Reklama

Geopolityka

ORP "Wigry" na międzynarodowym ćwiczeniu SQUADEX 17

Fot. kmdr ppor. Jacek Kwiatkowski
Fot. kmdr ppor. Jacek Kwiatkowski

Polski trałowiec ORP „Wigry” służący w 13. Dywizjonie Trałowców w miniony czwartek 23 lutego wypłynął na międzynarodowe ćwiczenie Squadex 17. Polscy marynarze wraz z kolegami z sił morskich Niemiec i szwedzkiej marynarki wojennej  będą przez dwa tygodnie ćwiczyć na wodach Zatoki Kilońskiej i Cieśnin Duńskich.

Początek ćwiczenia miał miejsce w sobotę 25 lutego w Kilonii. W tej początkowej fazie wzięli udział również polscy marynarze. W jej trakcie odbyła się odprawa z dowódcą ćwiczenia, podczas której ustalono szczegóły dotyczące współpracy na morzu, omówiono warunki bezpieczeństwa i organizację łączności pomiędzy współdziałającymi okrętami. Faza ta zakończy się w niedzielę 26 lutego uzupełnieniem zapasów okrętowych i pobraniem dokumentacji niezbędnej do realizacji wyznaczonych zadań.

Faza morska rozpocznie się 27 lutego. Okręty biorące udział w ćwiczeniu wyjdą na wody Zatoki Kilońskiej, gdzie przećwiczona zostanie osłona szlaków komunikacyjnych oraz sytuacje związane z występowaniem zagrożeń asymetrycznych. Scenariusz ćwiczenia przewiduje także elementy obrony przeciwawaryjnej okrętu, w tym zwalczanie pożaru i udzielanie wzajemnej pomocy w usuwaniu uszkodzeń i awarii okrętowych na morzu. W ramach postawionych zadań marynarze przećwiczą również uzupełniania zapasów na morzu i prowadzenie akcji ratowniczej.

Kolejnym epizodem ćwiczenia będzie, poprzedzona fazą portową w Kopenhadze, operacja przeciwminowa na wodach Cieśnin Duńskich. Okręty postawią zarówno pojedyncze miny, jak i zagrody minowe. Za pomocą stacji hydrolokacyjnych prowadzone będzie poszukiwanie obiektów niebezpiecznych zlokalizowanych w toni morskiej. Prowadząc zadania bojowe marynarze będą doskonalili swoje umiejętności w zakresie prawidłowego i bezpiecznego nawigowania w rejonie pływania w warunkach ścieśnionych, w rejonach wąskich przejść ze strefami rozgraniczenia ruchu.

Wspólnie z okrętem świnoujskiej flotylli ćwiczyć będą niszczyciele min, trałowce oraz okręt wsparcia logistycznego z Sił Morskich Niemiec i Marynarki Wojennej Królestwa Szwecji. Ćwiczenie zakończy się 10 marca.

Reklama

Komentarze (1)

  1. dimitrs

    He, he ! Przypominają się Zenit i Horyzont, te dawne, podobnej wielkości jednostki instrumentalne WSM w Gdyni. Kto na takich "kapciach" nie popływał po wzburzonym Bałtyku, kto nie postał w nocnym sztormie, "na oku", na rozhuśtanym i zalewanym bryzgami pelengacyjnym, ten pewnie nigdy nie zrozumie załóg z Marynarki Wojennej. Serdeczności Koledzy !

    1. Czesio

      A Azymut i Nawigator to co?

Reklama