Geopolityka

Nowelizacja ustawy o NSR. Jakie zmiany?

Fot. por. Martyna Fedro-Samojedny/4 kpzmot, st. szer. Łukasz Kermel/17WBZ/zoom.mon.gov.pl.
Fot. por. Martyna Fedro-Samojedny/4 kpzmot, st. szer. Łukasz Kermel/17WBZ/zoom.mon.gov.pl.

Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał nowelizację przepisów dotyczących działania Narodowych Sił Rezerwowych, wprowadzającą między innymi istotne ułatwienia dla pracodawców żołnierzy NSR. 

Celem wprowadzenia nowelizacji jest uporządkowanie zasad pełnienia służby w NSR. Jak informuje Ministerstwo Obrony Narodowej, wprowadzone przepisy pozwolą na aneksowanie kontraktów i zmianę ich treści, bez konieczności zawierania nowej umowy. Nie będzie już obowiązywać zasada 15 lat maksymalnego czasu pozostawania na przydziale kryzysowym. Okres ten będzie ograniczony wyłącznie przez wiek żołnierza.

„Przewidziano ułatwienia dla pracodawców zatrudniających żołnierzy rezerwy. Dotyczy to np. informowania ich o planowanych ćwiczeniach zatrudnianego rezerwisty. Na uzyskanie rekompensaty i przedstawienie wymaganych dokumentów za nieobecność pracownika, pracodawca ma mieć 90, a nie 30 dni.”

Informuje MON.

Ponadto, przedterminowe zwolnienie ze służby przygotowawczej nie będzie mogło automatycznie następować na prośbę żołnierza, lecz jedynie w ważnych okolicznościach, po wyrażeniu zgody przez dowódcę. Wprowadzenie dodatków motywacyjnych ma zachęcić służących w NSR do podnoszenia kwalifikacji. Wreszcie, podpisane przez prezydenta Komorowskiego przepisy pozwolą na zrównanie uprawnień kobiet i mężczyzn, przez zawieszanie przydziału kryzysowego na czas ciąży i po porodzie z możliwością ponownego przyjęcia na zawieszony przydział.

Podpisane przez prezydenta Komorowskiego przepisy mają pozwolić na uporządkowanie funkcjonowania NSR, bez wprowadzania większych zmian w ich strukturze. Umożliwienie aneksowania kontraktów czy zniesienie ograniczenia długości pozostawania na przydziale mobilizacyjnym służyć ma uproszczeniu procedur, związanych z pełnieniem służby. Ograniczenie możliwości rezygnacji z udziału w służbie przygotowawczej ma na celu uniknięcie sytuacji, w której środki przeznaczane na szkolenie części żołnierzy są wykorzystywane w sposób nieefektywny. Wreszcie, wprowadzenie ułatwień dla pracodawców zatrudniających żołnierzy NSR jest istotne w celu umożliwienia pełnienia im służby bez szkody dla wykonywania obowiązków zawodowych.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.