Reklama

Geopolityka

NATO otwiera drzwi dla Czarnogóry

Fot. nato.int
Fot. nato.int

Ministrowie spraw zagranicznych państw NATO zadecydowali o zaproszeniu Czarnogóry do rozmów na temat przystąpienia tego kraju do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Podczas wczorajszego spotkania ministrów spraw zagranicznych państw-członków Sojuszu Północnoatlantyckiego zadecydowano o zaproszeniu Czarnogóry do rozmów na temat przystąpienia tego kraju do NATO. "To historyczna decyzja" - powiedział sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg, podkreślając: "to dobry dzień dla Czarnogóry, dobry dzień dla zachodnich Bałkanów i NATO".

Sekretarz generalny powiedział, że jest to "istotnym krok dla euroatlantyckiej integracji obszaru zachodnich Bałkanów, pokazuje również w jasny sposób, że NATO prowadzi politykę otwartych drzwi, mając na uwadze wizję wolnej, pokojowej Europy jako całości".

Decyzję o zaproszeniu Czarnogóry do rozmów w sprawie członkostwa podjęto wczoraj w trakcie spotkania ministrów spraw zagranicznych państw NATO. Państwo to nawiązało intensywną współpracę z Sojuszem w 2009 r., kiedy rozpoczęto wdrażanie Planu Działania na Rzecz Członkostwa, przygotowującego do ewentualnego przystąpienia do Paktu.

NATO stawia jednak Czarnogórze jasno określone warunki, przypomniane wczoraj przez Stoltenberga "kontynuacja reform związanych z obronnością, sprawami wewnętrznymi, szczególnie związanymi z porządkiem prawnym, wzmacnianie poparcia społeczeństwa dla członkostwa w Sojuszu". Bezpośrednio po porozumieniu w sprawie zaproszenia Czarnogóry do rozmów o przystąpieniu do Sojuszu o decyzji tej poinformowano jej przedstawicieli - wicepremiera, ministra spraw zagranicznych i integracji europejskiej Igora Lukšića i minister obrony Milicę Pejanović-Durišić

Wczorajsza decyzja to jeden z najważniejszych etapów na drodze do członkostwa w NATO. Rozmowy Czarnogóry z przedstawicielami Sojuszu w tej sprawie rozpoczną się na początku przyszłego roku. Jeżeli zakończą się sukcesem, podpisany zostanie protokół akcesyjny, które będzie musiał zostać ratyfikowany przez parlamenty wszystkich obecnych państw członkowskich. Dopiero wówczas Czarnogóra będzie mogła podpisać Traktat Waszyngtoński, stając się pełnoprawnym dwudziestym dziewiątym członkiem Paktu Północnoatlantyckiego.

Reklama

Komentarze

    Reklama