Reklama

Geopolityka

Nowe porozumienie atomowe? Negocjacje w toku

Prezydent Władimir Putin poinformował, że Rosja i USA prowadza negocjacje dotyczące nowego porozumienia dotyczącego broni nuklearnej. Rozmowy mają związek z unowocześnianiem arsenału atomowego Stanów Zjednoczonych. 

W czwartek podczas spotkania z redaktorami gazet oraz szefami agencji informacyjnych prezydent Rosji poinformował, że w związku z planami USA związanymi z wyposażeniem bombowców  i okrętów podwodnych SSBN w broń konwencjonalną, prowadzone są rozmowy dotyczące nowego porozumienia nuklearnego.

Jak informuje agencja Associated Press, Władimir Putin dodał, że amerykańskie zamierzenia nie są sprzeczne z umową podpisaną w 2010 r. przez prezydenta Baracka Obamę i ówczesnego prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa. Porozumienie New START dotyczy redukcji strategicznej broni nuklearnej i nakłada na oba państwa obowiązek zredukowania swoich potencjałów do 1550 głowic. New START wygaśnie w lutym 2021 r., ale istnieje możliwość jego przedłużenia do 2026 roku.

Czytaj także: Trump chce ułatwić użycie broni jądrowej

Zgodnie z porozumieniem Rosja jest upoważniona do monitorowania zmian wyprowadzanych przez władze amerykańskie w obszarze strategicznych zbrojeń nuklearnych. Rosyjski prezydent dodał, że "dialog toczy się", a Putin ma on nadzieję, że "będzie on pozytywny".    

Reklama

Komentarze

    Reklama