Reklama

Geopolityka

Pakistan przeprowadził atak rakietowy na terenie Afganistanu

Fot. Al Jazeera English/CC BY-SA 2.0
Fot. Al Jazeera English/CC BY-SA 2.0

Afgańskie władze poinformowały w piątek, że siły Pakistanu przeprowadziły ostrzał rakietowy przygranicznego miasta Spin Boldak na południu Afganistanu. W ataku zginęło dziewięć osób, a 50 zostało rannych. Według władz Pakistanu inicjatorem starcia był Afganistan.

W oświadczeniu afgańskiego ministerstwa obrony napisano, że do ataku doszło w czwartek wieczorem, a siły afgańskie odpowiedziały ogniem. Niedługo przedtem w okolice granicy do miejscowości Chaman po pakistańskiej stronie przyjechały jednostki armii Pakistanu, aby powstrzymać protesty przeciwko koronawirusowym restrykcjom oraz przedłużającemu się zamknięciu granicy. Żołnierze otworzyli ogień w kierunku protestujących, zabijając trzy osoby.

Według pakistańskich oficjeli, w tym samym czasie strzały w kierunku żołnierzy oddała afgańska straż graniczna, na co Pakistan zareagował ostrzelaniem miasta Spin Boldak.

Jak zauważa agencja AP, do wymiany ognia na granicy afgańsko-pakistańskiej dochodzi regularnie, odkąd Pakistan w 2017 roku zaczął budowę ogrodzenia granicznego. Obydwa państwa oskarżają się o chronienie na swoim terytorium ekstremistów. Ostatni podobny incydent miał miejsce 16 lipca, kiedy siły Pakistanu ostrzelały miejscowość w afgańskiej prowincji Kunar, zabijając trzy osoby. 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama