Geopolityka

Minister obrony: Bułgaria kupi trzy myśliwce

Fot. www.mod.bg
Fot. www.mod.bg

Minister obrony narodowej Bułgarii Nikołaj Nenczew poinformował o zamiarze nabycia trzech nowych samolotów wielozadaniowych dla bułgarskich sił powietrznych - donoszą media. W planach jest również budowa dwóch okrętów dla bułgarskiej marynarki wojennej.

Jak pisze 24chasa.bg powołując się na radio "Fokus" Nenczew ujawnił, że projekt kupna myśliwców jest w tej chwili w parlamencie, a szansę jego akceptacji ocenił jako wysoką. Przypomniał też, że pomimo niewielkiej liczby planowanych do zakupu samolotów, należy i tak traktować to w kategoriach dużego sukcesu, gdyż wcześniej posłowie w ogóle kwestionowali plany ochrony bułgarskiej przestrzeni powietrznej przez lotnictwo.

Bułgarski resort obrony ma nadzieję, że parlament zatwierdzi przedstawioną mu propozycję w ciągu najbliższych dwóch miesięcy, dzięki czemu będzie można rozpocząć procedurę zakupu jeszcze w tym roku. Biorąc pod uwagę, że zakup docelowo trzech myśliwców byłby nieopłacalny np. z punktu widzenia zabezpieczenia logistycznego, należy się spodziewać iż będzie to początek większego programu pozyskiwania samolotów. Być może do chwili obecnej zdołano wydzielić fundusze na zakup tylko takiej liczby maszyn. Oprócz tego, zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami będzie realizowany program remontów i modernizacji myśliwców MiG-29.

Czytaj więcej: Bułgaria wzmacnia lotnictwo i marynarkę. Szansa dla polskiego przemysłu.

Siły powietrzne Bułgarii oficjalnie dysponują obecnie piętnastoma samolotami MiG-29 i dwunastoma Su-25K. Znaczna część z tych statków powietrznych według dostępnych informacji nie nadaje się jednak do działań operacyjnych. To właśnie z tego powodu bułgarskie myśliwce MiG-29 mają być obsługiwane i wspierane w Polsce (stosowne prace już się rozpoczęły), w krajowych zakładach najprawdopodobniej odbędzie się też ich modernizacja.

Czytaj też: Umowa ws. remontu bułgarskich MiG-29 W Polsce.

Nenczew wspomniał również o planach budowy dwóch okrętów bojowych, które maja powstać w bułgarskich stoczniach według krajowego projektu. Na program ten przeznaczono około 800 milionów lew (około 410 milionów euro). Minister nie ujawnił daty rozpoczęcia programu okrętowego, wspomniał natomiast o planach eksportowych wobec wyprodukowanych w Bułgarii jednostek pływających.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.