Reklama

Geopolityka

Na Morzu Kaspijskim coraz więcej rakiet systemu Uran-E

Kompleks rakietowy Uran-E wchodzi na wyposażenie okrętów Azerbejdżanu – fot. Wikipediа
Kompleks rakietowy Uran-E wchodzi na wyposażenie okrętów Azerbejdżanu – fot. Wikipediа

Jeszcze w tym roku Rosja rozpocznie dostawy kompleksu rakietowego Uran-E do Azerbejdżanu.

 

Jest to wynik kontraktu, jaki władze w Baku podpisały w 2010 r. z rosyjską korporacją „Takticieskoje rakietnoje woorużenije” za 75 milionów dolarów. Nowe systemy rakietowe mają zostać dostarczone na okręty Azerbejdżanu, które w ten sposób staną się trzecim użytkownikiem tych pocisków na Morzu Kaspijskim po Rosji i Turkmenistanie.

W 2010 roku kontrakt na system rakietowy Uran-E zawarły w sumie trzy państwa. Poza Azerbejdżanem były to: Turkmenistan za 79,8 mln dolarów i Kazachstan za 30 milionów dolarów. Przy czym Turkmenistan otrzymał pierwsza partię swoich rakiet w latach 2011 – 2012. Państwo to zamówiło dodatkowo drugą partię tego uzbrojenia za 40 mln dolarów.

Uran-E to nowoczesny system rakiet przeciwokrętowych X-35. Zestaw okrętowy składa się najczęściej z 8 do 16 pocisków, które mogą być odpalane z bardzo krótkim interwałem. Daje to możliwość organizowania jednoczesnego uderzenia rakietowego na jeden cel z wielu kierunków. 

Reklama

Komentarze (2)

  1. XYZ

    Moja dygresja (zgodnie z tytułem działu): Dopóki nic tam się nie stanie to O.K. ale gdyby... Wyobraziłem sobie te czyste wody z wrakami na dnie... Szkoda mi po prostu tego tak unikalnie przyrodniczo regionu. Sorry, ale ta informacja z tym mi się skojarzyła.

  2. Darek

    A my w nich patrolowcem z działem 30 mm ;) A co !

Reklama