Reklama

Geopolityka

Nadmorskie szkolenie przeciwlotników ze Świętoszowa

Fot. dplot. 10 BKPanc./kpt. Katarzyna Sawicka/szer. Natalia Wawrzyniak
Fot. dplot. 10 BKPanc./kpt. Katarzyna Sawicka/szer. Natalia Wawrzyniak

Dobiega końca szkolenie dywizjonu przeciwlotniczego z 10 Brygady Kawalerii Pancernej. Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych informuje, że przeciwlotnicy spędzili na poligonie w Ustce prawie dwa tygodnie. W czasie ćwiczeń rywalizowali m.in. w zawodach użyteczno-bojowych i trenowali umiejętności strzeleckie.

Żołnierze rozpoczęli pierwszy tydzień od rywalizacji w zawodach użyteczno – bojowych zespołów OPBMR (Obrony Przed Bronią Masowego Rażenia). Przebiegała ona w dwóch kategoriach -  Zespołów Wykrywania i Monitorowania Skażeń (ZWiMS) oraz Zespołów Likwidacji Skażeń (ZLS). Zawodnicy zmagali się z szeregiem konkurencji, a wśród nich: z prawidłowym sporządzaniem komunikatów CBRN (z ang. Chemical, Biological, Radiological, Nuclear), wykonywaniem norm szkoleniowych, właściwym użyciem przyrządów do wykrywania skażeń czy biegiem w umundurowaniu, z bronią i w masce przeciwgazowej. 

Kolejne dni ćwiczeń poświęcono na doskonalenie strzelania. Swoje umięjętności sprawdzili operatorzy przenośnych zestawów rakietowych GROM, którzy ćwiczyli z SMCP (sterowanymi mobilnymi celami powietrznymi) Szogun. Ponadto załogi samobieżnych zestawów artyleryjsko – rakietowych ZSU-23-4 „Biała” codziennie strzelały zarówno do sterowanych modelów celów powietrznych, które po starcie wypuszczają rękawy pełniące rolę celu, jak i szybkich imitatorów celów powietrznych. 

undefined
Fot. dplot. 10 BKPanc./kpt. Katarzyna Sawicka/szer. Natalia Wawrzyniak

Tydzień zakończyły zawody użyteczno – bojowe, w których uczestniczyły wszystkie pododdziały zgrupowania. Przeciwlotnicy z 10 BKPanc. rywalizowali w różnych kategoriach sprzętowych: załóg zautomatyzowanych wozów dowodzenia Łowcza, stacji radiolokacyjnych, załóg samobieżnych zestawów artyleryjsko – rakietowych ZSU-23-4 „Biała” oraz przeciwlotniczych przenośnych zestawów rakietowych GROM. 

Ostatni etap szkolenia poligonowego rozpoczęła wizyta dowódcy 10 Brygady Kawalerii Pancernej. Gen. bryg. dr Dariusz Parylak odwiedził przeciwlotników szkolących się na usteckim poligonie w miniony poniedziałek. W czasie spotkania z żołnierzami generał pogratulował uzyskanych wyników i podziękował za udział w ćwiczeniach. Na pamiątkę wizyty otrzymał od dowódcy dywizjonu ppłk Piotra Jaraczewskiego pamiątkowy ryngraf.

Reklama

Komentarze (3)

 1. Przymanowski J.

  serce rośnie !!! - \"gustlik\" sterujący Szyłkami

  1. Extern

   To nie Szyłka tylko Biała, a hełmofon jest akurat bardzo dobrym rozwiązaniem dla załóg pojazdów opancerzonych.

 2. ghr

  Dobrze, ze ryngraf byl - polska tarcza.

  1. ktos

   Dokladnie bez ryngrafu bylo by jakos tak smutno.

 3. Z

  Ryngraf i pantograf byl, Jest Sukces czy nie !?

Reklama