Reklama

Geopolityka

Optimum z ofertą dla Obrony Terytorialnej [Defence24.pl TV]

 • Photo: mjr Grzegorz Schmidt/33 Baza Lotnictwa Transportowego
  Photo: mjr Grzegorz Schmidt/33 Baza Lotnictwa Transportowego
 • https://www.whitehouse.gov/
  https://www.whitehouse.gov/

Podczas pierwszych w Polsce targów probronnych firma Optimum przestawiła szereg produktów dedykowanych dla przyszłej Obrony Terytorialnej. Główna oferta proponowana na stoisku związana była z systemem szkoleniowym potencjalnych członków nowego rodzaju Sił Zbrojnych RP. Możemy uczyć żołnierzy, czy też adeptów sztuki wojennej, jakim na pewno są jednostki proobronne, nauki celowania, ściągania języka spustowego, czyli podstaw „żołnierki” – mówił Grzegorz Polak, pełnomocnik prezesa ds. kooperacji w firmie Optimum.

Podczas Pro Defense w Ostródzie można było zobaczyć oraz wypróbować system szkoleniowy Cyklop, który służy do nauki, kontroli i oceny dokładności celowania. Urządzenie umożliwia prowadzenie szkoleń podstawowych, jak i udoskonalających technikę strzelania, poprzez eliminowanie efektu zrywania strzału czy zgrywania przyrządów celowniczych. Jak zapewnia producent, Cyklop zapewnia możliwość ciągłej obserwacji na ekranie pulpitu sterowniczego punktu wycelowania broni. Po oddaniu „strzału” system pokazuje miejsce celowania i zapisuje powstały obraz w pamięci, przeprowadza również automatyczną ocenę strzelania.

Kolejnym systemem wspomagającym szkolenia członków Obrony Terytorialnej może być Agat/Szmaragd, czyli pulpit sterowniczo-sygnalizacyjny służący do kompleksowego sterowania urządzeniami pola tarczowego, m.in. celami ruchomymi i ukazującymi się oraz sygnalizacją ostrzegawczą. System ten może być wykorzystywany na garnizonowych, poligonowych czy zakrytych i terenowych obiektach szkoleniowych. System zabezpiecza w chwili obecnej ok. 50 proc. obiektów na terenie Polski, służących do szkolenia ogniowego - zapewnia Polak.

Na stoisku firmy Optimum można było również zobaczyć bezzałogowy system powietrzny Pszczoła, który na poziomie plutonu ma zapewnić zarówno rozpoznanie, jak też możliwość precyzyjnego zwalczania przeciwnika dzięki rozpoznawczym i uderzeniowym mini-bezzałogowym środkom latającym (mini-bsl).

Drony Pszczoła, jak zapewnia Grzegorz Polak, mogą być również wykorzystywane w szeroko rozumianych działaniach kryzysowych, np. poprzez wykrywanie stanów powodziowych, pożarów czy identyfikacji innych zagrożeń.

 

Reklama

Komentarze (2)

 1. say69mat

  @def.24.pl: Główna oferta proponowana na stoisku związana była z systemem szkoleniowym potencjalnych członków nowego rodzaju Sił Zbrojnych RP. Możemy uczyć żołnierzy, czy też adeptów sztuki wojennej, jakim na pewno są jednostki proobronne, nauki celowania, ściągania języka spustowego, czyli podstaw „żołnierki” – mówił Grzegorz Polak, pełnomocnik prezesa ds. kooperacji w firmie Optimum. say69mat: Miłe, aczkolwiek mamy do czynienia z rzeczywistością, w której nasze siły zbrojne. Nie zdołały, jak dotąd, wdrożyć programu unifikacji systemu indywidualnego uzbrojenia strzeleckiego. W oparciu o broń krótką, o natowskim standardzie 9x19 Parabellum. Stąd, zarówno na stanie magazynów i wyposażeniu strzeleckim jednostek bojowych. Możemy trafić na autentyczne zabytki ... P64, P83 oparte o nabój Makarowa!!! I to w sytuacji, kiedy nawet siły zbrojne FR systematycznie realizują program przezbrojenia sił zbrojnych, na pistolety oparte o nabój 9x19 Parabellum. Tak na marginesie, planuje się uzbroić jednostki OT, w broń krótką, opartą o wybitnie nienatowskim standardzie naboju. Co się stanie w sytuacji, kiedy nasze jednostki OT będą zmuszone korzystać wyłącznie z dostaw natowskiej amunicji. Współdziałając na ten przykład z jednostkami bojowymi naszych sojuszników.

  1. malkontent

   Pistoletem nie wygrywa się wojen. Nie ma znaczenia jaki będziesz nosił.

 2. 123

  Cyklop to badziewie - niczego nie uczy. (wiem bo miałem na unitarce) Prędzej czantoria by się OT przydała

  1. Zdzich

   "Cyklop to badziewie - niczego nie uczy. " Możesz rozwinąć tę myśl?

Reklama