Geopolityka

Modernizując Flotę Czarnomorską Rosja narusza porozumienie z Ukrainą

Rosjanie wprowadzając do swojej piechoty morskiej Floty Czarnomorskiej nowe transportery BTR-92AM naruszyli porozumienie z Ukrainą – fot. www.blackseanews.net
Rosjanie wprowadzając do swojej piechoty morskiej Floty Czarnomorskiej nowe transportery BTR-92AM naruszyli porozumienie z Ukrainą – fot. www.blackseanews.net

Wszystko wskazuje na to, że proces reorganizacji Floty Czarnomorskiej (FCZ) narusza porozumienie, jakie podpisano z Ukrainą odnośnie dzierżawy baz morskich. Kijów zgodził się w niej na wymianę jednostek, ale tylko według zasady: „typ na typ, klasa na klasę”.  

 

Według „Wojennoje obozrienije” już w połowie stycznia br. na pokładzie okrętu desantowego „Azow” przetransportowano z Noworosyjska do Sewastopola transportery BTR-82AM, czyli najnowszą wersję pojazdów BTR-80. Weszły one na wyposażenie 810 brygady piechoty morskiej FCZ.

Do wwiezienia na terytorium Ukrainy nowego sprzętu wojskowego Rosjanie przyznali się dopiero w kwietniu, wskazując, że nowe pojazdy zastąpią stare BTR-80, i że główną różnicą pomiędzy tymi modelami jest posiadana przez BTR-92AM automatyczna armata 30 mm.

Drugim przykładem naruszenia traktatu pomiędzy Rosją i Ukrainą było wprowadzenie do FCZ nowej jednostki pływającej – holownika RB-389 – oficjalnie na remont. Jednak po krótkim postoju przy molo holownik rozpoczął normalną pracę operacyjną. Co najważniejsze jeszcze w Noworosyjsku na rufie RB-389 umieszczono napis „Sewastopol” jako oznaczenie portu macierzystego.

Rosja próbowała również przemycić 11 września br. na terytorium Ukrainy: holownik ratowniczy SB-4 i okręt dla nurkówWM-86, które były przypisane do Noworosyjska. Kijów zaprotestował, jednak Rosjanie stwierdzili, że nowe jednostki przybyły tylko na remont. Wszystko jednak wskazuje na to, ze skończy się tak jak w przypadku RB-389.

 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.