Reklama

Geopolityka

Nowe oświadczenie lidera al-Kajdy az-Zawahiriego

Ayman az-Zawahiri - fot. internet.
Ayman az-Zawahiri - fot. internet.

Nr 1 al-Kaidy, Ayman az-Zawahiri wezwał do porywania zachodnich obywateli, dżihadu przeciwko reżimowi al-Asada w Syrii i kontynuacji islamskiej rewolucji w Egipcie.Ponad dwugodzinne oświadczenie lidera al-Kajdy zostało opublikowane w internecie w środę, 24 października, ale nagrane ok. 2 tygodnie wcześniej. Powodem opóźnienia miała być intensywna kampania NATO w Afganistanie i Pakistanie.

Az-Zawahiri wszystkich swoich zwolenników do porywania zachodnich obywateli, aby wymieniać ich za przetrzymywanych w zachodnich więzieniach terrorystów.

Odnosząc się do sytuacji w Syrii, skrytykował Zachód za bierność, tj. brak interwencji militarnej, co jego zdaniem jest równe z pozwoleniem na zabijanie muzułmanów, a także wezwał wszystkich muzułmanów do dżihadu przeciwko Baszszarowi al-Asadowi.

Jeśli chodzi o Egipt, to wyraził wątpliwość co do prawowierności prezydenta Mursiego, który mianował na wiceprezydenta Kopta. Zdaniem az-Zawahiriego, Mursi powinien jasno zadeklarować się co do polityki wobec mniejszości religijnych, implementacji szariatu i polityki wobec Izraela.

Ayman az-Zawahiri skrytykował również Baracka Obamę, za naloty z wykorzystaniem systemów bezzałogowych w Pakistanie, Afganistanie i Jemenie, oraz za wsparcie Izraela.

(MMT)
Reklama

Komentarze

    Reklama