Reklama

Geopolityka

Norwegowie kupują dodatkowego Super Herculesa

Lockheed Martin C130J Super Hercules
Lockheed Martin C130J Super Hercules

24 lipca br. Ministerstwo Obrony Norwegii poinformowało, że podpisało kontrakt w sprawie zakupu dodatkowego średniego samolotu transportowego Lockheed Martin C-130J-30 Super Hercules.

Maszyna będzie piątym egzemplarzem tej wersji zakupionym przez Norwegię. Jej kupno jest powiązane z marca bieżącego roku, kiedy jeden z norweskich C-130J-30 rozbił się w Szwecji w czasie manewrów Cold Response 2012. Zastępczy samolot kosztuje Oslo 720 mln koron i uzupełni potencjał transportowy norweskich sił zbrojnych.

Dzięki porozumieniu z amerykańskim Departamentem Obrony, dostawa samolotu zaplanowana jest na wrzesień bieżącego roku. Tak szybka data przekazania maszyny jest związana z faktem, że Amerykanie oddali Norwegom prawie gotowy egzemplarz C-130J-30 w zamian za płatowiec dostarczony w późniejszym okresie czasu.

Norwegia jest jednym z czterech europejskich państw, które eksploatują średnie samoloty transportowe Lockheed Martin C-130J Super Hercules. Poza nimi są to: Dania, Wielka Brytania oraz Włochy.

(ŁP)
Reklama

Komentarze

    Reklama