Reklama

Geopolityka

Nieoficjalne wyniki wyborów w Iraku: w Bagdadzie wygrał blok al-Nasr

Fot. Staff Sgt. Jim Goodwin/Wikipedia Commons/Domena publiczna
Fot. Staff Sgt. Jim Goodwin/Wikipedia Commons/Domena publiczna

Według nieoficjalnych wyników sobotnich irackich wyborów parlamentarnych, w Bagdadzie wygrał blok al-Nasr premiera Hajdara Dżawada al-Abadiego, który nieznacznie wyprzedził koalicję al-Fatah. Na trzecim miejscu jest Sairun, któremu patronuje Muktada as-Sadr.

Według niepełnych wyników al-Nasr, na którego czele stoi iracki premier Hajdar Dżawad al-Abadi, zdobył 26,5 proc. głosów w irackiej stolicy, uzyskując tu 19 mandatów.

Na drugim miejscu jest stworzona przez szyickie milicje Oddziałów Mobilizacji Ludowej (PMF) lista al-Fatah, która zdobyła w Bagdadzie 24 proc. głosów i 17 mandatów. Na trzecim miejscu uplasowała się natomiast lista Sairun, tj. koalicja zwolenników Muktady as-Sadra i Irackiej Partii Komunistycznej, która otrzymała 19 proc. głosów i 13 mandatów.

Siedem mandatów uzyskała zdominowana przez sunnitów koalicja al-Watanija, na której czele stoi były premier Ijad al-Alawi, natomiast Państwo Prawa byłego premiera Nuriego al-Malikiego może liczyć na sześć mandatów, a lista al-Hikma, związana z szyicką rodziną al-Hakim, na cztery mandaty.

Tylko dwa mandaty zdobyła lista Osamy al-Nudżajfiego, sunnickiego wiceprezydenta, którego brat Asil był gubernatorem Mosulu, gdy miasto zostało zajęte przez Państwo Islamskie w 2014 r. Na jeden mandat może liczyć natomiast świecka lista Przymierze Cywilizacyjne Faika al-Szejka Alego.

Iracka stolica wybierała w sobotnich wyborach parlamentarnych aż 69 spośród 329 deputowanych. Niepewny jest jeszcze los dwóch mandatów, ale prawdopodobnie przypadną one ugrupowaniu al-Nasr.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama