Geopolityka

NATO wzmocni Wielonarodowy Korpus Północ – Wschód

Wielonarodowy Korpus Północ – Wschód brał udział w ćwiczeniu Anakonda 2012, a także w działaniach w Afganistanie. Fot. chor. S.Kinasiewicz/Combat Camera DO SZ
Wielonarodowy Korpus Północ – Wschód brał udział w ćwiczeniu Anakonda 2012, a także w działaniach w Afganistanie. Fot. chor. S.Kinasiewicz/Combat Camera DO SZ

W ramach wzmacniania obecności NATO w Polsce Sojusz zamierza rozbudować Wielonarodowy Korpus Północ  - Wschód z siedzibą w Szczecinie – pisze „Der Spiegel”.

Jak donosi „Der Spiegel”, w związku z sytuacją na Ukrainie ministrowie obrony państw NATO rozważą „tymczasowe” wzmocnienie Wielonarodowego Korpusu Północ – Wschód, położonego w Szczecinie. Ponadto, pod uwagę brane jest podniesienie stopnia gotowości bojowej jednostki, która według obecnych planów zostałaby rozwinięta dopiero po rozpoczęciu operacji obronnej w ramach Artykułu 5 Traktatu Północnoatlantyckiego.

Według niemieckiego dziennika, Polska domagała się wzmocnienia jednostki Paktu Północnoatlantyckiego, aby zademonstrować „symboliczną” siłę współdziałania jego członków. Obecnie Korpus liczy ponad 200 żołnierzy, głównie duńskich, niemieckich i polskich. Rząd Niemiec ma popierać wzmocnienie jednostki, jako że nie ma ono „trwałego” charakteru.  Der Spiegel sygnalizuje także potrzebę pozyskania dodatkowych środków rozpoznawczych dla NATO, w tym bezzałogowych środków latających.

Wielonarodowy Korpus Północ – Wschód został sformowany we wrześniu 1999 roku jako jednostka Sojuszu Północnoatlantyckiego. W chwili obecnej ma on status Kwatery Sił Niższej Gotowości wojsk lądowych. Oznacza to, że jego sztab ma od 91 do 180 dni na przygotowanie się do udziału w operacjach. Funkcję dowódcy Korpusu Północ – Wschód sprawuje obecnie generał broni Bogusław Samol. 

Komentarze (10)

 1. NAVY

  [...]Korpus liczy ponad 200 żołnierzy[...] - jak dumnie brzmi !

  1. Nato?

   Powinno raczej być: Dowództwo Ewentualnego Korpusu, powoływanego z jednostek członków sojuszu, w przypadku zastosowania zasady "jeden za wszystkich...".

 2. sorbi

  tak jak myślałem " celem nie jest zwiększenie liczby żołnierzy stacjonujących w krajach na wschodzie Sojuszu, a jedynie jakości dowództwa (korpusu) " TO coś jak 150 żołnierzy USA w POlsce! Kpina w biał dzień. KOrpus liczy 200 żołnierzy. Będzie ich więcej - sami zabiórkowcy. Znowu NATO rzuciło nam ogryzioną kość.

  1. Rózga

   Korpus ma za zadanie bronić przedpola Berlina gdy już Ruscy przejdą Polskę, baraki ma 10 km od granicy z Niemcami - Korpus to wysunięta obrona Niemiec.

 3. RedNeck lub Tata

  Ten Korpus od momentu powstania, to wielki pic na wodę. Niemiecki i duński personel otwarcie mówił o wczasach w Polsce, polski personel był brutalnie sprowadzany "na ziemię" wg. starych komuszych zasad z LWP... Jedyną dobrą rzeczą był /jest sklep wolnocłowy na terenie jednostki, ale z dużymi ograniczeniami dla Polaków !!!!

 4. WHRL-PL

  Polacy nie chcą Unii takiej jaka jest i prędzej czy później się przypomną o tym. Chcemy Uni odpowiedniej dla Nas. NIe chcemy mieć nic wspólnego z Hiszpanią, Włochami, Francją i Niemcami. Jestem spokojny bo już wymieniają Unie Polski z Czechami, Słowacją, Rumunią i Turcją. Innej Unii Polsce nie potrzeba.

 5. as

  Wzmocnieniem to będzie kilka tysięcy wojsk sojuszu razem z ciężkim sprzętem a nie takie symboliczne dosłanie kolejnych 200 śmiech na sali jaja sobie robią.

  1. Scooby

   Wzmocnieniem to będzie : wzrost do 200 tyś naszych, nowy BWP odporny na kasetowe, i cała infrastruktura do przyjęcia 150 tyś natowskiego wojska. Samoloty NATO przylecą w 1 godzinę. p.s. Nie pytaj co NATO może zrobić dla Ciebie .... .

  2. mag

   Niestety :/ Powiem więcej, "przeciek" pochodzi z Niemiec i pachnie to próbą piarowego zatkania polskich oczekiwań (oraz myślącej części własnej opinii publicznej), a przy okazji zapalenia zielonego światła dla np. eksportu poligonów do Rosji (bo przecież, "dla równowagi", coś się teraz Rosjanom należy). Jednym słowem brzydko to pachnie ... A przecież jest "magiczna pałeczka" na Niemców, taki krótki, banalny tekst: albo się od nas odpimpacie i wymiernie poprzecie - albo ... okręty kupimy od Francuzów, a rakiety od Amerykanów :) No tak, tak, ale do tego to trzeba mieć jaja, a nie w piłę grać i premiera udawać ...

 6. Jack Bauer

  "Sojuszniczy" korpus na wewnętrznej granicy frontowego członka sojuszu, który nie ma - z definicji - najwyższego statusu gotowości, pokazuje jedynie ile są warte alianckie zobowiązania wobec nas. Niemcy zresztą całkiem otwarcie się ze swym wazeliniarstwem wobec FR obnoszą.

 7. Berserker

  To ma charakter "odstraszania" napasci. Dla rosji nie ma znaczenia czy to 2 tys niemcow czy 200 atak na to i na to bedzie mial te same konsekwencje. Natomiast co za roznica dla setek tysiecy ruskich zaatakowac 200 czy 2 tys wojsk? tak czy inaczej szybko pokonaja taki opor. Rownie dobrze moglibysmy obsadzic wiele baz na wschodzie gdzie w kazdej bedzie po 200 obcokrajowcow z nato a reszta polakow niz jakby mialo byc po 2 tys obcokrajowcow z nato. Dlatego ja uwazam, ze to "wzmocnienie" zawsze na plus i dobrze jakby takich miedzynarodowych baz bylo jak najwiecej u nas.

 8. sorbi

  KOrpus Północ-Wschód liczy 200 żołnierzy. Też mi Korpus. Pewnie dokoptują kolejnych 100-150 żołnierzy i premier przed wyborami odtrąbi sukces, że zdolności bojowe wzrosły niemal dwukrotnie. Pewnie większość z tych żołnierzy to administracyjne pierdzistołki. OD99r -15 alt istnienia i 200chłopa. Ciekaw jeste jakie mają wyposażenie, możliwości bojowe i co mogą wystawić do walki. W Śłowiańsku, czy DOniecku nie poradziliby sobie pewnie nawet z jednym posterunkiem "turystów Putina".

 9. polak

  Niemcy "wzmocniły" Polskę w 1939 a związek radziecki w 1945-1992r. czy naprawdę nas nie stać na 200 polskich żołnierzy?

 10. T.B.

  Jestem pod wrażeniem... ponad 200 żółnierzy. Jak zwiększą jego liczebność do podan 300 będziemy bezpieczni jak nigdy dotąd... Zawsze będzie można napisać że zwiększył liczebność o 50 %