Reklama

Geopolityka

NATO ma nowego dowódcę strategicznego

Gen. André Lanata (z prawej) i jego poprzednik gen. Denis Mercier. Fot. act.nato.int
Gen. André Lanata (z prawej) i jego poprzednik gen. Denis Mercier. Fot. act.nato.int

Generał André Lanata z francuskich sił powietrznych objął we wtorek stanowisko Dowódcy Sił Sojuszniczych NATO ds. Transformacji. To jeden z dwóch strategicznych dowódców NATO. Odpowiada za to, w jaki sposób Sojusz się zmienia.

Ceremonia była początkowo planowana na czwartek na pokładzie lotniskowca USS George H.W. Bush (CVN 77) w bazie Norfolk w stanie Wirginia w USA. Właśnie w tym mieście ma siedzibę Dowództwo Sił Sojuszniczych NATO ds. Transformacji. Uroczystość została jednak przeniesiona na wtorek do innego miejsca w bazie. Powodem był zbliżający się do wschodniego wybrzeża USA huragan Florence.

Gen. Lanta to czwarty z rzędu Francuz, który zostaje dowódcą NATO ds. transformacji. Podobnie jak poprzednicy – generałowie Stéphane Abrial, Jean-Paul Palomeros oraz Denis Mercier, który właśnie zakończył kadencję – przed służbą w Norfolk był przez trzy lata szefem sztabu francuskich sił powietrznych. Na początku lat 90. XX w. stanowisko to zajmował również jego ojciec, gen. Vincent Lanata.

Nowy dowódca ds. transformacji legitymuje się nalotem 3,3 tys. godzin na samolotach Mirage F1CR i Mirage 2000D. Uczestniczył w ponad 140 misjach bojowych nad Czadem, Irakiem, byłą Jugosławią i Kosowem. W życiorysie ma m.in. dowodzenie bazą lotniczą na terenie Dżibuti oraz służbę w sztabie generalnym.

Dowództwo Sił Sojuszniczych NATO ds. Transformacji w tym roku obchodzi 15-lecie istnienia. Jego główne zadania to prognozowanie, budowa zdolności, ćwiczenia, edukacja, szkolenie i angażowanie partnerów. W dowództwie służy personel z 26 spośród 29 państw NATO.

Drugim dowództwem NATO na poziomie strategicznym jest Dowództwo Sił Sojuszniczych NATO ds. Operacji. Mieści się ono w Naczelnym Dowództwie Sojuszniczych Sił Europy (SHAPE) w Mons w Belgii. Dowódcą NATO ds. Operacji jest zawsze generał z USA, który jednocześnie dowodzi siłami amerykańskimi w Europie. Od 2016 r. stanowisko zajmuje gen. Curtis Scaparrotti.

Reklama

Komentarze

    Reklama