Reklama

Geopolityka

MON: Priorytety modernizacji Sił Zbrojnych

Fot. chor. R.Mniedło/11LDKPanc.
Fot. chor. R.Mniedło/11LDKPanc.

Rząd określił listę 14 priorytetowych programów w ramach Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych na lata 2013-2022. Pochłoną one w sumie 91 miliardów złotych, spośród 139 miliardów zaplanowanych na realizację planu w tym czasie. Harmonogram przewiduje do końca 2016 roku wydanie łącznie 16 miliardów zł. Ma to na celu zwiększenie szans rozwoju w tych kluczowych kierunkach. 

Pod obrady Rady Ministrów trafi program „Priorytetowe Zadania Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w ramach programów operacyjnych” 17 września. Po przyjęciu przez rząd, zostanie on ujęty w projekcie ustawy budżetowej na 2014 rok. Rada Ministrów ma nadać prawe mechanizmy wykonawcze systemowym rozwiązaniom, które umożliwią realizację założeń. Wśród nich jest nie tylko modernizacja Sił Zbrojnych, ale też maksymalny, możliwy w niej udział krajowego przemysłu obronnego. Współudział, w wypadku rozwiązań pochodzących z zagranicy i optymalna „polonizacja” powiązana z pozyskiwaniem nowoczesnych technologii. Program zakłada więc, że znaczna część z tej puli środków trafi do polskiego przemysłu, wzmacniając potencjał obronny i gospodarczy kraju. 

Lista priorytetów według Ministerstwa Obrony Narodowej wygląda następująco: 

1. System obrony powietrznej -  W  ramach programu będą pozyskiwane m.in.:
- przeciwlotnicze zestawy rakietowe średniego zasięgu WISŁA;
- przeciwlotnicze zestawy rakietowe krótkiego zasięgu NAREW;
- samobieżne przeciwlotnicze zestawy rakietowe POPRAD;
- przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe  GROM/PIORUN;
- przeciwlotnicze systemy rakietowo – artyleryjskie bliskiego zasięgu PILICA;
- zdolne do przerzutu trójwspółrzędne stacje radiolokacyjne SOŁA/BYSTRA.
 
2. Śmigłowce wsparcia bojowego, zabezpieczenia i VIP - W ramach programu będą pozyskiwane m.in.:
- śmigłowce wielozadaniowe- transportowe; 
- śmigłowce poszukiwawczo-ratownicze SAR;
- śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych;
- śmigłowce uderzeniowe;
- śmigłowce do przewozu pasażerów VIP.
 
3. Zintegrowane systemy wsparcia dowodzenia oraz zobrazowania pola walki - C4ISR - W ramach programu będą pozyskiwane m.in.:
- Zintegrowane Systemy Dowodzenia i Kierowania Środkami Walki, integrujące systemy rozpoznania, rażenia ogniowego i logistyki;
- Mobilne Moduły Stanowisk Dowodzenia;
- wozy dowodzenia i wozy dowódczo-bojowe oraz system monitorowania położenia wojsk własnych w pododdziałach wyposażonych w KTO ROSOMAK;
- taktyczne systemy transmisji danych;
- rozwój i modernizacja systemu obrony przed cyberatakami.
 
4. Modernizacja Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych.
 
5. Zwalczanie zagrożeń na morzu - W ramach programu będą pozyskiwane m.in.:
- okręty podwodne nowego typu;
- niszczyciele min KORMORAN II;
- okręt patrolowy w wersji podstawowej ŚLĄZAK;
- okręty obrony wybrzeża MIECZNIK;
- okręty patrolowe z funkcją zwalczania min CZAPLA;
- okręt rozpoznania elektronicznego DELFIN;
- okręt wsparcia działań połączonych MARLIN;
- okręt ratowniczy RATOWNIK;
- pływająca stacja demagnetyzacyjna MAGNETO;
- nadbrzeżny dywizjon rakietowy Marynarki Wojennej (NDR MW);
- rakiety NSM dla NDR MW
 
6. Rozpoznanie obrazowe i satelitarne - W ramach programu będą pozyskiwane m.in.:
- BSP mini oraz BSP mini pionowego startu; 
- BSP krótkiego zasięgu oraz BSP pionowego startu krótkiego zasięgu;
- BSP średniego zasięgu;
- BSP klasy operacyjnej (MALE);
 
7. Indywidualne wyposażenie i uzbrojenie żołnierza – TYTAN.
 
8. Modernizacja Wojsk Rakietowych i Artylerii –W ramach programu pozyskiwane będą m.in.:
- moduły dywizjonowych 155 mm armato-haubic KRAB wraz z inteligentną amunicją; 
- moduły dywizjonowych wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych HOMAR;
- moduły ogniowych 120 mm moździerzy samobieżnych KTO-M120 RAK;
- radiolokacyjne zestawy rozpoznania artyleryjskiego LIWIEC;
- Zautomatyzowany Zestaw Kierowania Ogniem "TOPAZ" dla modułu ogniowego 
WR-40 LANGUSTA.
 
9. Symulatory i trenażery.
 
10. Samolot szkolno-treningowy AJT.
 
11. Samoloty transportowe - W ramach programu zostaną zakupione kolejne samoloty transportowe C-295M oraz samoloty transportowe M-28.
 
12. Kołowe Transportery Opancerzone ROSOMAK.
 
13. Przeciwpancerne pociski kierowane SPIKE.
 
14. Rozpoznanie - W ramach programu będą pozyskiwane m.in.:
- lekkie opancerzone transportery rozpoznawcze;
- pojazdy rozpoznawcze dla pododdziałów dalekiego rozpoznania;
- mobilne bezzałogowe pojazdy rozpoznawcze;
- informatyczny system zbierania, analizy i dystrybucji informacji
- zautomatyzowany system zbierania, gromadzenia, przetwarzania i dystrybucji.

Reklama

Komentarze (14)

 1. tungsten

  ciekawe, gdzie się podziała "Ostryga"?

 2. asd

  MW do likwidacji

  1. marynarz

   sam sie zlikwiduj!

 3. aLEjAJA

  gdzie są myśliwce ? i samoloty myśliwsko szturmowe patrz Rosja, gdzie są systemy rakietowe patrz Rosja, okręty podwodne? co to ku.. jest za modernizacja? Ruskie budują okręty , samoloty , rozwijają systemy rakietowe Uragan ,S-400 , siły pierwszego uderzenia a nie jakieś pierd.... typu centra szkoleniowe. Potrzebujemy przynajmiej kupić 200 myśliwców i broń rakietową dopiero potem reszte, PO CO NAM SAMOLOTY TRANSPORTOWE JAK rUSKIE TO POWYSTRZELAJĄ PATRZ UKRAINA!!!! lepiej pstryczek sobie kupic jak wywalić kase w błoto

 4. rafał

  Znajac zycie to z tych 130 mld zrobi sie 30 mld bo róznica trafi do kieszeni zlodziei i cwaniaków

 5. dzieciak

  14. - mobilne bezzałogowe pojazdy rozpoznawcze; hmmm.... ciekawe czy w zestawie będą baterie

  1. XYZ

   Kapitalny jesteś!

 6. zielony.p

  No wreszcie ktoś spisał (skleił) życzenia, marzenia i potrzeby dowództwa WP. Ciekaw jestem jak to brzmi w tłumaczeniu na język rosyjski. :-) Moje uwagi: 1. Modernizacja wojsk pancernych i zmechanizowanych - zbyt lakonicznie. Co to znaczy? Leo będą klepane i malowane? Dokupią im tablety z WiFi żeby chłopaki mogły się komunikować między czołgami zamiast analogowych walkie-talkie? Kupią drugie 128 MBT Leo2A5? Gdzie lekki (latająco-pływający) czołg Gepard vel PL-01 vel Anders II vel Hucuł 2020? Gdzież stada rozmaitych BeWuPów? Czyżby z góry było wiadomo że to nie wejdzie na stan Wojsk Lądowych? 2. Priorytet: ppanc pociski SPIKE. Co to znaczy? Priorytetem jest ich wycofanie, wymiana, naprawa czy dokupienie dodatkowych? 3. KTO Rosomak. Na czym polega priorytet? Wdrożenie i wprowadzenie II generacji KTO? wymiana wieży na bezzałogową czy bezkrytyczne zamawianie kolejnych dostaw. Rosio jest ok, ale za 10 lat będziemy potrzebowali czegoś nowszego (patrz: obecne projekty Finlandii) 4, Tytan. Chodzi o dalsze bawienie się w badania czy będzie wreszcie jakieś zamówienie (np 500 sztuk testowych). Rozumiem że Tytan jest cały czas doskonalony, ale nawet jak wejdzie w życie jego ewolucja będzie trwała, a dzisiejsze wojsko wciąż biega w szatach z poprzedniego tysiąclecia. Czy w ramach Tytana ropatrywany jest MSBS? Nie słyszałem na razie oficjalnego stanowiska Dowództwa WP. Może Radona czeka taki sam los co Andersa? 4. Co to jest: okręt patrolowy w wersji podstawowej Ślązak? :-) Pytanie retoryczne. W tym jest jakaś metoda. Zabijać przeciwnika śmiechem. Czy to nie jest nasza kochana "korweta milenijna"? Zamiast Ślązak nazwałbym ją "Patrolowiec Przełomu Dwóch Tysiącleci Państwa Polskiego". Przepraszam za sarkazm, ale tylko to w tym przypadku pozostało. Patrzę z podziwem na tą ekwilibrystykę: Jak zamówić zagranicą nowe okręty aby nie użyć drażliwego słowa "korweta". 5. A gdzie info o I3TO? przecież to jest związane z modernizacją techniczną wojska i na pewno wymaga nakładu finansowego.

  1. ziom

   Dlaczego mieliby wszystko ujawniać? Bo ty tak chcesz?

  2. kk

   ad4. Zamiast określenia "korweta", będzie teraz określenie "niewielki statek do zwalczania okrętów podwodnych lub nawodnych" ;)

  3. XYZ

   Uśmiałem się. Dobre!

 7. wika

  a gdzie w tym liście do św. mikołaja są uwzględnione potrzeby rodzajów, które wojsk wspierają i zabezpieczają. Widać, że tylko ylyta pacerno-zmechanizowani-lotnicy stanowi o sile potrzeb a reszta na razie nie potrzebna, bo później nas nie dotyczy. Bardzo ryzykowne.

 8. Jan Sztorm

  Hm, szkoda że nie ma nowych wielozadaniowych samolotów bojowych.

  1. mario

   jakich? Brzeg płyty betonowej się ukruszył i cała flota f-16 uziemiona. Jedna malutka rakieta i przeciwnik może nie brać pod uwagę całego polskiego lotnictwa!!! Nasze bazy nie mają systemów obrony przeciwrakietowej, bez tego nie warto nic kupować, bo to kasa wyrzucona w błoto!

 9. ziom

  Bardzo ryzykowny plan wydatków - przez pierwsze 3,5 roku tj do końca 2016 ma być wydane tylko 16 mld zł czyli 11,5%. Pójdzie na kraby, raki, rosomaki, drugi NDR i - mam nadzieję - na Tytana. Natomiast aż 123 mld zł ma być jakoby wydane w ciągu 6 lat od początku 2017 do końca 2022. Wtedy, kiedy będzie nowy rząd. Częściowo to logiczne, bo zostaną zakończone programy badawcze oraz zakończą się negocjacje wyboru uzbrojenia, ale wątpię, aby rząd robił rezerwę w bieżących latach, by amortyzować ten wysiłek finansowy. Można się obawiać jak to się skończy począwszy od 2016.

 10. dv

  Jeżeli MON spełni choć dwa lub trzy punkty tego programu będę szczęśliwy, bo patrząc na dzisiejsze cięcia wydatków niepokoję się o tą wielką modernizację za 130 miliardów... Choćby pozyskać samoloty AJT, Leopardy 2A5, wdrożyć systemy broni strzeleckiej w programie Tytan to już będzie coś. Jeszcze tylko pozostaje sprawa nowych wozów patrolowych, lekkich pojazdów uderzeniowych, wozów rozpoznania.. A i jeszcze takie projekty jak Loara i Głuszec - aż żal wspominać...

 11. klimo

  jak byłem mały tez pisałem takie listy do mikołaja:)

 12. koi

  Wszystko pięknie wygląda na planach . za kilka lat okaże się ,ze znów trzeba ciąć wydatki, lub zakup zostanie odłożony. Polsce nic nie wychodzi.

 13. koi

  Wszystko pięknie wygląda na planach . za kilka lat okaże się ,ze znów trzeba ciąć wydatki, lub zakup zostanie odłożony. Polsce nic nie wychodzi.

 14. gj

  Ciąg dalszy ośmieszania się rządu - żenada....

Reklama