Reklama

Geopolityka

Najpierw kredyt potem zakup. Chiny dostarczają śmigłowce do Kambodży

Kambodża kupiła od Chin 12 śmigłowców Zhi-9 – fot. www.news.cn
Kambodża kupiła od Chin 12 śmigłowców Zhi-9 – fot. www.news.cn

Kambodża otrzymała 12 wyprodukowanych w Chinach śmigłowców Zhi-9, które są licencyjną wersją opracowanego przez europejski koncern Eurocopter helikoptera Dauphin AS365 N2.

Ceremonia przekazania 12 helikopterów do kambodżańskich sił powietrznych odbyła się w bazie lotniczej w Phnom Penh w obecności wicepremiera i ministra obrony Kambodży Tea Banh oraz chińskiego ambasadora.

Najważniejszy jest podtekst tej całej transakcji, który widać w przemówieniu Tea Banh. Twierdząc, że było to historyczne wydarzenie, które dokłada się wielu innych działań chińskich wspomagających Kambodżę potwierdził jak duże wpływ ma Pekin w tym kraju i jak coraz bardziej stara się uzależnić od siebie swoich sąsiadów. Dowodem na to jest pożyczka w wysokości 195 milionów dolarów, którą Chiny udzieliły Kambodży w sierpniu 2011 r. na kupno … chińskich helikopterów.

Śmigłowce Zhi-9 są budowane od lat 80 - tych w zakładach Harbin Aircraft Industry Co. i zostały sprzedane przez korporację CATIC (China National Aero-Technology Import and Export Corporation).

W Kambodży mają służyć oficjalnie przede wszystkim do treningu pilotów sił powietrznych w „obronie integralności terytorialnej” jak również do działań humanitarnych podczas katastrof naturalnych.

Reklama

Komentarze

    Reklama