Reklama

Geopolityka

ONZ nie wznawia negocjacji pokojowych dot. konfliktu w Syrii

fot. wikimedia/CC BY-SA 3.0
fot. wikimedia/CC BY-SA 3.0

Specjalny wysłannik ONZ ds. Syrii Staffan de Mistura oświadczył, że w najbliższych 2-3 tygodniach nie przewiduje wznowienia negocjacji pokojowych w sprawie uregulowania konfliktu syryjskiego. 

De Mistura ocenił podczas wideokonferencji z członkami RB ONZ, że zanim dojdzie do rokowań pokojowych między rządem syryjskim a zbrojną opozycją, należy najpierw osiągnąć postęp w terenie, jeśli chodzi o przestrzeganie rozejmu i dostęp do pomocy humanitarnej.

Mimo uzgodnionego przez USA i Rosję rozejmu w Syrii nie udaje się uniknąć eskalacji przemocy. W geście protestu wobec takiego obrotu sytuacji część syryjskiej opozycji pod koniec kwietnia opuściła Genewę, gdzie prowadzone były negocjacje pokojowe.

W zeszłym tygodniu w Wiedniu odbyło się ministerialne spotkanie Międzynarodowej Grupy Wsparcia Syrii, jednak nie udało się na nim ustalić terminu wznowienia rokowań. Uzgodniono jedynie działania na rzecz wzmocnienia rozejmu w całym kraju i zapewnienia dostaw pomocy humanitarnej do oblężonych miast, w tym dzięki zrzutom z powietrza, co ma skłonić syryjską opozycję do powrotu do rozmów.

Zgodnie z planem pokojowym zaaprobowanym przez RB ONZ reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada i opozycja mają do sierpnia czas na uzgodnienie ram transformacji politycznej. Sekretarz stanu USA John Kerry podał 1 sierpnia jako datę uzgodnienia tymczasowych władz, zastrzegając jednak, że jest to "cel, a nie ostateczny termin".

W syryjskiej wojnie od wybuchu konfliktu w 2011 roku zginęło już 270 tys. osób.

PAP - mini

 

Reklama

Komentarze

    Reklama