identyfikacje, gdyby była to by pewnie nawet nie startowali.

 5. nn

  Za to samoloty NATO latają zawsze z włączony transponderami

 6. Voodoo

  Aaaaa \"ruscy\" stanowią zagrożenie.... A jankeski RC135 też z wyłączonym transponderem tylko krzewi pokój

  1. jspr

   \"Maszyna SIGINT typu RC-135W River Joint należąca do USAF wystartowała z bazy RAF Mildenhall 25 Stycznia o 6:54 czasu lokalnego i dzięki temu, że przez cały lot miała włączone transpondery jej pozycja była widoczna dla systemów cywilnych, jak również dla programu Flightradar24\" Zródło: defence24. Twój komentarz potwierdza jedynie stare amerykańskie powiedzenie: \"Russians lie even when they fart\"

  2. Voodoo

   A Twój \"że dzwonią ale nie wiadomo w którym kościele \" mówię o tym locie RC135 kiedy uciekał przed Flankerem do Szwecji z wyłączonym transponderem na wiosnę zeszłego roku

  3. Davien

   Tia jasne, tyle że lot tego RC-135 można było śledzic bez problemu, ale przeciez trzeba odwrócic kota ogonem jak was przyłapali znowu:)

 7. W3-pl

  komunikat mon. Brytanii. : Ruskie bombowce i flota szuka \"dziur\" w systemie obrony i delikatnych miejsc...

 8. Facetoface

  Za naruszenie przestrzeni Turcy zrobili porządek. Brać z nich przykład.

 9. niepodważalna logika

  A czy te F-16 zgłosiły Rosjanom swój plan lotu? Bo jak nie, to też wygenerowały zagrożenie dla samolotów cywilnych!

  1. dim

   A czemu F-16 miały zgłaszać Rosjanom plan lotu ? Czy może leciały w rosyjskim obszarze odpowiedzialności ? Wiesz, nie jestem lotnikiem, ale trochę czytam tu w Grecji w jakich sytuacjach podrywa się samoloty bojowe, przecież nie bezkosztowo. Ty nie czytasz ?

  2. kmq

   Wystarczy że miały włączony transponder

  3. Stop Rosji

   Wpierw ruski somolot powinien powiadomić postronnych o swoim locie.

Reklama