Reklama

Geopolityka

Państwa ONZ poparły zgłoszoną przez Polskę rezolucję ws. broni chemicznej

Fot. U.S. Army
Fot. U.S. Army

Większość państw członkowskich ONZ zagłosowało w środę za przyjęciem zgłoszonej przez Polskę rezolucji potępiającej użycie broni chemicznej. W dokumencie wymieniono m.in. przypadki użycia broni chemicznej przez Rosję przeciwko Skripalom i Nawalnemu, a także przez syryjski reżim.

Rezolucję przyjęto podczas środowego posiedzenia I Komitetu Zgromadzenia Ogólnego ONZ, zajmującego się kwestiami rozbrojenia i bezpieczeństwa.
Za przyjęciem przedstawianej co roku przez Polskę rezolucji popierającej wdrażanie Konwencji o Zakazie Broni Chemicznej głosowało 147 państw, zaś 8 było przeciw. Były to m.in. Rosja, Iran, Chiny i Syria.

W wystąpieniu poprzedzającym przyjęcie rezolucji ambasador Krzysztof Szczerski, Stały Przedstawiciel RP przy Narodach Zjednoczonych w Nowym Jorku, podkreślał znaczenie rezolucji dla skutecznej implementacji CWC, wskazując, że broń chemiczna w dalszym ciągu pozostaje realnym zagrożeniem dla pokoju i bezpieczeństwa na świecie.

Podczas debaty krytycznie do dokumentu odnosili się ambasadorowie m.in. Rosji, Syrii i Iranu, potępiając "upolitycznione" i "fantastyczne" akapity rezolucji wymieniającej użycie broni chemicznej przez reżim Baszara al-Asada w Syrii oraz przez Rosję przeciwko Aleksiejowi Nawalnemu i Siergiejowi Skripalowi i jego córce w Salisbury.

Szczerski podkreślił, że Polska "zrobiła co w jej mocy", by pogodzić skrajnie różne zdania państw na ten temat.

"Wysokie poparcie dla dokumentu potwierdza ugruntowaną rolę Polski w obszarze nieproliferacji i rozbrojenia" - podkreśliło w komunikacie Stałe Przedstawicielstwo RP przy ONZ.

W pierwszej połowie grudnia rezolucja będzie przyjmowana podczas posiedzenia plenarnego przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

Reklama
Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (4)

 1. a,i co z kotem?

  Co z tymi Skripalami?Bo co z Nawalnym ,to wim.Choć ostatnio rzadko się odzywa z pierdla.

  1. kukurydza

   Rosyjscy 'dyplomaci' przemycili i użyli broni chemicznej w UK do politycznego mordu, przy okazji doprowadzając do skażenia bronią chemiczną przestrzeni publicznej. Zamierzone cele tego aktu państwowego terroru nie były jedynymi ofiarami... co oczywiście oznacza, że Wielka Brytania ma carte blanche by posłużyć się podobnymi metodami przeciw rosyjskim interesom, albo na terytorium rosji, co zapewne onucom do głowy nie przyszło...

  2. ?

   Co z tymi Skripalami,Mykołaj?Nie wiesz,to się nie...

  3. afgan

   No tak..moze przemycili...ale kto i dlaczego? Jesli rosjanie, to dowiedli swojej nieudolnosci, nie to co usa, ktore ma juz wiele dzisiatek lat w efektywnym "szerzeniu demokracji za pomoca wyrobow przemyslu zbrojeniowego"

 2. Chemik

  Jak zwykle para w gwizdek. Znowu sukces naszej dyplomacji! Rezolucja ONZ ma moc prawnomiędzynarodową żadną. Od pilnowania broni chemicznej mamy OPCW .

 3. afgan

  widocznie polskie wladze celowo nie doczytaly, ile bylo prawdy z ta syryjska bronia chemiczna, ktorej istnienie musialo byc koniecznie potwirdzone aby moc dalej bombardowac i okupywac syrie. Potwierdzone pez wiarygodne zrodla typu bellincat..i cyk, zrzucamy bomy, bo chrinimy ludzkie zycie. A "navalnianie" to powtorka z venezuali, gdzie probowano zainstalowac swojego poplecznika :)

 4. luka

  A ONZ to ma jakiś realny wpływ na cokolwiek jeszcze?

  1. AlMighty

   Tak.

  2. Pirat

   Gdyby nie miał wpływu to by tam Rosja nie siedziała.

  3. Tyle w temacie

   Raczej nie to zgromadzenie wzajemnej adoracji

Reklama