Reklama

Geopolityka

Nikaragua powołuje konsula na Krymie, Ukraina ogłasza sankcje

Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba. Fot. Едуард Крижанівський/CC BY-SA 4.0
Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba. Fot. Едуард Крижанівський/CC BY-SA 4.0

Administracja zaanektowanego przez Rosję Krymu ogłosiła, że na terenie półwyspu powstaje pierwsza zagraniczna placówka dyplomatyczna - Nikaragua powołuje konsula honorowego z siedzibą w Symferopolu. W reakcji Kijów ogłosił we wtorek protest i nałożenie sankcji.

Placówka na zaanektowanym półwyspie ma zostać otwarta we wtorek. Rosyjska agencja TASS poinformowała, że na Krym przybyła już ambasador Nikaragui w Rosji Alba Azucena Torres. Konsulem honorowym Nikaragui w Rosji — z siedzibą w Symferopolu — ma zostać Ołeg Bieławiencew, który, jak pisze portal Krym Realii, był uczestnikiem aneksji Krymu, za co został zaocznie skazany przez Ukrainę na 13 lat pozbawienia wolności.

MSZ w Kijowie wyraziło "stanowczy protest w związku z nielegalną i nieuzgodnioną z Ukrainą" wizytą ambasador na Krymie w celu wręczenia "tak zwanemu konsulowi honorowemu Nikaragui w Federacji Rosyjskiej z siedzibą w Symferopolu" patentu.

Ministerstwo wielokrotnie ostrzegało Nikaraguę, że działania naruszające suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy są niedopuszczalne — czytamy we wtorek na stronie internetowej resortu. Wręczenie patentu tzw. konsulowi honorowemu stanowi poważne złamanie ukraińskiego i międzynarodowego prawa — dodano. Ministerstwo poinformowało o rozpoczęciu procesu zastosowania sankcji.

Wchodzący w skład Ukrainy Półwysep Krymski został zaanektowany przez Rosję w marcu 2014 roku w wyniku interwencji zbrojnej i referendum, które władze Ukrainy i Zachód uznały za nielegalne. Nikaragua była wśród 11 państw, które zagłosowały przeciwko rezolucji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych potępiającej referendum i aneksję Krymu.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama