Reklama

Geopolityka

NCSS zaprasza na Konferencję Śmigłowcową

Ilustracja: NCSS
Ilustracja: NCSS

Pozyskanie śmigłowców wielozadaniowych i szturmowych jest kluczowym punktem programu modernizacji Sił Zbrojnych RP, co odbija się szerokim echem w debacie publicznej. Narodowe Centrum Studiów Strategicznych zaprasza do udziału w Konferencji Śmigłowcowej, dotyczącej perspektyw modernizacji parku wiropłatów Sił Zbrojnych RP. W wydarzeniu wezmą udział zarówno przedstawiciele producentów śmigłowców, jak i eksperci z Sił Zbrojnych RP oraz innych państw, w tym z USA, Ukrainy, Francji i Szwecji. 

Głównym tematem Konferencji Śmigłowcowej, organizowanej przez Narodowe Centrum Studiów Strategicznych będą zagadnienia związane z modernizacją parku śmigłowcowego Sił Zbrojnych RP. Spotkanie jest okazją do szerokiej dyskusji dotyczącej planów pozyskania dla Wojska Polskiego śmigłowców wielozadaniowych i szturmowych. Wśród zaproszonych gości znajdują się Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz oraz Sekretarz Stanu w MON Bartosz Kownacki. Konferencja Śmigłowcowa odbędzie się 13 stycznia 2016 roku, w warszawskim hotelu Sofitel Victoria, przy ulicy Królewskiej 11 w godzinach od 8:00 do 18:20.

Konferencja Śmigłowcowa jest skierowana do przedstawicieli Wojska Polskiego, służb mundurowych, przemysłu, mediów, świata nauki oraz wszystkich zainteresowanych tą tematyką. W czasie spotkania będą prezentowane opinie i doświadczenia konstruktorów i użytkowników śmigłowców, w tym wnioski z ich wykorzystania operacyjnego w warunkach bojowych. Odbędą się też specjalne panele, poświęcone konkretnym programom modernizacyjnym. Dyskusja będzie również dotyczyć ogólnej koncepcji wykorzystania, utrzymywania i modernizacji śmigłowców w Siłach Zbrojnych RP.

Udział w konferencji potwierdził gen. bryg. pil. Dariusz Wroński, były dowódca 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych oraz Szef Wojsk Aeromobilnych. W następnej kolejności głos zabiorą kmdr. por. rez. Maksymilian Dura oraz gen. dyw. (Maj. Gen.) Valentyn Pistriuha – Szef Wojsk Aeromobilnych Dowództwa Wojsk Lądowych Ukrainy, który omówi doświadczenia z użycia śmigłowców bojowych i transportowych w trakcie operacji antyterrorystycznej w Donbasie. Z kolei płk rez. prof. dr hab. inż. Ryszard Szczepanik, Dyrektor Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych zaprezentuje dorobek i potencjał ITWL.

W trakcie konferencji odbędzie się też panel z udziałem niezależnych ekspertów, użytkujących oferowane Siłom Zbrojnym RP śmigłowce bojowe oraz wielozadaniowe. W dalszej części głos zabiorą przedstawiciele producentów, którzy brali lub biorą udział w postępowaniach na śmigłowce dla Wojska Polskiego: (AgustaWestland PZL-Świdnik, Airbus Helicopters, Bell Helicopter, Boeing, Lockheed Martin PZL Mielec, Turkish Aerospace Industries). Przewidziane są również sesje Q&A dla uczestników konferencji. Organizatorzy zapewniają lunch oraz przerwy kawowe dla wszystkich gości i uczestników wydarzenia.

Patronat medialny nad Konferencją Śmigłowcową objął portal www.Defence24.pl. oraz miesięcznik „Polska Zbrojna”. Wydarzenie będzie transmitowane na żywo na stronach portalu Defence24.pl.

Wszyscy chętni do udziału w konferencji proszeni są o rejestrację na stronach internetowych wydarzenia. Liczba miejsc jest ograniczona:

Polski: http://ncss.org.pl/pl/mediator/rejestracja

English: http://ncss.org.pl/en/in-the-media/rejestration

Dodatkowych informacji udziela Marta Wielechowska z Narodowego Centrum Studiów Strategicznych. Prosimy o kontakt mailowy ( [email protected] ) lub telefoniczny (601-058-001).

Reklama

Komentarze (11)

 1. zxxc

  Łał! super sprawa. Wszyscy wreszcie będą mogli się wypowiedzieć i wysłuchać racji decycentów

  1. qwer

   Patrząc kto to organizuje, to raczej będą wychwalać te Polskie heli.

  2. zyx

   "Decycenci" są jak wiadomo najważniejsi - zwłaszcza ci odpowiedniego sortu.

  3. chateaux

   ... i nie XXII wiek

 2. LR25

  Stop wasting time i wybierajcie AH64E bo to jest najlepsze rozwiazanie na Kruka!

  1. Qba

   Nawet nie spełnia wymagań w zakresie transferu technologii

 3. Janek I. - Rusty Sparks

  Mógłbym prosić szanowną redakcję o doprecyzowanie stwierdzenia "niezależni eksperci"? Czy teraz tym synonimem będziemy określać wszelkiej maści lobbystów? Może czas zrzucić zasłonę hipokryzji i wprost zaprosić kogoś pokroju np. Marka Dochnala...??? Pozdrawiam. J.I.

 4. adamek

  Rok 2087, właśnie trwa 156 konferencja dotycząca zakupu śmigłowców w polskiej armii. Tym razem o opinię w tej sprawie MON zwrócił się do przedstawicieli przemysłu ciężkiego w Mogadiszu. Tradycyjnie gośćmi są również AW/AIRBUS/LM. Należny zwrócić uwagę na fakt, iż innych armiach śmigłowce zostały zastąpione innym środkiem transportu, pomimo tego faktu przedstawiciele ww firm zgodzili się iż w przypadku wyboru ich produktów: Caracal/AW149/BH odtworzą linie produkcyjne tych typów na potrzeby naszej armii. Niestety MON nie ma sprecyzowanych pomysłów na ich użytkowanie ale czas goni bo zostało już tylko 5 pilotów zdolnych do pilotażu śmigłowców którzy za dwa lata odchodzą na emeryturę.

  1. olofant

   na konferencji przedstawiono nowy wymóg pływalności smigłowców

 5. Dan

  Goście pokryją koszty- hahahaha, zmiana na lepsze nie potrzebuje takiej konferencji, Caracal wybrany został już I super. Teraz następca Mi 24 I tu piloci powinni się wypowiedzieć pierwsi, potem gospodarka, bo 30 śmigłowców będzie tej gospodrki bronić. Modernizacja polskich śmigieł- od lat idzie kiepsko bo zakłady w Świdniku nie są tym zainteresowani - Mi2 oraz W3W Sokół. Jeżeli ktoś robi dobra robotę przy śmigłach to WZL1 przy Mi 8 I Mi17 oraz Mi 24, bo to Polski zakład jest!

 6. Dan

  Goście pokryją koszty- hahahaha, zmiana na lepsze nie potrzebuje takiej konferencji, Caracal wybrany został już I super. Teraz następca Mi 24 I tu piloci powinni się wypowiedzieć pierwsi, potem gospodarka, bo 30 śmigłowców będzie tej gospodrki bronić. Modernizacja polskich śmigieł- od lat idzie kiepsko bo zakłady w Świdniku nie są tym zainteresowani - Mi2 oraz W3W Sokół. Jeżeli ktoś robi dobra robotę przy śmigłach to WZL1 przy Mi 8 I Mi17 oraz Mi 24, bo to Polski zakład jest!

 7. Fancik

  O, lobbyści organizują "niezależną" konferencję "ekspercką" ;)

 8. tadek

  świetny pomysł...każdy będzie mógł się wypowiedzieć..koszty pokryją goście..i to jest zmiana na lepsze..

 9. Ponury Podatnik

  Taka konferencja to lekko 400 000zł, można by za to kupić np. jedną siatkę na Rosomaka lub kołki to linek z namiotów polowych lub 1 przekrój karabinu. A tak pojedzą, popiją i się rozjadą. I tak na modernizacji naszej armii zarobi forma drukująca ulotki, hotel i dostawca artykułów spożywczych. Potem na D24 wrzuci się artykuł, że konferencja się udała więc pieniądze podatnika dobrze zostały wydane. Wszyscy zadowoleni tylko armia się nie wzmacnia ale po co się zbroić i tak się nie obronimy.

 10. poznaniak

  Ciekawe ile kosztował jeden ka 52 sprzedany do Egiptu?

  1. olo

   A po co ? Nie kupujemy ruskiego złomu z wiadomych względów. Do tego AH 64 o klasę lepsze.

 11. roman

  Po co to komu??? Minister ma się przyuczyć na konferencji czy chłopaki z Lockheed/AW/Airb chcą się zapoznać z Panem Ministrem? Niby co nowego tam ma się wydarzyć? Nowe założenia taktyczno-operacyjno-offsetowe, przecież to jest poufne. Nowe rozwiązania, przecież co miało być powiedziane już zostało zrobione. Ci ludzie doskonale znają nasze możliwości i to jest tylko posiedzenie przy kawie, nic innego. Myślę, że taki poważny portal powinien umiarkowanie podchodzić do takich prywatnych inicjatyw i profesjonalizmu, przykładzik - "rejestration".

Reklama