Geopolityka

Parlament Katalonii przyjął deklarację o dążeniu do samostanowienia

Fot. Ivan Mlinaric / Flickr.com / CC 2.0.
Fot. Ivan Mlinaric / Flickr.com / CC 2.0.

Parlament Katalonii zatwierdził deklarację o dążeniu do samostanowienia mieszkańców tego północno-wschodniego regionu Hiszpanii. Przewiduje ona m.in. organizację referendum niepodległościowego.

Dokument został przyjęty większością głosów ugrupowań separatystycznych: Republikańskiej Lewicy Katalonii (ERC), bloku Razem dla Katalonii (JxCat) oraz Kandydatury Jedności Ludowej (CUP). Poza dążeniem do samostanowienia deklaracja zawiera też apel do władz Hiszpanii o amnestię dla dziewięciu separatystów z Katalonii, skazanych w 2019 r. na 9-13 lat więzienia za organizację w 2017 r. referendum niepodległościowego w tym regionie.

Przyjęta w czwartek deklaracja wzywa też władze Hiszpanii do powołania międzynarodowego mediatora, który będzie uczestniczył w zaplanowanych między rządami w Madrycie i Barcelonie rozmowach w sprawie rozwiązania kryzysu politycznego w Katalonii. Dokument zatwierdzony przez regionalną izbę został przyjęty zaledwie kilka godzin po czwartkowym spotkaniu w Barcelonie premiera Hiszpanii Pedro Sancheza i szefa autonomicznego rządu Katalonii Quima Torra.

Pierwsze od wielu miesięcy rozmowy obu premierów nie przyniosły żadnych decyzji politycznych, a jedynie zapowiedź Sancheza, że jeszcze w lutym ruszą dwustronne negocjacje w sprawie rozwiązania kryzysu katalońskiego. Po zakończeniu prawie dwugodzinnego spotkania z Sanchezem Quim Torra stwierdził, że oczekuje od rządu Hiszpanii "konkretnych działań". Wskazał, że jednym z nich jest uwolnienie więźniów politycznych oraz stworzenie możliwości powrotu bez sankcji separatystów ukrywających się poza krajem.

Wprawdzie 29 stycznia Torra ogłosił, że kadencja regionalnej izby dobiegła końca, a wybory do katalońskiego parlamentu "odbędą się w niedługiej przyszłości", ale dotychczas nie wskazał ich terminu.

Komentarze (2)

 1. Na Doktora Hiszpana

  Zamiast poczekać na Szkocje Chcą zrobić raz jeszcze Republika Katalona I jak sie skończyło?

 2. rED

  Wszystkich i Hiszpanie wyaresztują?

  1. Kiks

   Jak będzie trzeba. Sodówa uderzyła do głowy. Chyba im mało.

  2. antyobłudnik

   Znaczy się jak Ukraina czy Gruzja albo Czeczenia odłącza się od Rosji albo Chorwacja od Jugosławii to twoim zdaniem jest dobrze a jak Katalonia od Hiszpanii to niedobrze?

  3. pol

   Ukraina Gruzja, Czeczenia i Chorwacja to odrębne narody. Generalnie nikt Ruskich nie lubi, znasz kogoś kto ich lubi?