Reklama

Geopolityka

Modernizacja izraelskich sił lądowych Fire2025: nowe haubice za miliard dolarów

Izrael przygotowuje się do wymiany swoich samobieżnych haubic kalibru 155 mm typu M109 – fot. Israel Defense Forces
Izrael przygotowuje się do wymiany swoich samobieżnych haubic kalibru 155 mm typu M109 – fot. Israel Defense Forces

Izraelskie i zagraniczne firmy przygotowują się do wieloletniego programu modernizacyjnego, którego celem będzie wprowadzenie do artylerii wojsk lądowych Izraela nowych, samobieżnych haubic.

Przewiduje się, że program mający na celu znalezienie następców dla prawie pięćdziesięcioletnich haubic M109 będzie kosztował miliard dolarów. Ma być on fragmentem planu modernizacji izraelskich sił lądowych Fire2025.

Decyzję o rozpoczęciu programu zostanie poprzedzona warsztatami technicznymi, które mają się odbyć w sztabie generalnym izraelskiej armii. Dyskusja dotyczyć będzie ogólnych założeń dla nowej haubicy 155 mm, w tym: sposobu zmniejszenia załogi, poziomu automatyzacji, zastosowanego podwozia (czy nowe, czy adoptowane) oraz rodzaju pocisków.

O pozycję głównego kontraktora walczą w Izraelu trzy podmioty: prywatny koncern Elbit i państwowe firmy IAI (Israel Aerospace Industries) oraz IMI (Israel Military Industries) znana również jako Taas. Do współpracy są także gotowe firmy zagraniczne – w tym przede wszystkim: amerykański Lockheed Martin oraz mające swoje siedziby w Monachium niemieckie koncerny: Krauss-Maffei Wegmann (KMW) i Rheinmetall Defence.

Reklama

Komentarze (7)

 1. And

  Jak wybiorą sprząt produkowany w USA to zapłacą za niego amerykańscy podatnicy w ramach corocznej darowizny. Okręty podwodne budowali w Niemczech też nie za swoje.

  1. Podpułkownik Wareda

   To prawda, Państwo Izrael, każdego roku otrzymuje określoną pomoc wojskową od USA. Izraelskie okręty podwodne klasy "Dolphin", które zostały wybudowane w stoczni niemieckiej, zostały również częściowo sfinansowane przez rząd niemiecki. Powtarzam: to wszystko prawda. Czy masz z tym jakiś problem? Każdego roku, nie tylko Izrael, również wiele krajów muzułmańskich i innych, także otrzymuje amerykańską pomoc wojskową. Dlatego też, podatników amerykańskich, zostaw w spokoju i zajmij się swoimi sprawami.

 2. dew

  Proszę Państwa. Treść komentarzy to dno.

 3. były pracownik MON

  No ciekaw jestem jakie miny mają teraz decydenci, którzy w latach 2001-2006 zrobili wszystko aby wyniki pracy rozwojowej KRAB sprzedać poprzez Agencję Mienia Wojskowego - za każdą cenę, byle sprawa zniknęła z pola widzenia.

  1. Zgryźliwy

   A to ciekawe co piszesz. A można wiedzieć KOMU chciano sprzedać? Rozumiem, że tylko (aż) chciano ale nie sprzedano, tak? Bo to za ile to już mało ważne. Nasi zadowolą się nawet ochłapami byle do własnej kieszeni. Kto decydował? To była decyzja rządowa, MON-owska czy innego Ministerstwa? Rozumiem, że nie będzie nazwisk? Lata 2001-2006 mówisz. Ciekawe.... bo jakoś nie pamiętam, żebym o tym słyszał.

 4. Zbigniew

  A gdzie HSW? Dlaczego nie?!

  1. piecowy

   no nie?aż się prosiło o to pytanie!!!

  2. Zgryźliwy

   Żydzi? Od nas? Może Ci, którzy wyzywali Radwańskie od katolickich k.... i JPII na trasie jego wizyty w Izraelu? Na jakim świecie Zbigniewie żyjesz?? Chyba nie sądzisz, że TAKI biznes da się oddzielić od polityki? Może i da ale nie w TAMTĄ stronę. Pozdr.

  3. 155

   Dlatego nie HSW ,że dostarczając 10 Krabów dla WP tylko pierwsze 2 (prototypy) miały podwozia bez wad (pozostałe 8 dostarczone przez podwykonawcę Bumar-Łabedy zostały zespawane z wadliwych gatunkowo blach pancernych). Docelowo to najprawdopodobniej właśnie Turcy wyprodukują podwozia do Krabów. A poza tym HSW ani żaden polski zakład nie posiada technologii produkcji armat 155mm (dla Krabów większość zrobił bodaj Nexter). Przyszły Kryl (155mm kołowa) dla WP ma być właśnie stworzony ze wsparciem Izraela.

 5. realista

  A może haubica HSW jest po prostu bardzo przestarzała i mało interesuje poważnych klientów?

 6. pakos

  HSW ,gdyby nawet wygrała taki kontrakt co jest nie realne (przypuszczam tylko) to nie miała by takich możliwości produkcyjnych ... Same zamowienia do WP są duże DLA hsw

 7. Ja

  A HSW? A firmy koreanskie? Turcy to chyba raczej na razie nie beda nic sprzedawac do Izraela..

Reklama