Reklama

Geopolityka

NATO potępiło Białoruś za zmuszenie do lądowania samolotu Ryanair

Fot. nato.int
Fot. nato.int

Rada Północnoatlantycka (NAC) potępiła w środę przymusowe lądowanie samolotu Ryanair w Mińsku. Ten niedopuszczalny czyn poważnie naruszył normy obowiązujące w lotnictwie cywilnym i zagroził życiu pasażerów i załogi – oznajmił główny organ decyzyjny NATO.

„Rada Północnoatlantycka stanowczo potępia przymusową zmianę kierunku lotu Ryanair między Atenami a Wilnem w dniu 23 maja do Mińska na Białorusi, a także (...) aresztowanie Ramana Pratasiewicza i Sofiji Sapiegi. Ten niedopuszczalny czyn poważnie naruszył normy obowiązujące w lotnictwie cywilnym i zagroził życiu pasażerów i załogi. Popieramy apele o pilne niezależne dochodzenie, w tym przez Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO). Popieramy środki podjęte przez sojuszników indywidualnie i zbiorowo w odpowiedzi na ten incydent” – czytamy w oświadczeniu Rady przesłanym przedstawicielom mediów.

Według NAC aresztowanie Pratasiewicza jest zniewagą dla zasad prowadzenia politycznego sporu i wolności prasy.

„Białoruś musi natychmiast i bezwarunkowo zwolnić pana Pratasiewicza i panią Sapiegę. Sojusznicy NATO wzywają Białoruś do poszanowania podstawowych praw i wolności człowieka oraz do przestrzegania międzynarodowego porządku opartego na zasadach. Sojusznicy solidaryzują się z Łotwą po nieuzasadnionym wydaleniu łotewskich dyplomatów” – podkreślają autorzy dokumentu.

Rada Północnoatlantycka (NAC) jest głównym organem decyzyjnym o charakterze politycznym w strukturze NATO. Każde państwo członkowskie ma swojego reprezentanta w NAC. Rada zbiera się na różnych szczeblach co najmniej raz w tygodniu lub za każdym razem, kiedy zachodzi taka potrzeba.

Reklama
Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama