Reklama

Geopolityka

Milion pocisków antyrykoszetowych dla JW GROM

Fot. JW GROM
Fot. JW GROM

Jednostka Wojskowa GROM rozpisała przetarg na zakup miliona sztuk amunicji z pociskami antyrykoszetowymi 5,56 mm x 45 mm NATO. Termin składania ofert mija 8 czerwca bieżącego roku. 

Amunicja kalibru 5,56 mm NATO jest stosowana w karabinkach, takich jak np. stosowane przez JW GROM amerykańskie M4 i ich zmodyfikowane warianty HK416D, oraz karabiny maszynowe FN Minimi. Pociski tej klasy to specjalny wariant, którego konstrukcja ma ograniczyć ryzyko rykoszetów oraz penetrację przeszkód takich jak np. ściany budynków.

Amunicja antyrykoszetowa jest stosowana w szczególnych okolicznościach, np. w akcjach CQB (ang. Close Quarters Battle), czyli podczas walki w pomieszczeniach zamkniętych. Zwłaszcza w terenie miejskim, gdy zachodzi ryzyko przypadkowego zranienia osób postronnych w wypadku przebicia ściany budynku czy odbicia pocisku od przeszkody.

Oferty spełniające kryteria techniczne będą oceniane pod względem ekonomicznym w 80% na podstawie ceny i w 20% w oparciu o termin dostawy. Termin realizacji zaplanowano na okres od 20 lipca do 30 listopada bieżącego roku. 

Reklama

Komentarze (4)

 1. sokole oko

  Plastikowe kulki do AGS spełniają te warunki. Cena 80 % - kulki nie mają konkurencji, bo są śmiesznie tanie. 20 % - tu też kulki nie mają konkurencji, bo są dostępne od zaraz. " Ryzyko rykoszetów oraz penetrację przeszkód " - kulki spełniają ten warunek szczególnie ten o penetracji ścian budynku ;-0 .

  1. blabla

   Kulki do ASG (AGS?) rykoszetują!!!!

 2. Tomek Chicago

  No nie moge... Tak dla wiadomosci autora artykulu: HK 416 to nie M4. Pierwszy z nich to kostrukcja niemiecka firmy Hekler & Koch a druga w 100% amerykanska, ktora jest produkowana przez szeroki wachlarz firm z ktorych najbardziej rozpoznawalna jest Colt. Sam jestem szczesliwym posiadaczem takiego modelu, a dokladnie LE 6920 z akcesoriami Magpul. Bardzo dobry karabinek, szczegolnie gdy uzywa sie go w celach rekreacyjnych.

  1. szakal

   ho ho hold your horses. Czytaj tekst uwaznie a potem sie wymadrzaj. Slyszales o Izraelskich, tureckich czy chinskich M4? Wiec sie doksztalc, bo to wszystko jest jedna rodzina M4. HK 416 to jak sie orientuje tlokowa wersja M4 jak to delikatniej autor napisal "wariant". Colt rozpoznawalny jest ale jako AR 15, zarezerwowany znak towarowy produktu "military grade". Bardzo dobry to jest cukierek ciastko itp.szczegolnie rekreacyjnie. A co jest szczegolnie dobre nie rekreacyjnie np. Afganistan, Kolumbia, gangi itp.? Bo rozumie ze najlepej to sie nadaje w niedziele do parku popykac rekreacyjnie.

 3. _

  Do LEOPARDA????

  1. Kurzciel

   Tak, do Leoparda 2A17

 4. Johny

  JW GROM nie używa M4 i pochodnych tego karabinka od 2008 roku, gdyż HK416 całkowicie je wyparło.

  1. m

   Również określenie HK416D, jako modyfikacji M4 jest daleko idącym uproszczeniem, które nie oddaje istoty zmian i różnicy jakości.

Reklama