Reklama

Geopolityka

Morawiecki za wstrzymaniem lotów UE nad Białorusią. LOT przygotowuje alternatywne scenariusze

Fot. KPRM
Fot. KPRM

Podczas zatrzymania lotu samolotu z Ramanem Pratasiewiczem na pokładzie doszło do aktu państwowego terroryzmu ze strony Białorusi - ocenił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Dlatego - jak zapowiedział - na Radzie Europejskiej zaproponuje, żeby wszystkie loty UE-Białoruś zostały wstrzymane. LOT przygotowuje alternatywne scenariusze dla połączeń, które odbywają się nad terytorium Białorusi.

Premier w poniedziałek na konferencji prasowej we Wrocławiu mówił o stanowisku polskiego rządu w sprawie "rządowego terroryzmu ze strony Białorusi". Przypomniał, że w niedzielę lecący z Grecji do Wilna samolot linii lotniczych Ryanair "został przechwycony pod pozorem fałszywego alarmu".

W niedzielę pod pretekstem zagrożenia bombowego Białoruś zmusiła do lądowania na lotnisku w Mińsku zarejestrowany w Polsce samolot linii Ryanair, lecący z Aten do Wilna. Doszło wówczas do zatrzymania lecącego w nim opozycyjnego aktywisty Ramana Pratasiewicza, który żyje na emigracji. Jeden z autorów prowadzonego na Telegramie opozycyjnego kanału Nexta, którego działanie władze uznały za ekstremizm, poszukiwany był listem gończym przez białoruskie organy ścigania. 

Według dostępnych informacji na przechwycenie samolotu pasażerskiego Białorusini wysłali dodatkowo co najmniej jeden myśliwiec MiG-29 uzbrojony w 6 rakiet powietrze-powietrze. Obok Ramana Pratasiewicza, w Mińsku pozostała kobieta podróżująca z nim, a także czterech obywateli Rosji.

Morawiecki przyznał, że pomimo iż strona polska w kwestii tego przechwycenia nie ma "stuprocentowych informacji", to według niego "doszło do przymusowego lądowania na terytorium Białorusi". "Dlaczego tak zrobiono? Zrobiono tak dlatego, żeby aktywnie działającego na rzecz wolności i demokracji, i społeczeństwa białoruskiego Ramana Pratasiewicza aresztować" - ocenił premier.

"Dlatego, aby jednoznacznie odpowiedzieć na taki akt międzynarodowego terroryzmu, i to akt terroryzmu państwowego, niebywałego terroryzmu państwowego ze strony Republiki Białoruskiej, dzisiaj na Radzie Europejskiej zaproponuję, aby wszystkie loty z terytorium Białorusi do Unii Europejskiej i w drugą stronę, z Unii Europejskiej na terytorium Republiki Białoruskiej zostały wstrzymane" - zapowiedział Morawiecki.

"LOT w chwili obecnej przygotowuje alternatywne scenariusze dla połączeń, które odbywają się nad terytorium Białorusi i będziemy przekazywać na bieżąco informacje odnośnie podjętych decyzji" - powiedział Moczulski. Jak dodał, zgodnie z rozkładem rejsów, w poniedziałek LOT ma do zrealizowania loty do Mińska i Moskwy.

PAP/Defence24.pl

image
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama