Reklama

Geopolityka

Nowelizacja ustawy o NSR. Jakie zmiany?

Fot. por. Martyna Fedro-Samojedny/4 kpzmot, st. szer. Łukasz Kermel/17WBZ/zoom.mon.gov.pl.
Fot. por. Martyna Fedro-Samojedny/4 kpzmot, st. szer. Łukasz Kermel/17WBZ/zoom.mon.gov.pl.

Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał nowelizację przepisów dotyczących działania Narodowych Sił Rezerwowych, wprowadzającą między innymi istotne ułatwienia dla pracodawców żołnierzy NSR. 

Celem wprowadzenia nowelizacji jest uporządkowanie zasad pełnienia służby w NSR. Jak informuje Ministerstwo Obrony Narodowej, wprowadzone przepisy pozwolą na aneksowanie kontraktów i zmianę ich treści, bez konieczności zawierania nowej umowy. Nie będzie już obowiązywać zasada 15 lat maksymalnego czasu pozostawania na przydziale kryzysowym. Okres ten będzie ograniczony wyłącznie przez wiek żołnierza.

„Przewidziano ułatwienia dla pracodawców zatrudniających żołnierzy rezerwy. Dotyczy to np. informowania ich o planowanych ćwiczeniach zatrudnianego rezerwisty. Na uzyskanie rekompensaty i przedstawienie wymaganych dokumentów za nieobecność pracownika, pracodawca ma mieć 90, a nie 30 dni.”

Informuje MON.

Ponadto, przedterminowe zwolnienie ze służby przygotowawczej nie będzie mogło automatycznie następować na prośbę żołnierza, lecz jedynie w ważnych okolicznościach, po wyrażeniu zgody przez dowódcę. Wprowadzenie dodatków motywacyjnych ma zachęcić służących w NSR do podnoszenia kwalifikacji. Wreszcie, podpisane przez prezydenta Komorowskiego przepisy pozwolą na zrównanie uprawnień kobiet i mężczyzn, przez zawieszanie przydziału kryzysowego na czas ciąży i po porodzie z możliwością ponownego przyjęcia na zawieszony przydział.

Podpisane przez prezydenta Komorowskiego przepisy mają pozwolić na uporządkowanie funkcjonowania NSR, bez wprowadzania większych zmian w ich strukturze. Umożliwienie aneksowania kontraktów czy zniesienie ograniczenia długości pozostawania na przydziale mobilizacyjnym służyć ma uproszczeniu procedur, związanych z pełnieniem służby. Ograniczenie możliwości rezygnacji z udziału w służbie przygotowawczej ma na celu uniknięcie sytuacji, w której środki przeznaczane na szkolenie części żołnierzy są wykorzystywane w sposób nieefektywny. Wreszcie, wprowadzenie ułatwień dla pracodawców zatrudniających żołnierzy NSR jest istotne w celu umożliwienia pełnienia im służby bez szkody dla wykonywania obowiązków zawodowych.

 • NSR
Reklama

Komentarze (14)

 1. nsr

  W nsr to więcej papierów jak szkolenia,oj minęli się panowie z celem

 2. Zandarm

  Pytanko, a górnik który chce iść w NSR nie straci na tym?

 3. Zandarm

  Pytanko, a górnik który chce iść w NSR nie straci na tym?

 4. szeregowy

  przede wszystkim koniec z wyznaczaniem na dowódców drużyn żołnieży nsr ze stopniem kaprala uzyskanym poza służbą zasadniczą/przygotowawczą. na ostatnich ćwiczeniach rotacyjnych szeregowi musieli instruować dowódcę drużyny jak ma im komendy wydawać (!!!) bo nie potrafił przeformować szyku (zamiast "dwójki w tył" padało np. "dwuszereg stwórz"). nie przeszkadza mi, że ktoś dostał kaprala za kilkutygodniowe szkolenie w czasie studiów, ale niech jakieś podstawy zna.

 5. Piter

  a ktoś się orientuje jak wygląda sytuacja służby w NSR jeżeli jest się samozatrudnionym bądź pracuje za granicą?

 6. G H

  zrobić coś z NSR można- mniej departamentów, inspektoratów,prokuratorów,rzeczników prasowych,różnej maści doradców a więcej etatów bojowych na miejsce dowódców drużyn plutonów żołnierze z doświadczeniem z długim stażem w wojsku. Szkolenie intensywne i nie ze słania wyra czy musztry paradnej tylko z wyszkolenia żołnierza na polu walki a po takim szkoleniu najlepszych kierować do jednostek liniowych ....marzenia..

 7. OkTyBBQbb

  Czyli jednak da się stworzyc i szybko przepchnąć potrzebne ustawy/zarządzenia tylko trzeba chciec.Wymieńmy tych polityków na owce przynajmniej bedzie nam ciepło

 8. bomba

  A może po prostu poszukują kierowców ciężarówek... Nie, nie jestem wtajemniczony

 9. 502385494

  NSR - Nadal Szukam Roboty:) Mając uprawnienia na wykrywanie ładunków wybuch. w transporcie, kurs spadochronowy, studia w Londynie (z wyróżnieniem), gadam po rusku, biegam po 15 km, przeszkolenie z bronią (kałach, M-16, i kilka pistolców - USA), nurkuje (też pod lodem), dla WATu stworzyłem kilka projektów: http://youtu.be/kkNl6AafAuM Pan major w WKU powiedział, że się nie nadaje (cytuje) bo nie jestem kierowcą kategorii C. Jak tu wspierać wojsko? Proszę wszystkich wtajemniczonych o podpowiedź.

  1. krzysiek2103

   Zrobić prawo jazdy kategorii C :) i kurs na wózek widłowy od razu.. A tak na poważnie to jeżeli to prawda to absurd..

  2. witek

   Bo nie do tego WKU zapukałeś.

  3. muniek

   byłbyś bardzo niewygodnym żołnierzem dla nich.

 10. z prawej flanki

  od dawna podkreślalem absolutna konieczność wprowadzenia podobnych zmian do przepisów ,aby choć w cześci wyprostować relacje pracodawca/pracownik-rezerwista i jego nieobecności na czas szkoleń. Ale to i tak tylko niezbedna ,acz kosmetyczna poprawka do tej ewidentnej pomylki MONu zarzadzanego swego czasu radośnie przez Pana psychiatre i podobnych mu "reformatorów". Gdzie polska armia za lat dziesieć w razie godziny Próby znajdzie mobilizacyjne rezerwy - naleźy juź dzisiaj pytać rzadzaca nadal sile sprawcza owej "reformy" i likwidacji powrzechnego poboru.

 11. Dzid

  Fakt- NSR to jest bubel, sporo byłoby do poprawy, a co do zachęty podnoszenia kwalifikacji- bez pleców nic to nie da. Widziałem gościa który miał prawo jazdy C+E, kurs ze spadochronem, nurka, a wzięli ponoć na jego miejsce jakiegoś szczyla bez żadnych większych papierów. To wszystko to pic na wodę- nie zawsze będąc lepszym od innych się dostaniesz

 12. A_S

  Niedawno jedna z gazet poinformowała, że Będzie się szkolić NSR w posługiwaniu się prostą bronią i uczyć orientacji w terenie. Jeśli dotychczas te formacje nie posiadały takowych iście harcerskich umiejętności to utrzymywanie tej formacji jest utopią. Przecież w razie zetknięcia z zielonymi ludzikami, którymi są zazwyczaj komandosi stanowić będą mięso armatnie. Wródźcie lepiej krótką służbę zasadniczą.

 13. Analityk

  @502385494 moja odpowiedz brzmi - jesteś za dobry i możesz zagrozić klice po szkoleniach w Moskwie, NATO to przecież fikcja, a liczy się to aby nie drażnić Putina. Plan jest taki zlikwidować wojsko, lub zrobić z niego coś takiego jak przed rozbiorami, aby w razie inwazji NATO nie miało czasu nawet nam pomóc słownie.

 14. olo

  to nic nie da, NSR jest bublem i żadne zmiany nie pomogą!

Reklama