Geopolityka

NATO przyjęło nowy plan odstraszania i obrony. Błaszczak o zagrożeniu ze strony Rosji

Fot. MON
Fot. MON

NATO bardzo wyraźnie dostrzega zagrożenie rosyjskie - mówił w czwartek szef MON Mariusz Błaszczak po spotkaniu ministrów obrony państw NATO w Kwaterze Głównej Sojuszu w Brukseli. W jego trakcie przyjęto niejawny plan odstraszania i obrony, uwzględniający zagrożenie ze strony Rosji.

Podczas briefingu szef MON podkreślał, że "możemy być zadowoleni z tego, że Sojusz Północnoatlantycki bardzo wyraźnie dostrzega zagrożenie rosyjskie". "W swoim wystąpieniu mówiłem także o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej" - przekazał minister. "Dla mnie nie ulega żadnej wątpliwości, że to, co dzieje się, co czyni, co robi reżim Łukaszenki musi mieć poparcie rosyjskie" - dodał. "Na pewno leży to w interesie rosyjskim, więc podkreślałem tę sytuację, mówiąc o tym, w jaki sposób przeciwdziałamy kryzysowi migracyjnemu" - powiedział.

Dodał, że przekazał też na spotkaniu, iż Polska rozwija zdolności obronne wojska polskiego, inwestuje w obronność. "Sekretarz generalny wspomniał, że 10 państw wydaje ponad 2 proc. PKB na obronność. Polska znajduje się w tym gronie liderów Sojuszu Północnoatlantyckiego" - powiedział Błaszczak.

Szef MON poinformował też, że druga sesja spotkania była poświęcona zagrożeniom terrorystycznym. "Podejście NATO ma charakter 360 stopni, a więc zwracamy uwagę na zagrożenia zewsząd, nie tylko na wschodniej flance NATO" - wskazał. "Oczywiście Polska przede wszystkim jest skoncentrowana na zagrożeniach dotyczących wschodniej flanki NATO, ale jesteśmy aktywni również, jeżeli chodzi o zagrożenia z południa, zagrożenia terrorystyczne" - podkreślał. Przypominał, że polski kontyngent stacjonuje w Turcji, a Polska jest też obecna na Bałkanach.

Błaszczak był także pytany o plan odstraszania i obrony dla obszaru euroatlantyckiego, który jest tajny, ale który został w czwartek zaaprobowany przez sekretarza generalnego NATO. "Mogę powiedzieć, że ten plan przewiduje zagrożenia wschodniej flanki NATO, zagrożenia płynące ze strony Rosji i sądzę, że to jest nasze osiągnięcie, osiągnięcie Polski, osiągnięcie państw leżących w naszej części Europy" - przekazał.

Podkreślił, że jest to wielowymiarowe ujęcie zagrożeń ze strony rosyjskiej. "Konsekwencją tego planu strategicznego będą następnie plany operacyjne" - poinformował.

"Z naszego punktu widzenia ważne, obok identyfikacji tych zagrożeń, a może w konsekwencji identyfikacji zagrożeń, jest znalezienie adekwatnej odpowiedzi na te zagrożenia, a więc tu chodzi o interoperacyjność wojsk państw Sojuszu Północnoatlantyckiego, tu chodzi właśnie o rozwijanie zdolności, które spowodują, że państwa NATO będą bezpieczne" - mówił szef MON. "One są dziś bezpieczne, ale trzeba patrzeć perspektywicznie, trzeba patrzeć, w jaki sposób realnie i skutecznie odpowiedzieć na zagrożenia" - podkreślał.

W kwestii sytuacji na granicy polsko-białoruskiej - jak powiedział - jest duże zrozumienie tego, z czym Polska ma do czynienia. "Nie tylko Polska, również moi koledzy z Litwy i Łotwy mówili o doświadczeniach związanych z atakiem hybrydowym, jaki ma miejsce na granicy Białorusi z Polską, Litwą i Łotwą. Jest zrozumienie ze strony naszych sojuszników, jest rodzaj poparcia ze strony naszych sojuszników" - powiedział.

Dodał, że potencjał Polski jest na tyle duży, że daje ona sobie radę z tym wyzwaniem. "Ważna jest jednomyślności, ważna jest solidarność państw NATO. Chciałbym podkreślić, że takie słowa usłyszałem" - zaznaczył.

Reklama
Reklama
Źródło:
PAP
 • NATO

Komentarze (11)

 1. future

  Ile % PKB na obronność wydają: Rosja, Chiny (tego pewnie nie wie nikt ale ), USA czy Izrael?

 2. kto chce wojny niech sam się zastrzeli, narody chcą pokoju

  Rosja jest śmiertelnym zagrożeniem tylko dla swoich wrogów, każdy kraj sam decyduje się być wrogiem Rosji lub nie być. Rosja (w przeszłości ZSRR) zawsze jako pierwsza oferuje przyjaźń i współpracę wszystkim krajom, a wrogów po prostu ostrzega, aby nie podejmowali wrogich działań przeciwko Rosji, w przeciwnym razie ich pobyt na planecie się skończy

  1. Bumer

   Już od rewolucji oferowała przyjaźń i współpracę wszystkim za darmo,a jak ktoś nie chciał to oferowała przyjaźń na siłę.Nic w tej kwestii się nie zmieniło. Gdybyśmy nie byli w UE i NATO to już dawno by nas uszczęśliwiła na siłę.

  2. jkkk

   super...super brawo! na koncie masz 1000 rubli!

 3. Palmel

  co robi reżim Łukaszenki musi mieć poparcie rosyjskie - ma na to jakie materiały, dokumenty a jak nie to są bajki dziadka Mroza, to są skutki naszego mieszania się w wewnętrzne sprawy Białorusi o czym nie mówimy

 4. atal

  A kogo to nato chce odstraszac, bo juz sami nie wiedza co mówią. Europa jest w bardzo niekorzystnym położeniu, jest to pólwysep, otoczony cały oceanami i morzami, a tam wszędzie sa łodzie podwodne Rosji, z poteznymi rakietami atomowymi, przed którymi nie ma żadnej obrony obecnie w nato. Najlepszym wyjsciem dla tegoż nato byłaby ścisła wspólpraca nato-Rosja, aby na swiecie był pokój i spokój.

  1. BUBA

   @atal - zejdz do parteru ...

  2. Kiks

   No jeżeli Europa to półwysep i to jeszcze otoczony zewsząd ruskim żelastwem to dalej nawet nie chce już mi czytać się.

  3. Palmel

   jak nie będziemy wchodzić w Rosyjskie strefy wpływu to nic się nie będzie działo

 5. nim

  Nato zagrozeniem dla Rosji, akcja równa się reakcji. Gdyby Rosja chciała coś Polsce zrobic. to zrobiłaby co chciała i nikt by jej w tym nie przeszkodził.

  1. Funklub Daviena i GB

   Gdyby Rosja zrobiła coś Polsce, przestałaby istnieć w takiej formie w jakiej istnieje.

  2. ......

   Najpriew Białoruś, Ukraina, Kraje Bałtyckie a potem Polska. Więc Polska ma jeszcze trochę czasu. P.S. Jeszcz Rosja musi sobie poradzić z Covid-19.

  3. hku

   hahahahahahahhaha......

 6. afgan

  HAHA? Odstraszania? Przeciez to jest miedzynarowowy pakt napasci na kraje spoza nato w celu osiagniecia zyskow dla przemyslu krajow atakujacych (czyli natowskich)

  1. Pamiętliwy

   Mhm a przypomnij mi ike razy Nato zaatakowało jakiś kraj a potem policzymy ile razy zrobiła to roSSja ;)

  2. afgan

   syria? afganistan? irak? jugoslawia? Rosja w syrii? o tak, sa na zaproszenie legalnego rzadu ( co prawda bialehelmy i inne bellingcaty za pieniadze od MI5 opowiadaja o strazsnych zbrodniach... prawie jak atak polakow na radiostacje w 1939)

 7. Keras

  Powoli, powoli stajemy się co raz mocniejsi. A ruskom przybywa wrogów. A najgroźnijsi z nich to pracowici i przedsiębiorczy Chińczycy. Oni kiedyś upomną się o swoje ziemie zagrabiane przez Rosję.

  1. Hanys

   Rosja i Chiny prowadzą dziś wspólne ćwiczenia, przeciwko wspólnemu wrogowi i jego ratlerkom :) Chiny nie mają do Rosji żadnych roszczeń i w druga stronę tak samo. Straszenie Rosji Chińczykami, podczas gdy to na was ostrzą kły, jest bardzo zabawne :)

  2. Dawo

   Chiny rozgrywają Rosje, i na Kremlu dobrze o tym wiedzą. Ale nie mają ruchu, muszą się trzymać ich jak rzep... Pewnego dnia jednak się los odwróci. Paradoksalnie wpływ na to będzie miał potencjał jądrowy Rosji. USA i Chiny się w końcu dogadają i silna Rosja nie będzie im potrzebna. Wyobrażasz to sobie jeden z drugim. USA i Chiny w sojuszu militarno- gospodarczym? Mogliby z tym światem zrobić wszystko.

  3. droma

   kacapy tak samo byli zaskoczeni napadem hitlerowców ,bo nigdy banbyta nie może być pewny bandyty ,a już nigdy gdy jest on azjatą proste ...

 8. Tito

  To NATO powinno budować i płacić za mur na granicach swoich członków, podlegających jak sami wskazali atakowi hybrydowemu. A tu "wielka łaska" dostrzegli zagrożenie ze strony Rosji, jak by go wcześniej nie było.

 9. Fanklub Daviena i GB

  Polska wśród liderów wydatków na amerykański szmelc wojskowy a tymczasem od 2018 przybyło 2 mln ubogich, 630 tys. żyjących w skrajnym ubóstwie, gdy zdemoralizowane mundurówki i budżetówka domagają się wyższych zarobków już 50% Polaków (czyli większość płacących podatki a nie pasożytujących na podatkach jak wyżej wspomniani) ma dochody na osobę poniżej minimum socjalnego. I te dane są jeszcze sprzed obecnej podwyżki energii i żywności... Ciesz się więc Błaszczak z armat zamiast masła dokąd jeszcze możesz, bo to nie będzie długo trwało... Zrobiliście z PiS dokładnie odwrotnie niż obiecywaliście: polskim firmom dokręciliście śrubę podatkową i biurokratyczną, zagranicznym firmom daliście dotacje i nie zbieracie z nich podatków, zalaliście kraj milionami imigrantów, wypędzacie na stałe (np. "reformami" prawa podatkowego w postaci podwójnego opodatkowania pracujących za granicą) Polaków pracujących za granicą, katastrofalnie zadłużyliście budżet i przyszłe pokolenia i zniszczyliście niepodległość Polski akceptując mechanizm sankcji finansowych za niepodporządkowywanie się dyktatowi komisarzy z Brukseli a wcześniej głosowaliście, razem z PO, za pozbawieniem Polski prawa weta, przyjmując Traktat Lizboński (gdyby prawo weta było, nikt nie ośmieliłby się nakładać kar na Polskę, tak jak nie nakłada na Niemcy, Francję czy Włochy) i zgnoiliście nasz przemysł akceptując 4x mniejsze limity emisji CO2 na głowę od Czechów i 2x mniejsze od Niemców itp. itd... Wy, z PiSu, macie patriotyzm i praworządność w wersji "bezobjawowej"... P.S. Zapomniałem o 240 tys. zamordowanych lockdownem służby zdrowia i dlatego, dzięki tej eutanazji chorych i starych, wasz minister finansów się cieszy, że pierwszy raz od 20 lat ZUS nie potrzebuje dopłat... :D

  1. Erwin

   Serio w Rosji jest aż tak źle?

  2. Pamiętliwy

   Gdyby to była prawda to byłoby w Polsce źle ale póki co to co napisałeś toczka w toczkę pasuje do rosji tylko że bardziej ;)

 10. M

  "Jest duże zrozumienie tego, z czym Polska ma do czynienia" ale "plan jest tajny". Co to za bełkot? Gdzie konkrety? Bronimy wschodniej flanki, to niech NATO zrobi zrzutkę i da nam ze 2000 rakiet, dostęp on line do rozpoznania satelitarnego i zapasy amunicji na miesiąc walki. Może spocony Mariusz na to wpadnie? Może dotrze do niego jaka spoczywa na nim odpowiedzialność? I może zamiast się głupio uśmiechać zacznie patrzeć Stoltenbergowi prosto w oczy i zażąda konkretów? Inaczej znowu będziemy natowskim "zderzakiem", tak jak w roku 1939...

 11. Tadziu

  Pogadał sobie a tamci się uśmiali